4. srpna 2012 13:35 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Místo vystěhování začali Romové opravovat ghetto. Chtějí zůstat

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Domy Romů v ostravském ghettu.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Domy Romů v ostravském ghettu. | foto: ČTK

OSTRAVA Romům z ostravského ghetta v sobotu o půlnoci vyprší lhůta, dokdy se mají vystěhovat z ulice Přednádraží v Ostravě-Přívozu. Na místě zůstává zhruba stovka lidí, třicet rodin se vystěhovalo.

"Zůstalo tady asi 20 rodin a asi 25 rodin odjelo do ubytoven," popsal severu Lidovky.cz romský aktivista Kumar Vishwanathan. Na místě je zatím klid. "Lidé s napětím čekají na půlnoc a na pondělí," uvedl. Na místo míří i cisterna s vodou.  

Stavební úřad nařídil vystěhování v pátek kvůli nevyhovujícím hygienickým podmínkám a stavu domu. Někteří obyvatelé domů ale stěhování odmítají. V pondělí by úředníci měli zkontrolovat, jaká je na místě situace. Zatím není jasné, jak vyklizení oblasti zařídí. Nejspíš dojde k návrhu soudu na exekuční vystěhování.

ČTĚTE TAKÉ:

Ještě tento týden v ghettu bydlelo asi 200 lidí. Podle mluvčí obvodu Moravská Ostrava a Přívoz Jany Pondělíčkové se ale už 14 rodin odstěhovalo na ubytovnu, v ghettu žilo 44 rodin, z nichž 36 má děti.

Stavební úřad tvrdí, že stav domů ohrožuje zdraví a životy obyvatel. Hrubě poškozeny jsou nosné konstrukce, komíny i střechy a vnitřní rozvody elektřiny nejsou schopny bezpečného provozu. V domech je vadná kanalizace, od minulého týdne nájemníkům neteče voda.

Obyvatelé se ale rozhodli nedostatky sami opravit. "Snaží se odstranit výtky úřadu, všichni si ale myslíme, že jsou účelové. Někdo má zájem, aby domy byly zbourány," upozorňuje Vishwanathan. Ti, kdo zůstali, jsou podle něj odhodláni zůstat.

Rozhodnutí o vystěhování přečetl obyvatelům vedoucí stavebního úřadu Jiří Švarc. Romové reagovali velmi emotivně. "Nehneme se odsud! Jedině, že by nás přišli postřílet! Jsme ochotni za to položit život," křičel Jan Bandy, který vystupuje jako mluvčí obyvatel ghetta.

Oldřich Roztočil, jehož firmě domy patří, řekl, že netuší, co bude dělat. Za devastaci domů v posledních týdnech podle něj mohou i úředníci. "Střechy před 14 dny měly sem tam díru. Teď střechy chybí. Úředníci magistrátu sem chodili a říkali: Tady se to bude bourat, nic neplaťte," uvedl. Obyvatelé domů pak prý začali rabovat. "Střechy jsou hliníkové, tak budou mít aspoň na flašku rumu večer," řekl Roztočil.

Pracovníci úřadu hledají pro obyvatele ghetta náhradní ubytování. Lidé, žijící v Přednádraží 30 i více let, ale do ubytoven nechtějí. "Jedna místnost pro devět lidí, společný záchod, já do ubytovny nepůjdu. Moje rodina tam nechce jít. Tady jsou krásné byty," řekl Bandy. Podle obyvatel ghetta jsou také ubytovny drahé. Prý chtějí pomáhat s opravou svých domů.

ogoOndřej Golis, ČTK
Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz