5. prosince 2008 11:38 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Rowlingová ocenila Česko, klece už mizí

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 24Diskuse
Klecové lůžko - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Klecové lůžko - ilustrační foto |

LONDÝN Britská autorka J.K. Rowlingová při čtvrtečním slavnostním uvedení své knihy Bajky barda Beedleho v Edinburghu ocenila, že chlapec, kvůli němuž zahájila kampaň proti užívání klecových lůžek v České republice, již není takto uzavírán a dělá pokroky.

Ředitelka její nadace The Children's High Level Group (CHLG) působící v ČR pak podle dnešního vydání listu The Scotsman chválila spolupráci českých úřadů.

Rowlingová ve skotské národní knihovně v Edinburghu ve čtvrtek četla dvěma stovkám dětí z nové knížky, která vyšla po celém světě. Výtěžek z prodeje knihy, které bylo vytištěno osm milionů exemplářů, dostane právě CHLG, která vedle ČR působí i v Rumunsku, Gruzii, Moldavsku a Arménii.

V Edinburghu Rowlingová vzpomínala na novinový článek, který četla před čtyřmi lety, když byla těhotná. V nedělníku The Sunday Times byl snímek tehdy pětiletého Vaška Knotka uzavřeného v klecovém lůžku. "Pořád jsem myslela na toho chlapce, který byl držen v kleci 24 hodin denně," řekla ve čtvrtek Rowlingová.

J. K. Rowlingová"S potěšením mohu říci, že ten chlapec již vůbec není umísťován do klecového lůžka," prohlásila. "Svými pokroky každý den překvapuje své
opatrovníky." Podle listu The Scotsman má nyní Vašek individuální terapii. Ředitelka CHLG Georgette Mulheirová uvedla, že se vrátí do konce příštího roku domů nebo bude umístěn do specializované pěstounské péče.

Pokud se tak stane, tak by ho J. K. Rowlingová navštívila, uvedla Mulheirová. "(Vašek) skoro nemluví, ale začíná používat slova. Není vůbec
agresivní."

"Byl by to úspěch, kdybychom to mohli udělat jen pro deset dětí," řekla Rowlingová. "Doufáme, že to budeme moci udělat pro milion." Vašek Knotek je v ústavu v Rábech ve východních Čechách. Tento ústav bude
jednou z prvních institucí, který bude spolupracovat s odborníky placenými
CHLG.

Vláda dělá "fantastický pokrok" a spolupracuje s CHLG na vyřazování klecových lůžek a podobných metod, cituje The Scotsman Mulheirovou. Poté, co se Rowlingová začala o tuto problematiku zajímat, zakázala česká vláda od ledna 2007 užívání klecových a síťových lůžek v ústavech sociální péče. Praxi v psychiatrických léčebnách zatím reguluje metodika ministerstva zdravotnictví.
ČTK
  • 24Diskuse