3. srpna 2009 15:30, aktualizováno 4. 8 8:04 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Romové truchlí před nemocnicí, Česko chtějí opustit ještě dnes

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Romové před Vinohradskou nemocnicí truchlí za zemřelého prince. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Romové před Vinohradskou nemocnicí truchlí za zemřelého prince. | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Příbuzní zemřelého romského prince podle tradice přenocovali před vinohradskou nemocnicí. Improvizovaný kemp nejdříve policisté nechtěli povolit, nakonec ale ustoupili. Romové už mají potvrzení o úmrtí, ráno chtějí vyřizovat u pohřební služby dokumenty k převozu rakve a Česko chtějí opustit ještě dnes. Příbuzní ani policie nepožadují pitvu, takže by neměly být problémy s převozem těla.

Příbuzní mladíka přenocovali v parku před Vinohradskou nemocnicí, na zem si rozprostřeli deky a polštáře. Podle redaktorky serveru Lidovky.cz noc proběhla v klidu, příbuzní usnuli zhruba v půl jedenácté.

Romům tělo prince nemocnice vydá kdykoliv si pro něj přijdou, zřejmě dnes odpoledne, uvedla mluvčí Vinohradské nemocnice Jana Jelínková.

Olaští Romové mají své tradiční zvyky a rituály, mězi ně patří i to, co se dá přeložit jako bdění nad mrtvým. "Trvá to minimálně dva dny a může to trvat i týden. Znamená to vyjádření toho, co pozůstalí cítí nad mrtvým," řekla bývalá členka rady vlády pro záležitosti romské komunity Margita Wagner.

Informaci o mladíkově smrti přinesl jako první server iDnes.cz.

"Je hrozné, s jakou vzpomínkou od nás odjedou," řekl Lidovkám.cz Kocáb a připustil, že se celá záležitost měla řešit velkoryseji. "Dohadovali jsme se o technických věcech a pozapomněli jsme, co za celou záležitostí stojí. Je to tragédie a měli bychom jim vyjádřit soustrast," prohlásil.

"Byla to vůle boží, že si vzal takhle mladého člověka. Bylo by ale lepší, kdyby se vzal mě místo něho," řekla před nemocnicí zdrcená plačící matka mladíka novinářům.

Příbuzní se byli na mrtvého podívat přímo v nemocnici. Delší dobu tam s ním zůstal otec. Později odpoledne blízkým zemřelého lékaři umožnili provést rozlučkový ceremoniál v budově nemocnice.

Příbuzní už mají od vinohradské nemocnice potvrzení o úmrtí. V úterý ráno chtějí vyřizovat u pohřební služby dokumenty k převozu rakve, podle všeho si odvoz sami zaplatí.

Rodina a jeho blízcí, asi padesátka lidí, zůstávají přes noc v parčíku u vinohradské nemocnice, kde zemřel, a truchlí. V úterý ráno chtějí vyřizovat u pohřební služby dokumenty k převozu rakve, podle všeho si odvoz sami zaplatí.

Do parku dorazili z Husince u Prahy, kde tábořili na soukromém pozemku na břehu Vltavy. Rozhodovali se, zda se tam vrátí, nakonec budou před nemocnicí blízko mrtvému, jak velí tradice. V úterý hodlají vyřídit nezbytné formality a ještě týž den odjet.

Policie se s nimi dohodla, že mohou zůstat, pokud nerozbalí stany, nebudou rušit noční klid či znečišťovat park a jeho okolí. Pokud by něco z toho porušili, policie, která bude na místě hlídkovat celou noc, by je zřejmě vykázala. Policista jim také večer nakázal uklidit poházené kelímky a papíry, jedna z romských žen začala zametat chodník. Někteří leželi na dekách, jiní debatovali na lavičkách."Může nastat velký smutek, chaos a hysterie v samotné komunitě," komentoval před časem možnost smrti rumunského mladíka v diskusi se čtenáři Lidovek.cz romský aktivista Štefan Ličartovský. To, že by Romové chtěli lynčovat české lékaře, ale rázně odmítl. "Jsou tam emoce, ale doktorů a jejich práce si váží a hodně," prohlásil. Podle redaktorky LN prý už i před nemocnicí lékařům přes média poděkovali.

Příbuzní z Rumunska i odjinud přijeli do ČR mladíka podpořit poté, co se předminulý týden málem utopil ve Staré Boleslavi.

Sedmnáctiletý mladík byl romským princem. Mohl by ho prý nahradit jeho čtrnáctiletý bratr.

Kdo chlapcovu hospitalizaci zaplatí, zatím podle Jelínkové nemocnice řešit nebude. Záleží podle ní i na tom, jestli byl pojištěný v Rumunsku.

Diskuze

Omlouváme se všem slušným diskutujícím, ale vzhledem k vysokému počtu nevhodných příspěvků, jsme diskuzi po tímto článkem zrušili.

valLucie Vadlejchová, mpoMichaela Poláková
Najdete na Lidovky.cz