16. listopadu 2009 12:29 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Román Atemschaukel, oceněný Nobelovou cenou, vyjde česky

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Herta Müller | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Herta Müller | foto: Stanford.eduReprofoto

PRAHA Román, za který byla německá spisovatelka Herta Müllerová nominována na letošní Nobelovu cenu, vyjde v příštím roce česky. Knihu Atemschaukel (Houpavý dech) vydá nakladatelství Mladá fronta, které aktuálně získalo exkluzivní práva na díla Müllerové.

Nakladatelství na jaře plánuje vydat také další spisovatelčino zásadní dílo, román Der Mensch ist ein grosser Fasan auf der Welt (Člověk je velký bažant na světě) z roku 1986, sdělila ČTK Magdaléna Potměšilová z nakladatelství. Obě knihy převede do češtiny prozaička a překladatelka Radka Denemarková. V následujících letech chce Mladá fronta vydat romány Herztier (Srdeční zvíře) a Der Fuchs war damals schon der Jager (Liška byla už tenkrát lovcem).

Spisovatelka Herta Müllerová proslula zejména jako kritička totalitních poměrů v rodném Rumunsku. Švédská akademie ji při udělení Nobelovy ceny ocenila za to, jak "prostřednictvím koncentrovanosti poezie a otevřenosti prózy líčí krajinu vyděděnců".

Tísnivé tango
Müllerová se narodila v roce 1953 v západorumunské obci Nitschidorf v německy mluvící rodině. Vystudovala němčinu a rumunskou literaturu na Temešvárské univerzitě. Než se dala na dráhu spisovatelky, živila se jako překladatelka ve strojírenské továrně. Byla ale vyhozena poté, co odmítla spolupracovat s rumunskou tajnou policií. Posléze pracovala jako učitelka.

Debutovala v roce 1982 sbírkou povídek Niederungen (Nížiny), kterou zasadila do prostředí malé rumunské vesnice obývané německou menšinou, z níž sama pocházela. Tehdejší rumunský režim knihu okamžitě zcenzuroval. V nezkrácené verzi vyšla o dva roky později v západním Německu, kam byla propašována.

Ve vlasti vydala ještě knihu Drückender Tango (Tísnivé tango). Následoval ale zákaz publikování kvůli její kritice vlády rumunského diktátora Nicolae Ceaušeska. Obavy z tajné policie ji nakonec přiměly, aby v roce 1987 se svým tehdejším manželem, spisovatelem Richardem Wagnerem, odešla do Německa. V současnosti žije v Berlíně.

ČTK