Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Rodičům mizí děti, úřady mlčí

Česko

Čínské děti se stále častěji stávají oběťmi únosců, kteří je následně prodávají rodinám bez potomka. Policie odmítá takové případy řešit.

PEKING/PRAHA Pokaždé, když Teng Chuej-tung potká na ulici asi tříletého chlapce, vidí v něm svého syna. Je to už více než rok, co byl jako devítiměsíční dítě unesen z náruče své sedmileté sestry na prahu vlastního domu. „Představuji si, jak by byl vysoký, jak rychle by utíkal,“ citovala matčina slova CNN.

Její syn se s nejvyšší pravděpodobností stal obětí obchodníků s bílým masem. Přestože podobný osud už zažily tisíce čínských rodin, úřady se k jejich případům stavějí zády. „Byli jsme opravdu rozčílení z chování policie,“ líčila Teng Chuej-tung. „Unesli našeho syna, a oni se vůbec nesnažili s tím něco dělat. Bylo to, jako by můj ztracený syn byl méně důležitý než pes,“ stěžovala si.

Podobné zkušenosti zažil i Čchen Feng, majitel obchodu, kterému unesli čtyřletého syna ve chvíli, kdy ho na moment nechal samotného hrát si na zahrádce. „Policie nám řekla, že se syn někde ztratil. S celou rodinou jsme ho hledali pozdě do noci, a když jsme se bez výsledku vrátili zpátky na policejní stanici, znovu nás poslali pryč,“ popisoval otec. Policie prý nezahájila vyšetřování, protože neexistovali žádní přímí svědci únosu ani videozáznam incidentu.

Čchen Š’-čchü, který se na čínském ministerstvu bezpečnosti zabývá bojem proti obchodování s lidmi, CNN potvrdil, že tato praxe byla v Číně skutečně běžná - pokud nebyly důkazy o tom, že je dítě uneseno, policisté nemuseli zahájit vyšetřování. Nyní se prý ale zákon změnil. „Oblastní policie má nařízeno na tyto případy okamžitě reagovat a řešit je podobně jako jiný trestný čin,“ vysvětloval Čchen Š’-čchü.

Syna pomohly najít vzorky DNA Nedávný případ tříletého chlapce, který zmizel z rušné ulice města Šen-čen, však dokazuje, že ani nový zákon nepřiměl policii k činnosti. I když únos dítěte zachytily bezpečnostní kamery, policistům trvalo osm dní, než se na záznam vůbec podívali. S jeho otcem Pcheng Kao-fengem je navíc zacházeno jako s disidentem. „Během období, jako je třeba Den dětí, musím na příkaz vlády opustit město. Bojí se, že budu veřejně vyzývat k hledání unesených dětí,“ řekl.

I když čínské úřady loni oznámili méně než 2500 případů unesených dětí a žen, podle organizací ochránců lidských práv jich mohou být desetitisíce.

V květnu začala čínská vláda po celé zemi zakládat centra, kde se schraňují vzorky DNA od rodičů, jejichž děti zmizely. Tento krok slavil na konci června první úspěch, když se po deseti letech rodiče shledali se svým uneseným synem. Po tolika letech odloučení nebyli rodiče schopni své dítě poznat, a tak k jeho identifikaci dopomohly právě vzorky DNA. Tento případ je však v Číně naprosto ojedinělý.

Autor: