Čtvrtek 28. září 2023, Den české státnosti
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Diskuze

Roman Joch: Proč předčasné volby?! K vládnutí není třeba 101 poslanců.

Nová vládní většina je možná. Jenže sněmovna, která by mohla potrestat a pokořit Zemana, se místo toho sama rozpustí…

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

A. Brendl

11. 8. 2013 14:16
úhel pohledu pana Jocha i pana sseremeto
Tento článek jsem si přečetl s chutí. Pan Joch v něm totiž uplatňuje zdravou školskou logiku kritického myšlení (nasměrovanou na činy a slova pana Zemana).  V normálním státě, kde se z morálky postuluje Zákon v jeho psané normě (ale i žité praxi), bych s panem Jochem souhlasil, ale ve stétě, kde primárně ODS a druhotně i ČSSD rozjeli jeden velký tunelovod ze st. rozpočtu ČR do privátních kont...., si troufám nesouhlasit. Ono to totiž vše spolu souvisí. Pololegálně navrtat státní penězovod - to hraje do rukou mafiím, ty pak financují polit. strany aby se tunel dále zvětšoval. No a strany si zvyknou lhát podvádět i krást. Pokud náhodou dojde k odhalení - už se ani nestydí. Naopak, rychle budují pojistku: vytvoří si z PČR a justice devotní a konfidentní síť pracující v zájmu strany (to potvrdil i K. Schwarzenberg v aktuálním rozhovoru s p. Kalenským na servru ČP).Uvedu příklad. Stoupenci ODS se donekonečna zaklínají, že vždy je lepší pro společnost, když správcem  výrobních prostředků (resp. služeb) je jejich vlastník, a ne státem pověřená osoba. Touto tezí zdůvodňovali privatizaci. A jsme opět v učebnici pana JOCHA.  Ano, souhlasím, pan Baťa byl určitě lepším "sedlákem na svém poli" než ředitel, kterého jmenovala KSČ po únoru 1948. Potíž je ale v tom, že učebnice z 1. rep. neplatí v Eldorádu, které vzniklo po "plišáku89". Různí Klausovi "KOŽENÍ" táhli od podniku k podniku ne pro jeho rozkovět (když ho měli zprivatizovaný), ale pro .... (snad i idiot už si doplní proč).   No a s českým parlamentarizmem (po plišáku) je to podobné jako s tou privatizací ve stylu ODS. Celé tzv. politikum se stalo privátním zneužitím systému, který se tak pracně budoval od Bastily a 13-ti amerických kolonií. Český "parlamentarismus" právě tyto polit. principy vytuneloval. (Viz např. neústavní opírání se Nečasova kabinetu o nikým nevolený fragment Lidem.)Jak tedy naložit se Zemanem??? Čtenář ČP pan SSEREMETO to vystihl v diskusi přesně. Pan Zeman funguje paradoxně (i přes své anomálie, nebo právě díky nim - a to na základě současné polit. perverze)  jako ústavní pojistka. Vážný problém by nastal až v okamžiku, kdyby pan Zeman sklouzl ke zneužívání svého!!! postavení. Zatím tomu tak není (kromě protekce pro Lívii Klausovou). Proto je Právo na straně prezidenta Zemana.Vážený pane Joch. Četl jsem si Vaše články ze sféry duchovní a považuji Vás za skvělého religionistu se schopností ostře vnímat kontury Zákona Božího. Potíž je ale v tom, že Dharma (která je Bohem pevně daná a které tak dobře rozumíte) není ambivalentní s polit. systémemem (byť zdánlivě dokonalým). Polit. systémy jsou živé organismy, a ty se dají nejenom deformovat, ale i "parazitálně" zahubit....
0 0
možnosti

Elpirato

9. 8. 2013 15:34
Romane,
naprosto skvělá analýza!!!!
0 0
možnosti
Konstrukce pana Jocha
To je opravdu obdivuhodné dílo. Nepatří ale do "České pozice",. protože se  zájmy českých občanů nemá nic společného. Zřejmý vliv "Karla v číru", kterému už naštěstí odzvonilo. A o ČSSD se pan Joch také strachovat nemusí,ta péče o tuto socialistickou stranu od osob naprosto rozdílného politického smýšlení je fakt pozoruhodná! 
0 0
možnosti
Pružnost je možná, pokud
nositel charakteru je pevný. Zatímco nepevní se bojí jen pomyslet na jiné varianty, stabilní ukotvený člověk může jít na hranice ba otestovat prostor i malinko na nimi. Potíž spíše pozice externisty, politika nezačíná dnes, vleče se již dlouho. Volby nerozdávají karty, jen zúročují investice. Již Tolkien zmiňuje efekt dračího pohledu, běžné lidi konsternuje, zmrazí, zlomí. Pan Zeman není chlapík z Vysočiny, je výhonkem staletí bolševismu, osobně asi nikoho nezabil, mučil jen sprostředkovaně posílením moci komunistické strany a její prestiže, ale k vraždící komunistické straně se přihlásil již mladý. Straně papalášů a vrahů. To si poslenc dá 6x majzla, aby si neublížil. Diskusní příspěvky jsou poučné, zatímco ruská ambasáda v ´89 pracovala pilně, US udržovali odstup. Kdysi uměly nalít prachy do VOA , RFE.., najednou nic. Já čekal modré přílby, už ´88 jsem měl na domě Union Jack 6 metrů zdéli. Místo demokracie jen nástup nové fronty revolucionářů, tedy zlodějů nepokrytých. Koupí si kohokoliv. Jen otázka cifry.
0 0
možnosti

8. 8. 2013 22:04
na úvaze pana Jocha neshledávám
žádnou racionalitu. Dokonce ani iracionalitu. Neshledávám tam prostě NIC. Jde o intelektuální konstrukci možná neotřelou, avšak z hlediska použitelnosti jde spíše o přepis reality do divné dětské hry, v níž hlavní protagonisté musejí šišlat, aby jim vůbec bylo dopřáno sluchu. Skoro se mi chce říci, že jde o konstrukt  "falešný a prázdný", víme, o čí slova jde. Oba modely, které nabízí, jsou úsměvné, mám-li vyhnout příkřejšímu hodnocení. Nic víc.
0 0
možnosti

Sseremeto

8. 8. 2013 21:51
Myslím si,
že to, kolik rozkradou peněz prasečí poslanci a kmotři, je daleko více, než se zapaltí za nové volby. A pakjen můžeme doufat, že se ukončí korytaření a zlodějiny. Tím, že to přestane budou volby zaplaceny :-D
0 0
možnosti

Sseremeto

8. 8. 2013 21:44
Zbytečně silná slova
pane Jochu. Předně bych katastrofání selhání Vojenského obranného zpravodajsví a uplácení poslanců nepřirovnával ke krádeži kola v Dolní Horní. Všichni velice dobře víme, ža kauza zasahuje nejvyšší patra politiky, vždyť bylo požádáno i o vydání bývalého premiéra Nečase. Že bylo staženo je věc jiná, domnívám se však, že na něj mají nabito! Troufnu si i říct, že mají nabito i na další politiky, jen se o tom ještě neví. To, že prezident ČR nechce, aby bylo ovlivněno vyšetřování trestně-politické kauzy, je od něj velice hezké. Není prezidentovou povinností jmenovat nového premiéra do 8 dnů, nevím, kde jste k této chiméře přišel. Existuje u nás sice parlamentní systém politiky, ale neexistuje u nás precedentní systém, proto, pokud někdo pověří úřadem premiéra někoho za 8 dní, tak to pro další rozhodování není vůbec směrodatné. U nás platí tzv. psané právo, popř. zvykové, ale to není zavazující, označil bych jej za okrajové, zejména v občanském zákoníku, ale hlavně ne v aplikaci např. Ústavy, jak je nám různými rychlostudenty předestíráno.  Snad jediné, s čím s Vámi mohu souhlasit je teze, že prezident dosud ústavu neporušil a to je hlavní.      Jak víme, tak je nám předkládáno, že ústavní pojistkou by u nás měl být Senát. Ale co udělat v případě, že naprostá ětšina národa českého nesouhlasí s vládou ČR? Nelze dělat nic, leda si počkat 4 roky na další volby. Senát - "ústavní pojistka" nám nepomůže. Odvolat poslance nelze. Odvolat vládu nelze. Sebereflexe politiků neexistuje, 1000.000 lidí na Václavském nám. nikoho nezajímá. Nastoupil Pan Miloš Zeman a funguje zde jako ústavní pojistka,i když mu to "nepřísluší", tak se této role zhostil velice dobře.     Ano, je k zamyšlení změnit Ústavu ve smyslu pravomocí prezidenta, vymezit mu pojmy, termíny, ale také je potřeby změnit volební zákon, abychom mohli odvolat jakéhokoliv politika, který porušil svůj volební program a  sliby a nebyl si jistý 4 roky ve funkci.   Ale pozor, žádné referendum a 50 tisíc podpisů, hezky podle toho, kolik získal daný poslanec hlasů, třeba pouze 5.000, tak polovina a pryč s ním. Domnívám se, že pokud by toto bylo aplikováno, tak by si poslanci a vůbec všichni volení rozmysleli, zda budou dělat šmejďárny!
0 0
možnosti

Census

8. 8. 2013 20:15
Nevím, co pana Jocha tak
Nevím, co pana Jocha tak rozčiluje a proč by chtěl prodlužovat agónii stávající poslanecké sněmovny v tomto patovém složení. Pokud vím, kabinet Zemanových přátel neprošel. Nicméně Zemanův pokus má přeci jen, možná sice vedlejší, ale přesto důležitý efekt. Většina poslanců a politických subjektů pochopila a kývla na rozpuštění parlamentu. I přesto, že se nejedná o rozpuštění jednotlivých protagonistů v kyselině, jedná se o zprávu velmi příznivou, do nedávna nemyslitelnou. Důvod tohoto náhlého obratu je více než zřejmý. ČSSD větří drtivé vítězství, komunisté si nemohou pohoršit a Kalouskovi je jasné, že obdrží většinu hlasů dřívějších, nyní disgustovaných voličů ODS. I když většině z nich také nesedne, ve finálním rozhodování mezi ním, levicí a nějakou malou nečitelnou pravicovou stranou mu to tam nakonec hodí. Jediným poraženým příštích voleb tak bude ODS, která jako jediná z velkých stran dopadne, jak zasluhuje. Co ale může značně zamíchat povolebními  koaličními jednáními, bude možný úspěch menších stran a hnutí.  Překročení 5% hranice je téměř jisté u SPOZ, KDU-ČSL, méně pravděpodobné u Zelených. Každopádně  je jasné, že SPOZ za svůj vzestup může děkovat zejména Zemanově vítězství v prezidentských volbách a velmi pravděpodobně se také stane jeho trojským koněm v budoucí poslanecké sněmovně. Sobotka se tak má na co těšit. Myslím, že ve finále nastane v důsledku intrik a neshod stejně bezútěšná situace jako nyní a pak znova a znova a tak to půjde pořád dokola až do změny volebního systému.
0 0
možnosti

Martin Vadas

8. 8. 2013 20:04
Chvála racionální úvahy Romana Jocha
Proč tolik nenávistných výkřiků vůči originálnímu mysliteli, který nahlíží s odstupem klokotání emocí a hysterie, jež zachvátily sněmovnu.V novinách přeci pro přepolitizovanou hysterii není žádný důvod. A na zdejším diskusním fóru už vůbec ne.Naopak, skutečných myšlenek je nám třeba.Rusnok důvěru sněmovny zkrátka nemá a další postup stojí za uvážení, jakmile opadnou emoce.  Ochrana společnosti před zlovůlí soudně uznaného lháře LžiZemana je zcela na místě.  Je to úkol pro sněmovnu, aby rovnováha moci nebyla vychýlena.Naskočení TOP09 a Starostů na předčasné volby bylo sice efektní, ale nezdá se být vůbec moudré. Jde o vyklizení cesty a přenechání státu Lžipresidentovi a rudooranžovému Senátu. Je snad tohle péčí řádného hospodáře s mandátem, který byl poslancům občany svěřen na 4 roky? Předčasné volby nejsou dobré pro stát a pro osud demokracie v ČR. Jen zametou pod koberec příliš mnoho podivných věcí, které se tu v posledních měsících zapekly. Čas do řádných voleb by měl být využitý na jejich rozkrytí a případně i potrestání všeho, čeho třeba.Co třeba podmínit předčasné volby shodou na úpravě ústavy? Aby se vymezily pravomoci LžiZemana, vlády a komor Parlamentu?Ve chvatu sestavované kandidátky v případě rychlých voleb budou předčasné volby zdrojem jen dalších problémů. . . Naplácají se na kandidátky lidé, kteří nemají ani kvalit dnešní první ligy. Půjdou za nosem, po čuchu, po kariérách, po penězích. . .Kdo konečně prozradí, kdo nakupoval?Zatkne nějaký ten Ištvan Klause a LžiZemena?Policii by snad pan redaktor Martínek mohl říci, kdo je ten poslanec, který "nechtěl být jmenován"? Čím dřív se ho policie zeptá, tím větší naděje, že si ještě vzpomene. . .„Všichni tady vědí, že lidi od Zemana a Klause za těmi poslanci celý víkend chodili a lámali je. Je to akce Klause, který chce ODS zničit,“ řekl Právu poslanec ODS, který nechtěl být jmenován.Jan Martinek, http://www.novinky.cz/domaci/310014-jsi-srab-nevazim-si-te-pise-ulehlovi-jeho-kolega.html Volby stojí mnoho peněz - zaplatit je v řádném termínu budou muset občané. Ale poslední naši investici jsme ještě neamortizovali. Jestli chce někdo předčasné volby a najde se takových 120 poslanců, nechť ty volby si zaplatí oni.
0 0
možnosti

8. 8. 2013 18:11
Jochu, vy jste snad snědl zapařené houbičky, proboha.
To, co předkládáte jako možnost, není nic jiného než nová oposmlouva (ČSSD + ODS + TOP 09), nebo dokonce ta slátanina politických trosek se solitérním Titanikem Paroubkem? Nedokážu si představit nic odpornějšího, než toto politické porno. Aby bylo jasno: nejsem členem fan clubu Miloše Jelcinoviče. Ani nenosím oranžovou šálu. Nenosím ostatně ani modrou, i když bych si ji v případě jó velké zimy možná přece jen vzal. Ostatně diletantské pokusy vystudovaného chemika se státní kasou mi rozhodně derou nerv více, než pobledlá modř kmotrovské šály.  - Avšak k věci: ODS (-2) + TOP 09 + LIDEM (-Peake) + LEV 21 je čirá zoufalost. Ti by snad společně nemohli ani hrát kuličky v parku. A  ČSSD + ODS + TOP 09 je stará hnusná, zasmrádlá a opelichaná Oposmlouva II, dokonce rozšířená. Mohli by si říkat třeba »Národní fronta za zachování prebend« nebo tak podobně. Pro ČSSD by tento projekt znamenal naprostou ztrátu kreditu i u skalních voličů. Museli by být úplně pošahaní, aby do něčeho takového šli. Pro ODS by šlo o ránu z milosti a pro Kalouskovy pohůnky o veřejné doznání k bezbřehé politické promiskuitě, která ostatně v jejich guruovi dříme jako v koze už od dob lidoveckých (tuším 2006, projekt vlády s Paroubkovou ČSSD za tolerance komunistů).  Tedy: lépe převolit tu chásku zpovykanou. 
0 0
možnosti