16. srpna 2010 7:23 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Romské karavany zablokovaly ve Francii most. Proti rušení osad

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Francie ruší romské osady. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Francie ruší romské osady. | foto: Reuters

BORDEAUX Na 250 romských karavanů zablokovalo v neděli na pět hodin hlavní most v Bordeaux na jihozápadě Francie. Romové demonstrovali proti krokům francouzské vlády, která do minulého týdne uzavřela přes 40 nelegálních romských osad. Protest zkomplikoval dopravu, v místě se tvořily asi pětikilometrové kolony čekajících aut. Informoval o tom zpravodajský server BBC.

Blokáda hlavní dopravní tepny přes přes Garonnu byla první větší protestní akcí Romů proti uzavírání osad. Protestu se zúčastnili Romové, které policie vystrnadila z osady ve městě Anglet a kterým následně neumožnila utábořit se na výstavišti u Bordeaux.

Ve Francii žijí stovky tisíc Romů a dalších lidí kočovným způsobem, kteří jsou součástí dlouhodobě utvářené komunity. Vedle této tradiční populace se zde v poslední době usadili další Romové z východoevropských zemí, převážně pak z Bulharska a Rumunska. Těm je přičítána zvýšená kriminalita.

Čtěte více

Francouzská vláda koncem července oznámila, že chce do tří měsíců zlikvidovat nepovolené romské osady a vyhostit romské imigranty, kteří se ve Francii dopustí přestupků či trestných činů. Chce tak vyřešit rostoucí problém nepokojů v romských osadách.

Záměr francouzské vlády vyvolal kritiku organizací zabývajících se ochranou lidských práv. Francii kritizoval také výbor OSN pro odstranění rasové diskriminace.

Rumunská romská populace je největší v Evropě, její počet je odhadován na 2,5 až tři miliony. Její kulturní a sociální integrace se za posledních 20 let navzdory řadě programů a iniciativ ukázala jako obzvláště složitá. V Bulharsku žije podle některých zdrojů 750 000 Romů, což je číslo dvakrát větší, než které bylo zjištěno při oficiálním sčítání obyvatelstva.

ČTK
Najdete na Lidovky.cz