19. prosince 2014 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Rok 2014 vyniká svou brutalitou. Ve válkách trpí 15 milionů dětí

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
„Každou noc sním o tom, až se vrátím zpět do své školy, k rodičům. Budeme... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy „Každou noc sním o tom, až se vrátím zpět do své školy, k rodičům. Budeme... | foto: UNICEF / YoutubeReprofoto

„Díval jsem se s bratrancem na televizi, když vystřelily dvě rakety. Řekl jsem mu: „Utíkej, utíkej!“ vzpomíná z nemocničního lůžka na červencové události v Gaze palestinský chlapec. Dle zprávy UNICEF je pro děti rok 2014 jedním z nejtragičtějších let novodobé historie.

„Rok 2014 je pro miliony dětí rokem strachu, hrůzy a zoufalství. Po celém světě eskalovalo mnoho konfliktů a děti byly vystaveny extrémnímu násilí a jeho důsledkům. Byly násilně rekrutovány válčícími skupinami nebo se staly jejich vědomým terčem. Navíc od mnoha z těchto krizí již svět odvrátil svou pozornost,“ uvádí zpráva hlavní světové organizace pro pomoc dětem.

Anthony Luke, výkonný ředitel UNICEF, k tomu dodává: „Rok 2014 byl devastujícím rokem pro miliony dětí. Ty byly zavražděny během vyučování, či během spaní v posteli. Osiřely, staly se oběťmi únosů, mučení, znásilnění, rekrutování do bojů nebo byly prodány jako otroci. Nikdy dříve v moderní historii nebylo tolik dětí vystaveno takovému nesmírnému utrpení a brutalitě.“

K TÉMATU:

Nejméně 15 milionů dětí je v současnosti přímo zapleteno do nejzávažnějších násilných konfliktů v Iráku, Sýrii, Palestině, Středoafrické republice, Jižním Súdánu a na Ukrajině. Děti však čelí také hladu či ebole. Na tento fakt odkazuje i nově zveřejněné video UNICEF, které se pokouší přiblížit situaci v daných oblastech. „Je velmi děsivé, když nemáte peníze na koupi jídla pro vaše děti. Nebo když jsou svědky palby,“ říká žena z ukrajinského Charkova.

Téměř čtyři roky trvající válka v Sýrii se letos rozšířila i do Iráku. S militantní skupinou Islámského státu tak má na svědomí největší počet dětských obětí a traumat. Celkově tamní konflikt narušil již více než 7,3 milionů životů v Sýrii a 2,7 milionů životů v Iráku, nehledě na problémy spojené s velkým množstvím uprchlíků v okolních zemích.

Malá Núr uprchla ze svého rodného města Bachdída v Iráku, jakmile se rozhořely boje. Navíc trpí diabetes a během útěku omdlela. Otec rodinu zavezl do uprchlického tábora Beharka, kde se Núr zotavila v nemocnici. Poté však zmizel neznámo kam a pohřešuje se. Matka nyní dočasně pobývá v Mosulu, a Núr tak je se svou sestrou v táboře sama. Obě dívky navštěvují místní školu UNICEF. „Každou noc se mi zdá o tom, až se vrátím zpět do své školy, k rodičům. Budeme poklidně žít ve svém domě a vše na světě bude v pořádku,“ sní Núr.

Karolína Kolaříková
  • 0Diskuse