29. března 2010 13:10, aktualizováno  17:04 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Rozlícený Medveděv: Teror vykořeníme bez kompromisu

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Medveděv po útocích svolal do Kremlu zvláštní poradu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Medveděv po útocích svolal do Kremlu zvláštní poradu. |

MOSKVA Sebevražedný útok na moskevské metro je zřejmě odvetou za zesílené operace ruské armády a policie proti radikálním islamistům na severním Kavkazu. Ruský prezident Dmitrij Medveděv volá po nelítostném boji proti terorismu.

V hledáčku Rusů na Kavkaze je už několik měsíců bojové seskupení Doku Umarova, vůdce severokavkazských povstalců bojujících za vyhlášení kavkazského emirátu.

Přečtěte si vše o tragédii v moskevském metru

Ruská kontrarozvědka a vojska ministerstva vnitra během března dopadly a zabily tři význačné bojovníky kavkazského radikálního podzemí, kteří se podle ruských médií pohybovali v těsné blízkosti tohoto šéfa islamistů.

Kavkazský emír
Umarov, po němž ruské bezpečnostní síly usilovně, ale zatím bezvýsledně pátrají, v únoru Moskvu varoval, že rozšíří "zónu bojových operací" na celé území Ruska. "Válka přijde do jejich měst," napsal Umarov na jeden z povstaleckých webů. Jeho bojovníci jsou odpovědní i za loňský listopadový útok na rychlovlak mezi Moskvou a Petrohradem


Umarovi bojovníci stojí i za loňským útokem na Něvský expres mezi Moskvou a Petrohradem. Jeho jméno je také spojováno s neštěstím v  Beslanu v roce 2004.  

Ruský prezident Dmitrij Medveděv svolal do Kremlu zvláštní poradu věnovanou situaci v metropoli. V první reakci na exploze prohlásil, že "boj státu s terorismem bude pokračovat bez zaváhání a do konce". Naznačil rovněž, že dosavadní opatření, která měla odvrátit teroristické hrozby, byla nedostatečná.

Květiny ve stanici Lubjanka na pámátku obětí atentátu.

Moskevské metro

Moskevské metro, jehož vlastníkem je ruský stát, je druhé nejvytíženější na světě a ročně přepraví 2,5 miliardy lidí. Celkem má 180 stanic, kterými projíždí 500 souprav.

Během druhé světové války sloužilo metro jako letecký kryt. Ve stanici Majakovskaja pronesl několik veřejných projevů diktátor Stalin. V metru byla údajně vybudována i síť "Stalinových bunkrů", v nichž mělo někdejší komunistické vedení zhruba 60 metrů pod zemí přežít i jadernou válkou.

Nedávno se však do jedné ze stanic vrátily verše sovětské hymny opěvující Stalina.

První útok v moskevském metru se odehrál 8. ledna 1977, kdy Moskvou otřásla série tří explozí (jedna v metru, dvě na ulici), při nichž sedm lidí zemřelo a 37 bylo zraněno. Při tajném procesu byli za atentát odsouzeni k trestu smrti a popraveni tři Arméni; spekulovalo se ovšem, že za útokem stojí tajná policie (KGB).

Najdete na Lidovky.cz