24. července 2009 15:10, aktualizováno  19:59 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Romové opustili okolí nemocnice a zabydlují se v kempu

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Zhruba 50 Romů převážně z Rumunska přijelo před Vinohradskou nemocnici v Praze podpořit svého sedmnáctiletého příbuzného, který na oddělení ARO bojuje o život. Byl sem totiž převezen ze Staré Boleslavi, kde se v úterý topil v lomu. Jeho stav je kritický. Město Praha jim zajistilo ubytování v kempu, ve kterém se nyní většina zabydluje.

Cizinci si podle serveru tn.cz postavili v parku stanové městečko. Městská část Praha 3 chtěla předejít možným výtržnostem, proto odpoledne většinu Romů nastěhovala do kempu Pražačka. Kemp lidem zaplatilo město, řekl na místě mluvčí městské části Praha 3 Jeroným Janíček.

Prostranství v okolí nemocnice už je prázdné. Romové se přesunuli do kempu Pražačka, kde si většinou připravují večeři. Komunikace s "kempujícími" Romy je komplikovaná, ale k žádným konfliktům zatím nedošlo.

"Vyjížděli jsme tam kvůli problémům hygienického rázu. Ve spolupráci s městskou části Praha 3 jsme tam nechali instalovat přenosné toalety. Poučili jsme je, jaké jsou podmínky ve vztahu k běžnému životu v České republice vzhledem k veřejnému pořádku, k dopravě, protože parkovali v zóně. Zatím vše dodržují a já doufám, že i nadále budou a nebude důvod k nějakému zásahu," řekl serveru iDnes.cz zástupce ředitele pražských strážníků Ludvík Klema.

Několik desítek Rumunů se shromáždilo před Fakultní nemocnicí Vinohrady

V kempu je klid, lidé si vaří večeře

Další desítky příbuzných se na podporu mladíka sjíždějí do Prahy z Polska a z Německa. V kempu na Pražačce chtějí Romové zůstat, dokud se stav jejich příbuzného nezlepší. Bydlet tam budou ve vlastních stanech. Na místě si hned začali vařit jídla na propanbutanových vařičích.

Značky jejich vozů naznačují, že se sem sjeli z různých koutů Evropy. Podle fotografa LN Františka Vlčka se vraceli ze zaměstnání v Německu, Polsku nebo Litvě zpět domů do Rumunska a rozhodli se cestou podpořit svého příbuzného ve stále kritickém zdravotním stavu.

Podle Janíčka s nimi v kempu radnice zatím počítá přes víkend, pak uvidí, jak se bude situace dál vyvíjet. "Když se sjede tak velká rodina, tak to radnice i policie musí řešit, poskytli jsme jim nutný servis k zajištění pořádku," uvedl Janíček.

Radnice prý chtěla předejít stížnostem obyvatel žijících v okolí nemocnice, také se obávala možných útoků na Romy od extremistů.

Chlapce převezli záchranáři do nemocnice poté, co se v úterý při koupání ve Staré Boleslavi málem utopil. Nyní je podle informací rodiny v kómatu a jeho šance na přežiti jsou padesát na padesát. "Je pro naši rodinu velmi důležitý, je to něco jako král," řekl zpravodajce ČTK před nemocnicí příbuzný nemocného.

Omluva slušným čtenářům

Lidovky.cz kvůli nevhodným výrazům zrušily diskusi pod tímto článkem. Slušným čtenářům se omlouváme.

ČTK, Lidovky.cz
Najdete na Lidovky.cz