Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Rok po útoku na vánoční trh. Matka zabitého řidiče kamionu dává vinu Merkelové

Svět

  12:02
BERLÍN - Matka polského řidiče kamionu Lukasze Urbana, který se loni stal první obětí berlínského atentátníka Anise Amriho, dává vinu za smrt svého syna i německéo kancléřce Angele Merkelové. Janina Urbanová, která se v pondělí odpoledne spolu s ostatními pozůstalými s kancléřkou sejde, to řekla rozhlasové a televizní stanici Deutsche Welle.

Scéna jak z hororu. Polský kamion projel přeplněným vánočním trhem v Berlíně. foto: Reuters

Německo tvrdě kritizují i další příbuzní Urbana.

Lukasze Urbana v jeho kamionu, ve kterém čekal na vyložení nákladu, zastřelil Amri loni 19. prosince večer. Nedlouho poté tímto kamionem vjel do prostoru vánočního trhu v západní části německé metropole, kde zabil dalších 11 lidí a na sedm desítek jich zranil.

Rodiče sedmatřicetiletého řidiče, kteří už v minulosti přišli o jednoho syna, se s tragédií nesmířili. Dávají najevo zármutek, ale i rozhořčení nad postupem německých politiků a úřadů. 

„Chci paní Merkelové říci, že má na svých rukou krev mého syna,“ říká Urbanová, která prý měsíce přemýšlela o tom, co šéfce německé vlády při osobním setkání řekne. Merkelové mimo jiné vyčítá, že rodině po útoku ani nezaslala osobní kondolenci.

Německý policista hlídá nedaleko místa, kde kamion narazil do davu na vánočním...
Hasiči prohledávali okolí kolem spadlého vánočního stromu na náměstí.

Podobné pocity dávají najevo i další pozůstalí, včetně Čecha Petra Čižmára, jehož manželka Naďa při útoku zahynula. V rozhovoru s ČTK nedávno řekl, že kondolenci od německé kancléřky také očekával. Dnes se Merkelové, která podle něj stejně jako další politici odmítla přijmout zodpovědnost, chce zeptat, proč se s postiženými rozhodla nekomunikovat.

Kritická slova na adresu Německa volí také otec Lukasze Urbana. Německá vláda a úřady se podle Henryka Urbana chovaly neuctivě. Urban kritizuje navíc i památník obětem, který bude v úterý na místě útoku odhalen. Jména obětí a země jejich původu budou zvěčněny na schodech pod Pamětním kostelem císaře Viléma na náměstí Breitscheidplatz.

„Co to má být za symbol - jméno na schodu?“ ptá se rozčarovaný otec polského řidiče.

I na základě stížností příbuzných obětí německé úřady do budoucna změní přístup k pozůstalým a zraněným. Vládní zmocněnec pro oběti útoku Kurt Beck minulý týden navrhl mimo jiné i to, aby se jim usnadnil přístup k pomoci přes jedno koordinační centrum. Vyslovil se také pro vyšší finanční odškodnění. Vláda už takovou pomoc přislíbila.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!