3. února 2009 19:36 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Rozhodnutí o Lisabonu opět nepadlo

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 24Diskuse
Premiér Mirek Topolánek na mimořádném jednání poslanecké sněmovny o lisabonské smlouvě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Premiér Mirek Topolánek na mimořádném jednání poslanecké sněmovny o lisabonské smlouvě | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Sněmovna se opět nedostala ke schvalování lisabonské smlouvy, která má určit pravidla budoucího fungování EU. Po téměř pětihodinové rozpravě poslanci projednávání smlouvy přerušili do středy. Teprve v tento den by měli rozhodovat o tom, zda smlouvu schválí, nebo projednávání znovu odloží.

Premiér a předseda ODS Mirek Topolánek dnešní jednání o lisabonské smlouvě označil za "přehlídku ztraceného času". V situaci, kdy vládní koalice cítí odpovědnost za nynější české předsednictví EU, se podle něj nebylo možné dozvědět z dnešního sněmovního jednání nic nového. "Ten požadavek na přerušení je

Nejistý je osud misí
i radaru

Sněmovna se opět neshodla  na plánu misí. Klub ČSSD navíc v rozporu z předchozími sliby nezrušil závazek pro poslance, aby pro mise nehlasovali. Sociální demokraté tak reagovali na slova šéfa poslanců ODS Petra Tluchoře o tom, že koalice už potřebné hlasy má. Tluchořovi straničtí kolegové to pak ale zpochybnili.

Strana zelených navíc oznámila, že by sněmovna neměla na  únorové schůzi projednávat smlouvy o americké radarové základně v Česku. Je podle ní třeba vyčkat na stanovisko administrativy nového amerického prezidenta Obamy.

naprosto legitimní a vychází z diskuse, která proběhla v prosinci," podotkl předseda vlády.

Zdůraznil, že v případě "tvrdého hlasování" bude odpovědností šéfa opoziční ČSSD Jiřího Paroubka, když sněmovna lisabonskou smlouvu odmítne. "Jsem zastáncem jednání nebo dohody. Jestli chce jít do tvrdého hlasování, tak já neumím předvídat, jak to dopadne," dodal Topolánek. Uvedl, že smlouvu dojednal, chce pro ni hlasovat a v klubu poslanců ODS vystupuje na její podporu.

ČSSD vadí průtahy, ODS a KSČM chtějí naopak odklad
Šéf ČSSD Paroubek naopak označil projevy některých občanských demokratů za "příšerné" a "obstrukční". "Pánové z ODS by už měli přestat zdržovat a mělo by se začít hlasovat," poznamenal s tím, že ČSSD ve středu o lisabonské smlouvě, tedy vládním materiálu, hodlá hlasovat a podpořit jej.

Paroubek dodal, že do hlasování chtějí jeho vyjednávači hovořit především s komunistickou stranou, aby netrvala na svých důvodech pro odročení.

Zdeněk Škromach (ČSSD) předvádí při jednání o lisabonské smlouvě kolegům svou čepici
Foto LN: Zdeněk Škromach při jednání o lisabonské smlouvě předváděl kolegům svou čepici.

Odklad prosazují ODS a KSČM, každá z jiného důvodu. Komunisté chtějí nejprve verdikt sněmovny k jejich návrhu zákona, podle něhož by o smlouvě rozhodovali lidé v referendu.

ODS zase stojí o vypracování a přednostní schválení prováděcí novely k lisabonské smlouvě, která spočívá v zavedení takzvaného vázaného mandátu pro vládu. Měl by sněmovně a Senátu zaručit, že bez jejich souhlasu by vládní představitelé nemohli rozhodnout o převodu pravomocí z Prahy do Bruselu.

Zaorálek s Topolánkem sněmovnu pobavili
Určitý rozruch a úsměvy vyvolala malá přestřelka místopředsedy sněmovny Lubomíra Zaorálka (ČSSD) s Topolánkem. "My se staráme, my tady dneska děláme scény, vysvětlujeme si, proč je třeba to schválit, dokonce se to snažíme vašim poslancům vysvětlit, pane premiére. Nechápu, proč jste to sám dříve neudělal. Já se tady snažím a vy mi řeknete, že je to jedno," uvedl Zaorálek.

Topolánek následně na debatu reagoval prohlášením, že "po demagogii přišly komediální výstupy". Premiér zdůraznil, že smlouvu podepsal a stojí si za tím. "Já pro ni (smlouvu) dokonce budu hlasovat. A dokonce o tom přesvědčuji i své kolegy," prohlásil premiér. "Za bolševiků nás nutili nejenom, abychom drželi pusu, ale abychom jásavě režim chválili. Já doufám, Lubomíre Zaorálku, že po mně nechceš, abych tady jásavě vykřikoval, jak je lisabonská smlouva skvělá," dodal.

Sněmovna už o lisabonské smlouvě začala jednat loni na počátku prosince, schůze byla ale tehdy v návaznosti na verdikt Ústavního soudu o smlouvě přerušena do dnešního dne. Poslanci se k dalšímu kolu projednávání smlouvy sejdou ve středu v devět hodin ráno.

Lidovky.cz, ČTK
  • 24Diskuse
Spálené jídlo i dudlík v lednici
Spálené jídlo i dudlík v lednici

Co všechno prozradí známé mámy na síti?