20. dubna 2009 15:39 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Romové chtějí ochranné hlídky

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Chlapec pozoruje práci hasičů u rodinného domu ve Vítkově | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Chlapec pozoruje práci hasičů u rodinného domu ve Vítkově | foto: ČTK

PRAHA Aktivisté z řady romských organizací žádají po nedělním útoku na romskou rodinu ve Vítkově na Opavsku okamžité zřízení ochranných hlídek. Jejich členové by měli při ochraně romských rodin spolupracovat s policií.

Uvádí to výzva uveřejněná na internetových stránkách sdružení Romea, jejímiž signatáři jsou také někteří členové vládní rady pro záležitosti romské menšiny.

Dnes Romové, zítra kdokoliv z vás
Aktivisté uvedli, že nárůst extremistického hnutí v Česku vede v důsledku liknavosti politiků i státu k útokům nesoucím znaky terorismu. Podle signatářů by se sílícímu neonacismu a extremismu měli postavit politici, ministerstvo vnitra, státní zastupitelství i česká veřejnost. "Dnes jsou na řadě Romové, zítra to může ale být kdokoliv z vás," uvedli ve výzvě.

Výzvu nazvanou Dost! podepsali kromě zástupců sdružení Romea například za sdružení Dženo místopředseda vládní rady pro záležitosti romské komunity Ivan Veselý a člen rady Cyril Koky, romský koordinátor Středočeského kraje. Dalšími signatáři jsou zástupci Sdružení Romů Severní Moravy, sdružení Slovo 21 a sdružení DAR.

Rodině z Vítkova má pomoct veřejná sbírka
Dvouletá holčička, která byla popálena při požáru rodinného domu ve Vítkově, způsobeném zřejmě po útoku zápalnými lahvemi, je stále v kritickém stavu. Romové rozhořčení žhářským útokem chtějí její rodině projevit solidaritu; připravují veřejnou sbírku a protestní shromáždění. Pomoc obětem žhářského útoku nabídla také Federace židovských obcí.

Policie hledá možné souvislosti mezi žhářským útokem na domek romské rodiny ve Vítkově na Opavsku a dalšími podobnými případy. V úvahu přicházejí především případy z Moravského Berouna na Olomoucku. Tam žháři podobným způsobem útočili loni a letos. Kriminalisté srovnávají i další případy z celého Česka.

Proti extremismu represí i prevencí
Premiér odstupující vlády Mirek Topolánek (ODS) po jejím dnešním zasedání řekl, že stát chce proti pravicovému extremismu bojovat nejen represí, ale také prevencí, která by měla odstranit jeho kořeny. Nová strategie by měla být přijata na posledním zasedání nynější vlády za dva týdny.

Soustrast obětem nedělního útoku vyjádřil i eurokomisař pro práci a sociální věci Vladimír Špidla. Zároveň uvedl, že Evropská komise je znepokojena nárůstem násilí proti Romům nejen v České republice, ale v celé evropské sedmadvacítce.

ČTK, Lidovky.cz
Najdete na Lidovky.cz