21. srpna 2009 11:33 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Romové z Litvínova byli za výtržnictví a rasismus odsouzeni k veřejným pracem

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Vilém Matej, obžalovaný z rasistických urážek a výtržnictví, které mělo proběhnout na akci "hlídek" extremistické Dělnické strany v Litvínově, kde údajně slovně napadl účastnici pochodu DS Šlégrovou, stanul před soudem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vilém Matej, obžalovaný z rasistických urážek a výtržnictví, které mělo proběhnout na akci "hlídek" extremistické Dělnické strany v Litvínově, kde údajně slovně napadl účastnici pochodu DS Šlégrovou, stanul před soudem. | foto: Lidové noviny

MOST Dvojici litvínovských Romů obviněných z výtržnictví a rasismu potrestal soud 400 hodinami veřejně prospěšných prací. Devětačtyřicetiletý Vilém Matej a o jedenáct let mladší Miroslav Sinu vloni 4.října na litvínovském sídlišti Janov slovně napadli Lucii Šlégrovou, členku ochranných sborů Dělnické strany, která spolu s několika kolegy rozdávala v této lokalitě letáky.

V případě, že odsouzení trest veřejně prospěšných prací nevykonají, půjdou na 200 dní za mříže. Za každé dvě hodiny nesplněných prací si tak odsedí 1 den, rozhodl soud. Rozsudek je pravomocný, odsouzení i státní zástupkyně se vzdali práva na odvolání.

Více než stokilový Matej, označovaný za tamního romského bosse, drobné Šlégrové s golfovou holí v ruce nadával a vyhrožoval, že ji "odveze do Teplic na trasu a bude ji pást do konce života". Nazval ji také "k.... česká", což zavdalo příčinu pro jeho stíhání pro hanobení rasy a národa. Matej byl odsouzen za výtržnictví, rasismus a násilí proti skupině obyvatel.Sinu zase na místě pobíhal a křičel na Šlégrovou a její kolegy: "Rozštípu vás, m... český". Podle soudu se Sinu rasistického jednání nedopustil. Trest dostal za výtržnictví a násilí.

Lucie Šlégrovou  u soudu.

Okresní soud v Mostě vyslechl jak obžalované, poškozenou i několik svědků napadení, kterému přihlížela policie. Matej i Sinu své počínání omlouvali emocemi, které příchod neonacistů do Janova vzplály. Popřeli však, že by došlo k jakémukoli fyzickému kontaktu. Šlégrové se oba včera v soudní síni omluvili, ta však jejich slova označila za účelová pro soud.

Navíc uvedla, že do Janova ochranné sbory přijeli na pozvání místních lidí, kteří si nevědí rady s nepřizpůsobivými spoluobčany a vysokou kriminalitou. "Rozdávali jsme místním jenom letáky s telefonem na starostu a policii, aby jim v případě problémů volali," uvedla soudu Šlégrová.

Soud také včera promítal video, které bylo při události natočeno. Právě jeho zveřejnění na internetovém serveru Youtube bylo jedno z příčin velkého pochodu ultrapravicových nacionalistů Litvínovem, při kterém se o měsíc později střetli s policií.

Za výtržnictví, násilí proti skupině obyvatel a hanobení národa, rasy a přesvědčení hrozí obžalovaným až dva roky vězení.

Diskuze

Omluva slušným čtenářům:
Redakce serveru Lidovky.cz se omlouvá všem slušným čtenářům, ale kvůli velkému množství nevhodných příspěvků, musela zakázat diskuzi.

Najdete na Lidovky.cz