8. prosince 2009 17:59 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Rom Suchý v Kanadě neuspěl, o azyl bude žádat v Londýně

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Jaroslav Suchý. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jaroslav Suchý. | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

TORONTO/PRAHA Rom Jaroslav Suchý, který v květnu odletěl do Kanady požádat o politický azyl, v zámoří neuspěl. Pochopil, že v Kanadě nemá šanci získat azyl. A tak svůj sedmiměsíční boj vzdává a chce se za týden vydat do Londýna.

Nyní Suchý čeká, až mu kanadské úřady přidělí termín odletu. Pokud se mu nepoštěstí ani tam, vrátí se do Prahy. Ale Suchý, který se na jaře proslavil tím, že pohladil amerického prezidenta Baracka Obamu při jeho návštěvě v Praze, tvrdí: "Já se vrátím rád".

Suchý chválil Česko. Proto prý ztratil nárok na azyl
Suchý si zavřel cestu ke kanadskému azylu tím, že v médiích chválil Českou republiku. "Můj právník Kubeš mi říkal, že ten azyl prostě nedostanu," prozradil Jaroslav Suchý serveru lidovky z Toronta.

"Kámen úrazu byl ten můj pro rozhovor pro torontská média, kde jsem chválil Českou republiku, jaká je milá, příjemná a že mi tam nic neudělali. Kubešovi pak volala vysoce postavená právnička, která rozhoduje v Ottawě o těchto věcech, že chtějí vysvětlení, proč Suchý žádá o ochranu, když svoji zem chválí. Kubeš mi pak řekl do očí, že azyl nedostanu," sdělil Suchý.

Do Kanady se vydal hlavně proto, že se s Českou republikou neúspěšně soudil o půlmilionové odškodné za to, že chodil do zvláštní školy. Podle něho to bylo kvůli barvě pleti.

Rom Jaroslav Suchý, který se soudil se státem o půlmilionové odškodné za to, že chodil do zvláštní školy, odletěl 11. května z ruzyňského letiště do Kanady požádat o politický azyl.

Když nevyšla Kanada, zkusí Suchý Londýn. "Můj kamarád právník mi doporučil, abych zkusil Londýn, že tam bych mohl mít šanci," řekl Suchý a dodal, že do Londýna vkládá velké naděje.

Suchý v Kanadě postupně přicházel o iluze. Nemohl si ani najít práci. Do zámoří odletěl také s vidinou toho, že se naučí anglicky a bude zpívat. "Ovládám základy angličtiny. V Praze jsem neuměl ani půl slova," pochválil se Suchý. A zpěv? "Zpívám a zkusím to i ve Velké Británii, tam je to number one."

"Psycholog mi radil, abych se nevracel tak brzy"
Suchý se stal nejznámějším Romem, který se pokusil emigrovat do Kanady. Země s benevolentně nastavenou migrační politikou nakonec zavedla v důsledku značného nárůstu žadatelů o azyl pro české občany víza.

Suchý se návratu do Česka nebojí. "Nemám s tím problém . Ale můj kamarád, vysoce postavený člověk v Praze, který se zabývá psychologií, mi radil, abych se nevracel takhle brzy do Česka, protože národ je naštvaný v souvislosti se zavedením víz. Řekl mi, že moje jméno je kvůli tomu zmiňováno v sedmi pádech," prohlašuje Suchý.

český Forrest Gump Jaroslav Suchý1

Jaroslav Suchý se objevoval v českých mediích už dříve, nejvíce se do povědomí národa dostal během pražské návštěvy Baracka Obamy. Amerického prezidenta tehdy pohladil po hlavě. "Policisté v Kanadě mi kvůli tomu na letišti podávali ruce a fotili se se mnou, když jsem přiletěl," vzpomíná Suchý.Michaela Kabátová

Autor

Michaela Kabátovámichaela.kabatova@lidovky.czČlánky


Najdete na Lidovky.cz