14. července 2009 9:39, aktualizováno  13:32 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Romce v Česku skinheadi vyřezali na prsa hákové kříže, píše kanadský tisk

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Svastika na těle ženy, která podle CBS News pocházela z Česka, o čemž panují pochyby. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Svastika na těle ženy, která podle CBS News pocházela z Česka, o čemž panují pochyby. | foto: Reprofoto

TORONTO Opodstatněnost či neopodstatněnost žádostí o azyl v Kanadě je jeden z hlavních aspektů, kterých si všímají světové agentury ve zprávách o pondělním kanadském rozhodnutí znovu zavést vízovou povinnost pro občany České republiky a Mexika. AFP napsala, že cílem opatření je zastavit "explozi" žádostí občanů těchto dvou zemí o azyl.

Největší kanadský list The Toronto Star na své internetové stránce citoval i kanadské hlasy kritizující vládní rozhodnutí jako zavření dveří těm, kdo se skutečně snaží uniknout pronásledování.

AFP napsala, že Ottawa soudí, že žádosti příliš často podávají lidé, kteří usilují o získání práce a kteří tak chtějí zkrátit projednávání svých případů. Tato i další agentury citovaly kanadského ministra pro přistěhovalectví Jasona Kenneyho, že množství takových žádostí podkopává schopnost Kanady pomoci lidem, kteří to skutečně potřebují.

Agentury také vesměs konstatují, že většina českých žádostí o azyl pochází od Romů, kteří uvádějí, že jsou doma diskriminováni.

The Toronto Star citoval torontského advokáta Maxe Bergera, který loni a letos zastupoval asi 400 českých Romů žádajících o status uprchlíka a který řekl, že opětné zavedení víz pro Čechy a Mexičany "zavírá dveře před skutečnými žádostmi o status uprchlíka a poškozuje naši (kanadskou) reputaci". Popsal případ romské žadatelky, které skinheadi vyřezali na prsou dva hákové kříže. "Jestli toto není dost přesvědčivé, tak už nevím," řekl Berger.

S dotčenou ženou udělal interview i server CBC News. "Bála jsem se o své děti a o život," citoval server "Češku" Žanetu Ganánovou. Podle serveru iDnes ale nikdo s takovým jménem z Čech v Kanadě o vízum nežádá.

Berger dodal, že lidé zoufale hledající útočiště jsou vynalézaví, takže čeští Romové by si mohli najít cestu do Kanady přes USA, které od Čechů víza nepožadují.

Vládní rozhodnutí kritizoval podle listu také ředitel Uprchlického fóra na Ottawské univerzitě Peter Showler. Ten řekl, že ministr Kenney hraje politickou hru s lidskými životy, když "jasně naznačuje, že žádosti Romů nejsou opravdové". Janet Denchová z Kanadské rady pro uprchlíky zase řekla, že "místo aby přiměla Českou republiku a Mexiko, aby dělaly víc pro respektování práv svých občanů, podkopává Kanada legitimitu těch, kdo hledají ochranu".

Agentury připomínají, že z Mexika a České republiky pochází největší počet žádostí o azyl v Kanadě. Počet českých žadatelů stoupl podle kanadských údajů z méně než pěti v roce 2006, kdy ještě platila vízová povinnost, na 3000 počínaje říjnem 2007, kdy byla tato povinnost zrušena.

Počet mexických žádostí stoupl od roku 2005 trojnásobně a v roce 2008 jich bylo už 9400, tedy čtvrtina všech žádostí vůbec. Uspokojeno bylo předtím jen 11 procent mexických žadatelů.

Omluva čtenářům

Omlouváme se všem slušným čtenářům, ale diskuse pod článkem musela být kvůli množství nevhodných příspěvků zrušena.

.

ČTK, Lidovky.cz
Najdete na Lidovky.cz