21. ledna 2008 8:52 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Róisín se vrací do Prahy

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Roisin Murphy na pražském vystoupení skupiny Moloko v roce 2003. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Roisin Murphy na pražském vystoupení skupiny Moloko v roce 2003. | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Podle britského listu The Guardian „nejlépe oblékaná žena roku 2007“ přijíždí do Prahy. Róisín Murphy, bývalá zpěvačka irské kapely Moloko, vystoupí 24. ledna v Roxy.

Róisín Murphy, bývalá zpěvačka elektronické dvojice Moloko, přijede 24. ledna do pražského klubu Roxy, aby živě představila svoji zatím poslední sólovou desku Overpowered, jež získala nominaci na prestižní irské ocenění Choice Music Prize.

Róisín přijíždí do Prahy s více než dvouměsíčním zpožděním oproti listopadovému evropskému turné – odklad byl způsoben zraněním oka, které Róisín utrpěla při koncertě v Moskvě.

Koncerty Róisín Murphy podobně jako u Moloka spojují elektronickou taneční hudbu a trip hop s lyrickými vokály a chytlavými melodiemi do nápaditého celku. I český koncert má být plný rozmanitých převleků a tanečních prvků. Tisk chválí zvuk i obraz Dosavadní ohlasy v tisku dávají českému publiku naději na skutečně ojedinělý zážitek. „Róisín Murphy je při svých vystoupeních neskutečně vynalézavá, krásná, chytrá a obdařená vynikajícím hlasem... Dokazuje, že patří k nejzajímavějším britským pop hvězdám současnosti,“ citují pořadatelé pražského koncertu článek v britském listu The Independent po podzimním koncertě v Londýně.

Také The Guardian uvedl, že „zpěvačka neztrácí srdce a touhu uprostřed své fascinující show“. Podle tohoto listu je navíc Róisín Murphy „nejlépe oblékanou osobou roku 2007“.
Podle recenze na serveru Yahoo! Music se zpěvačka při koncertu „pro téměř každou píseň převléká na jevišti do jiného oblečení – od klobouku, který vypadá jako talíř, až po lepenkovou mexickou masku na obličej, kapuci a dlouhé červené plastové rukavice“. Koncerty Róisín Murphy jsou prý „tisíckrát silnější než nahrávky“.

List The Scotsman popsal koncert v Glasgow jako perfektně zvládnutou „elektro-disko show“: „Róisín nestojí pasivně na jevišti, ale aktivně účinkuje. S každou novou písní získává novou image, novou podobu... V ideálním světě by Róisín Murphy byla stejně velkou hvězdou jako Björk.“

Diváci v Praze se kromě skladeb z aktuálního alba Overpowered mohou těšit i na několik skladeb z debutu Ruby Blue a také z dob kapely Moloko.

Na vlastních nohou Róisín Murphy se narodila v irském Dublinu. Když jí bylo dvanáct let, její rodina se přestěhovala do anglického Manchesteru. Na začátku její hudební kariéry stálo setkání s hudebníkem Markem Brydonem v jednom sheffieldském hudebním klubu. Tato dvojice pak pod jménem Moloko vydala čtyři úspěšná alba: od debutového Do You Like My Tight Sweater? v roce 1995 až po Statues v roce 2003. Před dvěma lety jim vyšla kompilace největších hitů Catalogue, která obsahuje písně jako The Time Is Now, Sing It Back nebo Forever More. Moloko hrálo v Čechách několikrát – na festivalu Go Planet Roxy 2003 a ve stejném roce ve velkém sále pražské Lucerny.

V roce 2005 vydala Róisín ve spolupráci s Matthew Herbertem, který do té doby remixoval několik skladeb Moloka, svůj první sólový projekt – album Ruby Blue (Rubínově modrá).
Róisín se pak v rámci turné k této desce objevila s doprovodnou kapelou i v pražském Veletržním paláci. Aktuální deska Overpowered vyšla 15. října 2007. Róisín Murphy je spoluautorkou a koproducentkou, spolupracovala s řadou dalších tvůrců – jsou mezi nimi například Seiji z Bugz in the Attic (podílel se na úspěšném pilotním stejnojmenném singlu), Andy Cato z dua Groove Armada, Jimmy Douglas, III Factor, Parrot & Dean a Richard X.
Róisín byla za Overpowered nominována i na MTV Europe Music Award za nejlepší vystoupení. Pokud tedy Róisín Murphy přijede v dobré formě, má se pražské publikum na co těšit.
Jana Kačurová, Lidové noviny
Najdete na Lidovky.cz