1. prosince 2008 8:39 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Romové si stěžovali guvernérce

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 263Diskuse
Její Excelence Michaëlle Jean, generální guvernérka Kanady a její manžel, Jeho Excelence Jean-Daniel Lafond navštívili brněnské Romské muzeum. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Její Excelence Michaëlle Jean, generální guvernérka Kanady a její manžel, Jeho Excelence Jean-Daniel Lafond navštívili brněnské Romské muzeum. | foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

BRNO Jsme tu ohroženi na životech, nemáme v České republice perspektivy a většina lidí vítá neonacisty. Kdyby se kanadská generální guvernérka při sobotní návštěvě Brna řídila jen názory Romů, asi by jim azyl ve své vlasti sama nabídla.

Jsme tu ohroženi na životech, nemáme v České republice perspektivy a většina lidí vítá neonacisty. Kdyby se kanadská generální guvernérka při sobotní návštěvě Brna řídila jen názory Romů, asi by jim azyl ve své vlasti sama nabídla.

„Romové jsou vystrašení a mají strach o své životy,“ uvedl emotivně romský hudebník Rudolf Bagár za pokyvování dalších lidí shromážděných v Muzeu romské kultury uprostřed brněnské čtvrti obývané převážně Romy.

„Toto je romská elita, celkový obraz Romů ve společnosti je daleko tristnější,“ přisadil si romský aktivista Karel Holomek, který ve svém projevu narazil i na otázku romských azylantů v Kanadě. „Prý hrozí, že nám znovu zavedete víza. Česká většinová společnost z toho usvědčuje nás,“ doplnil s vysvětlením, že pravým důvodem „exodu“ není vidina lepší sociální situace, ale nedostatek perspektiv v rodné vlasti.

Její Excelence Michaëlle Jean, generální guvernérka Kanady navštívila brněnské Romské muzeum. Michaëlle Jeanová, energická žena se znalostí pěti jazyků, rodačka z Haiti a bývalá respektovaná novinářka, je po královně druhou nejvyšší představitelkou Kanady. Její „exkurze“ mezi české Romy přitom vyvolala spekulace vzhledem k narůstajícímu počtu českých žadatelů o azyl v Kanadě. Guvernérka je odmítla komentovat, oficiální zastoupení Kanady nárůst imigrantů neoznačilo za znepokojivý.

 Do tuzemska zavítala po návštěvě Maďarska a Slovenska. „Všude jsme se ptali, jak vypadá život Romů v těchto zemích,“ zdůvodnila za zvuků cimbálu a po přehlídce romských krojů guvernérka svou návštěvu Romů. Kolona patnácti automobilů dorazila k romskému muzeu už za tmy a delegace tam za zjevné nervozity kanadského protokolu strávila o půl hodiny déle, než plánovala.

 Romové s političkou usedli k debatě s plánovaným tématem „současné romské umění“. Příspěvky do diskuse, která se rychle změnila na kritiku poměrů v zemi, zakončovala většina řečníků v slzách. A kritika státu zazněla i z úst ředitelky muzea Jany Horváthové, byť právě stát je jejím chlebodárcem.

Politiky kritizovala v souvislosti s takzvanými cikánskými pracovními tábory v Hodoníně u Kunštátu a v Letech. „Na jejich místě je rekreační zařízení a prasečinec. Určitě tento problém znáte z nezávislých zdrojů, které za to Českou republiku kritizují,“ uvedla ředitelka při prohlídce expozic v muzeu. 

 Předseda olašských Romů Josef Stojka dokonce guvernérku vyzval k tomu, aby navštívila Romy v Ostravě v době, kdy se na ně chystají zaútočit extremisté.

  • 263Diskuse