10. srpna 2009 14:43 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Romerova hororová klasika Noc oživlých mrtvol se vrací na plátna kin

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Night of the Living Dead (1968) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Night of the Living Dead (1968) | foto: Reel Media InternationalReprofoto

PRAHA Kultovní horor Noc oživlých mrtvol (Night of the Living Dead) z roku 1968, od něhož se výrazně odvíjel celý filmový hororový žánr, se vrací jako remake. Po téměř čtyřech desítkách let dostal snímek s potácejícími se zombiemi novou podobu v 3D kvalitě. Českou premiéru bude mít 24. září.

Noc oživlých mrtvol milovníci filmových hororů považují za jeden z milníků tohoto žánru, mezi zombie filmy se pak pokládá za ten nejzásadnější. Podle scénáře, na kterém spolupracoval s Johnem A. Russem, jej natočil George A. Romero a obsadil do něj neznámé herce. Nový film v roce 2006 natočil Jeff Broadstreet a je do 15 let nepřístupný. I po takřka čtyřiceti letech zůstává Romerův celovečerní debut milníkem hororového žánru, filmem, který stále dokáže překvapit, šokovat a vyděsit i ty nejotrlejší diváky.

"Hrůzostrašné tajemství, před kterým není úniku"
Původní černobílý snímek působí jako dokument sledující osudy sedmi lidí, kteří najdou útočiště před "živými mrtvými" na opuštěné farmě. Mrtví ožívají díky kosmickým jaderným pokusům. Barbara a její bratr Johnny přijíždějí se zpožděním na pohřeb své tety. Smuteční rodinný obřad hned po začátku přeruší oživlé mrtvoly, které začnou vylézat z okolních hrobů.

Barbara se snaží ze hřbitova utéct, pomůže jí místní mladík, který ji odveze na nedalekou farmu. Její obyvatelé, Cooperovi, však odmítají historce mladé dvojice uvěřit. Když však celou farmu obklíčí oživlé mrtvoly, rozhodnou se pro útěk. Barbara si však brzo uvědomí, že oživlá monstra nebudou tím nejhorším, co ji mohlo potkat, zjistí totiž, že šílený majitel pohřebního ústavu skrývá příšerné a hrůzostrašné tajemství, před kterým není úniku.

Téma společnosti, která podlehne iracionálním silám, odráží podle odborníků obrovský společenský kvas v Americe na konci 60. let. Syrový účinek filmu pramení především ze způsobu, jakým Romero popírá konvence žánru a porušuje četná tabu, především v zobrazení krvavého násilí. Noc živých mrtvých započala celou novou éru filmového hororu a stala se jedním z nejpřelomovějších filmů všech dob.

kul, ČTK, Lidovky.cz