28. července 2009 9:56 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Romové nocovali u Počernického rybníka. Hlídali je strážníci

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Romové kempují na Žižkově  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Romové kempují na Žižkově | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Desítky rumunských Romů, kteří přijeli podpořit svého příbuzného ležícího v kritickém stavu ve vinohradské nemocnici, strávily noc na dnešek u Počernického rybníka v Praze 14. Situaci sledovali městští strážníci, kteří vedle nedovoleného rozdělávání ohňů nezaznamenali žádné konflikty ani porušení zákona. Ohně, které rozdělali, Romové po upozornění uhasili, řekl mluvčí městské policie Jan Čihák.

"Konflikty nejsou," potvrdil informace strážníků i starosta Prahy 14 Zbyněk Richter. Upozornil však na to, že Počernický rybník je přírodní památka. Navíc se obává, aby nepřijeli ještě další Romové. U rybníka totiž není žádné hygienické zázemí. V městské části je sice kemp, podle starosty je však úplně plný.

Jak městská část bude situaci řešit, starosta zatím neví. Uvedl, že svolal městskou radu a vše bude konzultovat s policií. Podle Čiháka romské tábořiště stále kontroluje městská nebo policejní hlídka.

Ještě v pondělí Romové pobývali v kempu na žižkovské Pražačce. Od pátku jim ho zajistila Praha 3, aby předešla možným výtržnostem před nemocnicí, kde se mladíkovi příbuzní původně utábořili. Až do neděle měli pobyt v kempu zaplacený z výnosu sbírky uspořádané mezi pražskými Romy a jejich příznivci.

Informaci ministra pro lidská práva a národnostní menšiny Michaela Kocába o rumunských Romech čekajících na uzdravení mladíka v pondělí vyslechla vláda. Premiér Jan Fischer po zasedání kabinetu  řekl, že vláda se jejich situací zabývat nebude. Ministryně zdravotnictví Dana Jurásková prý kabinet ujistila, že situaci bude řešit vinohradská nemocnice.

Budoucí král
Sedmnáctiletý syn jednoho z romských králů leží na akutní resuscitační jednotce a je napojen na dýchací přístroje a od soboty také na umělou ledvinu. Při koupání ve Staré Boleslavi minulý týden se málem utopil.

Mladíkův otec Robinson Dimofte vládne v Rumunsku 1500 Romů a s rodinou jel do Berlína na romskou konferenci. Chlapec je jeho nejmladším synem. Podle tradice přechází titul krále v rumunském okrese Vilcea právě na nejmladšího syna, proto je osud chlapce pro Romy tak důležitý. Z tohoto důvodu se Prahy v pátek sjeli Romové z Rumunska, Lotyšska, Francie a Německa.

Omluva slušným čtenářům

Lidovky.cz kvůli nevhodným výrazům zrušily diskusi pod tímto článkem.

ČTK
Najdete na Lidovky.cz