Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Jsme v Kosovu nešťastní, naříkají Romové. Ve Francii lhali o svém původu

Svět

  16:00
KOSOVSKÁ MITROVICA/PAŘÍŽ - Kontroverzní případ romské dívky Leonardy Dibraniové, která byla spolu s celou rodinou deportována z Francie do Kosova, nabírá nový rozměr. Dívčin otec Rešat Dibrani ve čtvrtek přiznal, že o jejich kosovském původu lhal, aby ve Francii získali azyl. Dibraniova manželka a děti jsou ve skutečnosti italskými občany a v Kosovské Mitrovici, kde nyní přebývají, si nevědí rady. V Paříži mezitím pokračují protesty požadující dívčin návrat do Francie.

Leonarda Dibraniová spolu se svými bratry foto: Reuters

Patnáctiletá Leonarda Dibraniová byla z Francie vyhoštěna spolu se svými rodiči a pěti sourozenci (více o případu čtěte ZDE). Rodina do země přišla v roce 2009 a požádala stát o azyl, což vysvětlovala tím, že v rodném Kosovu čelí diskriminaci a pronásledování.

Francouzské úřady však žádost v srpnu téhož roku zamítly s odůvodněním, že "perspektiva sociální a ekonomické integrace (rodiny) není dostačující", informovala agentura Reuters. Hlavní problém podle všeho představoval otec rodiny Rešat Dibrani - údajně si přivydělával drobnými krádežemi a vůči dětem uplatňoval výchovu "tvrdé ruky".

ČTĚTE TAKÉ:

Dibraniovi se odvolali, ale neúspěšně. V září 2011 dostali pokyn, aby opustili území Francie, což potvrdil i odvolací soud v únoru 2013. Definitivní příkaz k vyhoštění přišel letos začátkem října. Na základě tvrzení, že pocházejí z Kosova, byli Dibraniovi 9. října přepraveni letadlem do Kosovské Mitrovice, jež se měla stát jejich staronovým domovem.

Lhali jsme, přiznal Dibrani

Ukázalo se však, že slovo "domov" není v tomto případě zcela případné. Rešat Dibrani totiž ve čtvrtek médiím řekl, že jediným členem rodiny, který z Kosova pochází, je on sám. Zemi navíc opustil už v polovině 70. let. Manželka a všech šest dětí jsou ve skutečnosti italskými občany, což rodina před francouzskými úřady zatajila.   

"Moje žena i děti se narodily v Itálii. S Kosovem nemají nic společného. Když jsme úřadům říkali, že jsme utekli z Kosova, lhali jsme. Žádali jsme o azyl ve Francii a aby nás nevrátili do Itálie, zničili jsme svoje italské doklady," přiznal Dibrani reportérovi Reuters a dodal, že rodina doufá v brzký návrat do Francie.

Kdyby šlo jen o něj, říká, snad by v Kosovu i zůstal, ale jeho rodina je v zemi cizí a nešťastná.

"Děti se bojí a pořád pláčou. Albánsky nerozumějí, nevědí, co si tu počít. 'Co jsi nám to udělal, tatínku?' ptají se. Odpovídám, že za to nemůžu já, ale Francie. Byli jsme vyhoštění měsíc předtím, než jsme měli obdržet povolení k pobytu. Protože jsme Romové," prohlašuje Dibrani.

'Doma jsem ve Francii'

Ať už je výsledek kontroverzní rovnice jakýkoli, faktem zůstává, že jejím výsledkem trpí především děti, které za otcova rozhodnutí nemohou. "Nemluvím albánsky, nerozumím zdejším lidem. Doma jsem ve Francii. Mám tam všechno - kamarády, přítele, učitele, školu, budoucnost. Tady nemám nic. Nevím, proč jsem v Kosovu," posteskla si za všechny sourozence patnáctiletá Leonarda.

Čtyři ze šesti dětí Dibraniových v bytě v Kosovské Mitrovici

I kosovské úřady jsou ohledně Dibraniových na pochybách. Přiznaly jim sice měsíční příspěvek ve výši 150 euro na ubytování, ale přiznávají, že vlastně nevědí, co si s nimi počít. "Nevíme, jak v případě téhle rodiny postupovat. Narodil se tu jen otec," říká jeden z místních úředníků.

Zatímco se v Kosovu odehrává drama jedné romské rodiny, situace zůstává napjatá i ve Francii. Tamní vláda kvůli vyhoštění Dibraniových čelí vlně ostré kritiky, především kvůli spornému zásahu proti Leonardě, kterou policisté odvedli přímo ze školního autobusu, před očima jejích učitelů a spolužáků.

V Paříži v pátek pokračovaly masové studentské demonstrace za Leonardin návrat do Francie. Studenti upozorňují také na podobný případ devatenáctiletého Chačika Kašatryana původem z Arménie. Protesty trvají už od čtvrtka a pod heslem "ANO vzdělání, NE vyhoštění!" se jich účastní tisíce mladých Francouzů.

Demonstrace francouzských středoškoláků

Vláda slíbila, že postup úřadů ve věci vyhoštění prověří. Premiér Jean-Marc Ayrault prohlásil, že pokud vyšetřování odhalí "chybu", povolí Leonardině rodině návrat do země. Ministr vnitra Manuel Valls, který je hlavním terčem kritiky, zákrok nepřestává hájit a trvá na tom, že byl korektní. Někteří z jeho politických oponentů, např. předseda Levicové strany Jean-Luc Mélenchon, však volají po ministrově odstoupení.

Autor: