Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Vypátrala svůj ukradený iPhone, policisté jej přesto nenašli. Policejní alibismus, říká Kalvoda

Česko

  6:00
PRAHA - Za pomoci mobilní aplikace vypátrala iPhone a MacBook, který jí a její příbuzné někdo odcizil z bytu. Policisté ovšem zloděje ani ukradenou elektroniku dosud stejně nenašli, pro další postup prý neměli dostatek informací. Advokát Jan Kalvoda se ale domnívá, že policie měla potřebné indicie, aby konala lépe.

Policie, ilustrační foto. foto: Vojtěch ŠeredaLidovky.cz

Díky aplikaci vypátrala ukradený iPhone, policie zloděje ani mobil stejně nenašla

Ke krádeži došlo první listopadovou neděli v brzkých ranní hodinách. Pětadvacetileté Monice Palušákové – zatímco byla se sestřenicí na večírku – z bytu zmizely věci za zhruba sto tisíc korun, mezi nimi také iPhone nebo MacBook. Ačkoliv je vzápětí na dálku díky mobilní aplikaci Find My iPhone lokalizovala, odcizená zařízení už nikdy neviděla.

Strážci zákona jí měli sdělit, že další postup by byl nezákonný. Pražská policie se proti verzi Moniky Palušákové ohradila. Místo prověřovali, k dispozici však prý měli pouze přibližnou adresu, a tak v danou chvíli nemohli udělat více (celý příběh čtěte ZDE).

Advokát Jan Kalvoda však zastává názor, že na základě informací, jimiž disponovali, mohli policisté konat lépe. „Policie měla být aktivnější,“ míní někdejší ministr spravedlnosti v rozhovoru pro server Lidovky.cz.

Lidovky.cz: Proč usuzujete, že policie nebyla dostatečně aktivní? Jak v takových případech může ze zákona postupovat?
Policie rozhodně nemůže čekat, až ji poškozený přivede ke konkrétní adrese. Pokud privátní poškozený dovede sledovat zařízení do určité lokality, měla by to policie umět také a měla by se o to snažit, nikoliv vyčkávat, až jim upřesní adresu poškozená strana.

Lidovky.cz: Jaké musí mít nashromážděné informace, aby mohla zakročit?
Aby zahájila trestní řízení nebo úkony trestního řízení, stačí jí obecně formulované dostatečné podezření, že byl spáchán trestný čin. Jakmile zahájí úkony trestního řízení nebo samotné trestní řízení, má pak podle trestního řádu a zákona o policii k dispozici vše, aby pachatele identifikovala, lokalizovala sama.

Lidovky.cz: Reprezentuje podle vás tento případ ono „dostatečné podezření“?
Neznám podrobné okolnosti. Myslím ale, že tady to podezření je jisté. V případě, že úkony trestního řízení jsou neodkladné, čemuž by tento případ mohl nasvědčovat, je policie – aniž by jí poškozený poskytl totožnost pachatele – oprávněna, dokonce povinna ztotožnění důkladně provést.

Advokát Jan Kalvoda u soudu.

Lidovky.cz: Podrobné informace o identitě pachatele tedy nejsou podmínkou k zákroku?
Ty rozhodně není potřeba mít.

Lidovky.cz: Stačí adresa získaná díky mobilní aplikaci a GPS lokátoru k domovní prohlídce?
Zná-li policie adresu, kde je věc důležitá pro trestní řízení, tak to k návrhu na domovní prohlídku zpravidla stačí.

Lidovky.cz: Policie argumentuje slovy, že adresa odcizené věci byla pouze přibližná. Poškozená naopak tvrdí, že na stejné adrese našla během dne dvě odcizené věci. Lze tuto skutečnost považovat za dostatečný důvod?
Jsem takového názoru. Domovní prohlídka se nekoncentruje pouze na to, že se vyrazí dveře. Prostě se požádá osoba zdržující se v prostoru, aby věci vydala. Pořád existuje možnost, že je pod tíhou informací, kterými policie disponuje, vydá.

Lidovky.cz: Aplikace zároveň umožňuje zařízení lokalizovat blíže pomocí zvuku. Poškozená tak žádala policisty, aby s ní adresu navštívili a právě za pomoci zvuku se pokusili ukradené věci najít, ti ale údajně odmítli. Měla by policie takovému požadavku vyhovět?
Policie nemá povinnost asistovat privátnímu vyšetřování. Jestliže ale poškozený či jakákoliv osoba nabízí efektivní pomoc k zjištění okolností důležitých pro trestní řízení, tak má policie povinnost této nabídky využít, pochopitelně.

Aplikace Find My iPhone.

Aplikace Find My iPhone.

Lidovky.cz: Hraje při krádeži svou roli i cena odcizené věci. Má policie za určitých okolností jiné pravomoci?
Nikoliv. Nezáleží, jestli jde o věc za tisíce nebo miliony. Když je cena věci adekvátní kvalifikaci případu jako trestného činu, má policie stejné povinnosti a oprávnění.

Lidovky.cz: A pokud se jedná o krádež věcí, které nemají hodnotu vyšší ne pět tisíc a jedná se tak „pouze“ o přestupek?
Toto posouzení bývá až výsledkem šetření policie, která do té doby postupuje podle trestního řádu jako v kterékoli trestní věci.

Lidovky.cz: Za jakých okolností mohou policisté provést domovní prohlídku?
Důvody stanoví trestní řád a stanoví je obecně. Mohu-li citovat trestní řád: „Domovní prohlídku lze vykonat, je-li důvodné podezření, že v bytě nebo v jiné prostoře sloužící k bydlení nebo v prostorách k nim náležejících (obydlí) je věc nebo osoba důležitá pro trestní řízení“.

Musí tak existovat určitá intenzita podezření, že byl spáchán trestný čin, nic víc třeba není. Zákon pochopitelně není návod k použití, nemůže být konkrétní, ale právě v nezbytné obecnosti je klíč.

Lidovky.cz: Tudíž vždy nakonec záleží na subjektivním vyhodnocení?
Logiku má ale policie stejnou jako všichni ostatní. V tomto případě mi připadá, že logika byla spíše alibistická či nebyla žádná.

Lidovky.cz: Nebyla by proto podle vás na místě úprava legislativy?
Myslím, že by na místě byla spíš modernizace policejní praxe, protože legislativa je díky obecným formulacím úplně dostatečná. Deficit je v činnosti policie, nikoliv nekvalitě normy.

Lidovky.cz: Jak byste si modernizaci policejní praxe představoval?
Jak jsem popisoval: policie by měla konat, protože informací jim poškozený iniciativně nabízí dost. Nejde o první případ, kdy jsem informován, že policie poškozeným říká, aby se vydali do zastaváren, našli si tu věc a podobně. To není úplně činnost policie, kterou bychom si jako občané představovali.

Lidovky.cz Jak se občané v takovém případě mohou zachovat, mají-li pocit, že vypátrali zloděje a policie nekoná, jak by mohla?
V nejhorším případě se mohou obrátit na státního zástupce, který může policii uložit určité úkony. Doporučení je to ale teoretické, prakticky příliš nefunguje.