29. prosince 2009 8:01 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Romantická komedie, která není ani romantická, ani vtipná

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Trable v ráji (Faizon Love, Kali Hawk) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Trable v ráji (Faizon Love, Kali Hawk) | foto: Universal Pictures Reprofoto

Mezi neřesti běžných romantických komedií patří stereotypnost, kýčovitost a instantní poselství. Trable v ráji se ale rozhodly povznést se nad průměr, a jsou nadto ještě otravné, sadistické, rasistické a bůhvíco ještě.

Zápletka ještě není z nejhorších. Jednomu zaopatřenému americkému páru to neklape, a tak se v rámci posledního pokusu o záchranu manželství rozhodne jet na partnerskou terapii do luxusního areálu na tropickém ostrově. Aby ti dva získali skupinovou slevu, přesvědčí k pobytu i tři další celkem spokojené dvojice – pod záminkou, že terapeutická část je dobrovolná a že je v ostrovním ráji čekají samé dovolenkové radovánky. Opak je pravdou.

Trable v ráji jsou celovečerním debutem Petera Billingsleye. Ten ale za nic nemůže: režie na autopilota patří v tomhle filmu ještě tak k nejmenším zlům. Větší vina padá na dva ze tří autorů scénáře – herce Vince Vaughna a Jona Favreaua. Dalo by se jim prominout, že si na tělo napsali slabomyslnou taškařici jen proto, aby si mohli užít "pracovní" pobyt na ostrově Bora Bora. Neodpustitelné je, že vyrukovali s podívanou tak bolestivou.

Trable v ráji

Couples Retreat
USA 2009
Scénář: Dana Fox a další
Režie: Peter Billingsley
Premiéra 31. 12. 2009

Vztah se musí pěstovat
Začněme postavami. Čtveřice párů je sestavená tak, aby pokrývala většinu klišé současné americké střední třídy: čítá dobrého taťku od rodiny, nadrženého exsportovce, bývalou královnu krásy, tupou blondýnu a v rámci rasově vyváženého "humoru" i tlustého černocha a kakaovou buranku. Nikdo z nich není sympatický, s nikým se nelze ztotožnit. Scénář postavy posílá do situací, ve kterých jsou rádoby vtipně ponižovány, nebo ze sebe dělají blbce samy. Na ostrově pracují samí cizinci s urážlivě "legračními" přízvuky. Většinou se nic neděje, jen se pořád mluví a mluví v otravných eufemismech.

Obligátní závěrečné instantní vyřešení všech problémů a poučení, že vztah se musí pěstovat, působí jako vysvobození. Jediná představitelná cílová skupina takového filmu jsou diváci se čtyřicítkou na krku, kteří potřebují ujistit, že manželství je vlastně fajn, a poslechnout si svůj oblíbený song z 80. let. Ostatní by měli vědět, že jen málokterý film je špatný tak komplexním a všeprostupujícím způsobem jako Trable v ráji. I na finančním úřadě se člověk pobaví líp.

Najdete na Lidovky.cz