21. dubna 2011 12:30 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Rok jinak. Z reklamky k ohroženým dětem

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Tereza Hrušková, účastnice projektu Rok jinak. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tereza Hrušková, účastnice projektu Rok jinak. | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Ojedinělý projekt Rok jinak umožňuje lidem z komerční sféry včetně manažerů zkusit si práci v neziskovém sektoru (a to za dosavadní plat). Jednou z jeho účastnic je i marketingová specialistka Tereza Hrušková.

Dobře nastartovaná kariéra v reklamní PR agentuře poskytovala sice 31leté Tereze Hruškové šanci na další postup a finanční zajištění, ale pracovní tempo bylo hodně náročné. Během pěti let, kdy v oboru pracovala se dostala na pozici, po které mnozí touží řadu let.

Když se náhodou dozvěděla o možnosti zažít si rok v neziskové organizaci, řekla si, že by to mohla být cesta z celodenního kolotoče. Projekt Rok jinak nadace Vodafone totiž umožňuje lidem z komerční sféry pracovat dvanáct měsíců v neziskovém sektoru. Z grantu je jim hrazen plat, který pobírali v předchozím zaměstnání. "Zdánlivě mě v agentuře všechno bavilo, lidé byli fajn, práce zajímavá, ale neměla jsem moc času na sebe ani na své blízké. Až teď, po třech měsících, kdy jsem mimo, mám pocit, že jsem se trochu zklidnila," komentuje Hrušková radikální změnu životního stylu.

BLOGY

Do projektu se každý rok hlásí stovky zájemců s nápady, co zlepšit v neziskovém sektoru. Nejčastěji mají zájem právě lidé z oblasti PR, marketingu nebo ekonomiky. Ze zájemců je vybrána finálová desítka, o šesti výhercích hlasuje veřejnost na internetu. Hrušková zaujala projektem, který má zviditelnit činnost občanského sdružení Lata. Jeho hlavní činností jsou aktivity pro ohrožené děti a mládež, například ze sociálně slabších rodin. Lata sice funguje už 17 let, ale není veřejnosti příliš známá. Hruškovou napadlo, že by mohla pomoci hlavně tím, co umí ze svého oboru: PR a marketing. Měla kontakty na lifestylové časopisy, na klienty z komerční sféry, podařilo se jí domluvit lepší propagaci a díky tomu je začali brát vážně i potenciální sponzoři. "Přemýšlela jsem, co by se dalo udělat víc než klasická propagace v médiích a tak se rozjel projekt Lata Caffé. Když si dáte laté ve vybraných kavárnách, přispějete na činnost sdružení. Je to neformální, a přitom účinné," komentuje Hrušková.

Paradoxně v době, kdy zjistila, že je ve finále projektu, dostala nabídku snů: "Bylo to pro mě tehdy dost velké dilema, přijmout, nebo odmítnout, navíc v Latě tehdy působila ředitelka, která vlastně ani nevěřila, že jim chci pomáhat, prý jsou moje hodnoty příliš komerční a nemám pochopení pro ty její. Navzdory jejímu nepříliš vstřícnému přístupu jsem to riskla a nelituji.

Vedení se nakonec stejně změnilo a nyní funguje skvěle." Do nové práce nastoupila Hrušková letos v lednu a už nyní má za sebou řadu malých velkých pokroků. Ve sdružení, kde předtím propagace nefungovala, bylo nutné vymyslet spoustu zdánlivých drobností.

Nepřehledné webové stránky potřebují nový design, jenže na rekonstrukci chyběly finance. Hrušková proto oslovila několik známých z oboru a ti pro sdružení Lata vytvořili web za velmi dobrou cenu, mnohem nižší, než jsou běžné komerční ceny. "Zatím si úplně neumím představit, že bych se vrátila zpátky do agentury. Určitě budu chtít nějak dál s Latou spolupracovat. Je to pro mě úplně nová zkušenost, Najednou se setkávám s lidmi, kteří mají za sebou nelehký příběh, a byla by škoda je nepodpořit," říká Tereza Hrušková o svých plánech.

  • 0Diskuse


Judita Matyášová

Autor

Judita Matyášovájudita.matyasova@lidovky.czČlánky