25. června 2010 8:06, aktualizováno  22:17 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Rok od smrti Michaela Jacksona: vzpomíná se po celém světě, i v Praze

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Michael Jackson | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Michael Jackson | foto: ČTK

LOS ANGELES Fanoušci po celém světě si dnes připomínali první výročí smrti Michaela Jacksona. V Tokiu, Hongkongu i Los Angeles lidé pokládali květiny na pamětní místa a zapalovali svíčky, na mnoha místech se tančilo. Zesnulému "králi popu" dnes byly také odhalovány pamětní desky a sochy.

K tokijskému muzeu, které vystavuje kostýmy a další předměty z Jacksonova osobního vlastnictví, přinášeli lidé květiny a různé drobné dárky. Na 50 šťastlivců bude moci za 1100 dolarů (23 000 korun) strávit v muzeu noc.

Islám prý mohl zachránit Michaela Jacksona před smrtí

Michael Jackson prý nemusel zemřít, kdyby konvertoval k islámu, soudí jeho bratr Jermaine. V rozhovoru pro britský rozhlas BBC, který poskytl u příležitosti prvního výročí smrti "krále popu", uvedl, že jeho bratr měl opustit Spojené státy. "Myslím, že kdyby si Michael zvolil islám, byl by ještě dnes tady. A říkám to z několika důvodů," řekl Jermaine, který sám islám vyznává. "Proč? Protože, když stoprocentně víte, kdo jste, co jste a proč právě vy, a když máte kolem sebe lidi, potom se pro vás věci mění a zlepšují. To dává člověku určitou sílu," řekl. Uvedl, že přivezl Michaelovi knihy ze Saúdské Arábie a Bahrajnu. "Studoval je. Četl hodně knih," řekl o něm.

Obklopování se předměty, které patřily zesnulým, je v Japonsku tradičně považováno za nejlepší způsob, jak uctít jejich památku. Přespání v muzeu je tedy pro Japonce obrovským zážitkem. Organizátoři akce si raději předem telefonickým rozhovorem prověřili, zda jsou vybraní účastníci dostatečně psychicky odolní, aby se nezhroutili.

Tancem se Jacksonovu památku chystají uctít vězni v Manile, kteří se v roce 2007 stali senzací na internetu odvážným nastudováním choreografie k písni Thriller. V hodinovém pořadu se přibližně 1500 odsouzených zločinců včetně vrahů, lupičů a násilníků chystá v sobotu předvést Jacksonův starší repertoár i novější choreografie.

Tisíce lidí se v Los Angeles chystají vzpomínat na místě Jacksonova posledního odpočinku. Lidé již začali na hřbitov nosit květiny a policie před obavami z velkého náporu fanoušků raději místo obehnala zátarasy. Ve městě Gary ve státě Indiana, kde malý Michael trávil dětství, se chystá vzpomínková akce, které se možná zúčastní i členové Jacksonovy rodiny. V londýnském divadle Lyric, které v současné době uvádí muzikály s jeho hudbou, byla Jacksonovi odhalena pamětní deska. Netradiční pocty se mu dostalo také od indického umělce, který mu vytvořil sochu z písku.

Roztančené Václavské i Staroměstské náměstí
Jacksonovu památku si fanoušci připomněli i v Praze. Nastrojeni do černých klobouků, fraků, brýlí, paruk a dalších artefaktů připomínajících styl slavného zpěváka se sešli na Václavském a Staroměstském náměstí. Při pietních akcích zapálili svíčky, pokládali květiny, zpívali, tančili a psali vzkazy.


Při vstupu do divadla Hybernia dostal každý návštěvník bílou rukavici, která měla symbolizovat solidaritu se zpěvákem. Ještě před koncertem si zájemci mohli prohlédnout výstavu fotografií, obrazů, plastik a dalších artefaktů inspirovaných Jacksonem. Některá díla mohli také zakoupit. Jedním z majitelů umělecké podobizny se stal režisér Filip Renč. Pro fanoušky byl připraven také obrovský dort, z něhož mohli sami ukrajovat libovolné porce.

Bez Karla Gotta
Na scéně se z obdivu k americké popové hvězdě vyznala mimo jiné zpěvačka Jitka Zelenková. "Jsem jedna z vás. Jsem celoživotní obdivovatelka velkého tanečníka a zpěváka," řekla za potlesku publika. Na počest zesnulého zpěváka pak zazpívali Petr Kotvald či hudebník Richard Pachman. Nedorazil však Karel Gott, který měl být podle pořadatelů jednou z hlavních hvězd večera.

Taneční kreace předvedli mnozí imitátoři, mezi nimiž byly i děti z Dětského domova Dolní Lánov a taneční skupina handicapovaných Freedom. Výtěžek z dnešní akce bude podle pořadatelů věnován dětským domovům, které se podílely na přípravách koncertu. Na závěr výstavy bude 29. srpna uspořádána dobročinná aukce některých děl.

ČTK, Lidovky.cz
  • 0Diskuse