19. dubna 2009 17:08 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Romská hnutí: pozor na terorismus Čechů

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto. | foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

PRAHA Hnutí romského odporu vyzvalo k vytvoření romských hlídek a znovu také vybídlo k emigraci do Kanady, pokud na to romské rodiny mají peníze, a k větší jednotě v zájmu vlastní bezpečnosti. Romští aktivisté tak reagují na útok zápalnými lahvemi proti romské rodině ve Vítkově na Opavsku, při němž bylo v noci na dnešek těžce popáleno dvouleté dítě.

"Hnutí romského odporu vyzývá Romy k ostražitosti před teroristickými útoky Čechů," sdělilo hnutí v prohlášení, pod nímž jsou uvedeny organizace Roma Realia - Severní Čechy, Romani Aliance - Západní Čechy a Futurum Roma - Střední Čechy. Podle nich se Romové nemají spoléhat na "selhávající státní aparát". Připomněly také, že žhářské útoky na romská obydlí nejsou v Česku ojedinělá.

Neznámí pachatelé v noci vhodili zápalné láhve do rodinného domu, který obývala romská rodina. Při požáru byli zraněni tři lidé. Útok ostře odsoudili premiér v demisi Mirek Topolánek i prezident Václav Klaus.

"Nenechávejte starce, ženy a děti bez početné ochrany"
Hnutí vyzvalo romské komunity, aby si připravily možné únikové cesty z místa, kde bydlí nebo pobývají. Nemají prý také za žádnou cenu nechávat starce, ženy a děti samotné bez "početné romské ochrany". "Je to jediné, co mohou Romové v rámci svých možnosti učinit," konstatuje hnutí.

K emigraci hnutí již tento týden Romy vyzvalo, když se objevily informace o počtu českých žadatelů o azyl v Kanadě. Ombudsman Otakar Motejl uvedl, že v lednu a únoru požádalo o azyl v této zaoceánské zemi 570 českých občanů, což je výrazně víc než z jiných zemí. Za celý loňský rok o uprchlický statut v Kanadě požádalo 853 Čechů. Před lety byli žadatelé důvodem, proč Kanada pro Čechy zavedla víza.

Kanada prý nemůže teror v ČR přehlížet
Pokud podle hnutí Kanada bude přehlížet "teror páchaný na Romech v ČR", pak se údajně vystavuje riziku porušování mezinárodních dohod. Hnutí také vzkazuje potencionálním kritikům výzvy k emigraci, že nikdo nemá právo držet Romy v místě nebezpečí, kde jsou podle něj možnými terči neonacistů.

Hnutí si všimlo toho, že odstupující vláda v pondělí mimořádně zařadí na svoje jednání postup proti extremismu. Vyjádřilo však kabinetu "naprostou nedůvěru". Kvůli svým obavám se hnutí také hodlá obrátit na amerického prezidenta Baracka Obamu.

ČTK, Lidovky.cz
Najdete na Lidovky.cz