6. srpna 2009 16:28 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Romské organizace kritizují plzeňský magistrát a zvažují petici

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Plzeň | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Plzeň | foto: Reprofoto

PLZEŇ Několik romských organizací kritizuje plzeňský magistrát kvůli případu 19letého Roma Václava Mika. Chlapec žije v bytě v Plzni se dvěma sourozenci, které má v pěstounské péči. Kvůli dluhům na nájemném způsobených údajně matkou hrozí jemu i sourozencům vystěhování.

Miko požádal o jiný byt, bytový odbor prý situaci neřeší. Experti romských organizací začali zkoumat, zda nejde o rasovou diskriminaci. Magistrát uvedl, že případem mladíka se nezabývá, musí nejprve dořešit smluvní vztah s jeho matkou. Slíbil ale, že sociální situaci zohlední.

"Nechceme, aby zůstal na ulici. Dluhy jsou kvůli matce, která se o ně nestará. Jde o první případ v ČR, kdy si plnoletý kluk vzal do pěstounství vlastní sourozence, neboť nesouhlasil, aby šli do dětského domova," řekla dnes Marie Žáková, místopředsedkyně Roma Realia.

Miko je synem známého romského aktivisty a předsedy sdružení Roma Realia.

Rodiče jsou rozvedení a protože se matka o děti nestarala a řádně neplatila nájem, hrozí jim vystěhování. Na bytovém odboru prý mladíkovi řekli, že případ nyní neřeší a že budou před jeho žádostí upřednostněny jiné případy.

Sdružení zvažuje celostátní petici. "Jedná o příkladného mladého Roma, který je zaměstnán v plzeňské nemocnici a přes mladý věk se stará o sourozence," uvedla Žáková.

Podle mluvčí radnice Edity Vighové orgány města zatím vystěhování Mika a jeho sourozenců neprojednávaly. Miko se sourozenci užívá byt rodičů, kteří dostali výpověď z nájmu pro neplacení. Dlužná částka k dnešnímu dni činí 84.197 korun.

Protože matka podala k soudu žalobu proti výpovědi z bytu, dostalo se město do patové situace, musí vyčkat na verdikt soudu. "Teprve poté se může věcí dál zabývat. Stejně jako ve všech ostatních případech zohlední sociální situaci pana Mika i to, že se stará o své nezletilé sourozence," dodala.

K prohlášení sdružení Roma Realia se připojili představitelé romských organizací Romani Aliance z Rokycan, Roma Realia z Dobroměřic, Gypsi Krupka z Krupky a Iniciativa romské mládeže z Loun. Podle Žákové vnímají Romové a romští aktivisté případ závažně, zejména nyní v době eskalace romské emigrace.

ČTK, Lidovky.cz
Najdete na Lidovky.cz