22. prosince 2008 11:55 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Rok v Schengenu: Více svobody i bezpečnosti

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Česko vstoupilo do Schengenu před rokem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Česko vstoupilo do Schengenu před rokem. | foto: Jiří Reichl, Lidové noviny

BERLÍN Počet trestných činů spáchaných v bavorském pohraničí podél českých hranic poklesl tento rok o více pět procent oproti minulému roku, kdy ještě Česká republika nebyla součástí takzvaného schengenského prostoru. Vyplývá to z podrobnějších statistik bavorského ministerstva vnitra z prvního roku bez kontrol na hranicích mezi Bavorskem a Českou republikou.

"Více svobody, ale nikoli méně bezpečnosti," shrnul o víkendu podle deníku Mittelbayerische Zeitung roční zkušenosti s odstraněním kontrol na východní hranici bavorský ministr vnitra Joachim Hermann. Hlavní důkaz je prý pokles případů příhraniční kriminality o více než pět procent i díky údajně "silnější přítomnosti policie" v oblasti. Objasněnost trestných činů tu
přitom přesahuje 71 procenta.

Celkově ale vzrostl počet vstupů ilegálů do Bavorska, a to na 995 oproti 567 v roce 2007. Hermann to vysvětluje několika "omyly". Často totiž šlo o lidi, kteří nevěděli, že jejich víza platí jen na území České republiky. Ve sledovaném období bylo u bavorsko-české hranice zaznamenáno 93 případů převaděčství, což je zhruba stejně jako v předchozím roce. Zachyceno bylo 173 převáděných osob, což je pokles. V předchozím období to bylo 215 lidí.

Bavorské statistiky tak vyznívají podobně jako čísla z celé délky německo-české a německo-polské hranice. I celkově byl v uplynulém roce zaznamenán na východní hranici Německa nárůst ilegálních přechodů. Z celkových 2922 jich ale připadá 1727 na první půlrok, neboť hlavně v prvních týdnech po rozšíření schengenské zóny byl v Německu zaznamenán
poměrně prudký nárůst nedovolených vstupů do země, ale brzy se tendence obrátila.

Pozitivní zkušenosti mají čeští policisté
Podle Hermanna je hlavním článkem bezpečnostního konceptu v bavorském pohraničí nové centrum německo-české policejní spolupráce ve Schwandorfu, které v sobotu navštívil. Od konce prosince loňského roku do letošního 31. října tu společně řešili více než 1100 případů přesahujících hranice. Šlo o spolupráci při zadržování zlodějů nebo vykrádačů aut, výpomoc při vyšetřování nebo právní pomoc mezi justičními orgány. Ve schwandorfském středisku pracuje dohromady 91 lidí, z toho 16 českých policistů.

Do 31. prosince bylo v bavorsko-českém pohraničí ukradeno 119 automobilů, což je o 20 procent méně než ve stejném období předchozího roku. Počet vloupání do automobilů dokonce poklesl o čtvrtinu, do bytů o deset procent, do kancelářských prostor dokonce o 40 procent. Pozitivní zkušenosti s rozšířením schengenského prostoru mají čeští policisté. Kriminalita podél hranic s Německem totiž klesla o 18 procent,  hlavně pak v blízkosti česko-saského pomezí.
ČTK
RODIČE ZNAJÍ: Takhle reálně vypadá rodinná dovolená!
RODIČE ZNAJÍ: Takhle reálně vypadá rodinná dovolená!

Z reklamního letáku cestovní společnosti se směje manželský pár sedící na úhledném plážovém lehátku. Před ním si společně hrají děti. A teď zpátky do reality, takhle rodinná dovolená většinou nevypadá.