11. prosince 2008 8:23 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Romského střelce soud nenašel

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 9Diskuse
Ladislav Daniš míří na svobodu, trest si odpykal ve vazbě  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ladislav Daniš míří na svobodu, trest si odpykal ve vazbě | foto: Reprofoto

BRNO Kdo postřelil Josefa Lakatoše? Na klíčovou otázku včera znala v síni brněnského krajského soudu odpověď zřejmě většina jejího osazenstva z řad olašských Romů. Tajenkou ale zůstala pro soudní senát. Ten tak místo několikaletých trestů rozdělil mezi domnělé útočníky jen měsíce vězení.

Vyhrocený spor dvou větví jednoho rodu je tak téměř u konce. Stojí za ním nepovedený sňatek, útěk nevěsty, neochota vrátit věno, ale i střelba a únos. A v neposlední řadě řevnivost až nenávist brněnských a ostravských Olachů, která se hned několikrát přenesla za dozoru uniforem i do brněnského justičního paláce. Tamní senáty musely „rozlousknout“ hned dva oddělené, ale související případy.

Včera došlo na rozdělení trestů v kauze postřeleného Josefa Lakatoše z brněnské větve. Kohoutek podle obžaloby stiskl jeho ostravský protějšek Ladislav Daniš – prý jako pomstu za to, že Lakatošova dcera utekla krátce po svatbě od Danišova syna a nevěstina rodina nechtěla vrátit věno 70 tisíc korun. Ještě před střelbou pětice mužů Lakatoše zmlátila holemi. Napadený Rom přežil s kulkou v břiše díky rychlé pomoci lékařů.

Soudu se nepodařilo určit, kdo ve skutečnosti střílel – těžkou práci měl kvůli nevěrohodnosti většiny svědků, jejichž trestní rejstřík se jen hemží přečiny, ale i proto, že řada účastníků procesu měnila výpovědi. Znalci navíc určili, že v době napadení byla v prostějovském domě, kde rodina trávila v roce 2007 léto, úplná tma, a postřelený ani jeho manželka tak útočníky nemohli s jistotou určit. „Soud nemá ani tušení, kdo té noci střílel,“ připustil soudce Jiří Stýblo. Vědí to sami Romové, kteří údajně viníka potrestali „po svém“.

Krajský soud včera udělil Ladislavu Danišovi patnáctiměsíční trest, jeho kumpánovi Richardu Rafaelovi pak o měsíc míň. Rozsudek není kvůli odvolání státního zástupce pravomocný.
  • 9Diskuse