24. září 2009 9:22, aktualizováno  19:10 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Rozpočet v nedohlednu: Poslanci jednání o balíčku odložili na pátek

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 1461Diskuse
Ministr financí Eduard Janota na schůzi Poslanecké sněmovny 24. září. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr financí Eduard Janota na schůzi Poslanecké sněmovny 24. září. | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Je už jasné, že Poslanecká sněmovna ve čtvrtek Janotův balíček neschválí. Během několika hodin jednání se u řečnického pultu střídali poslanci s faktickými připomínkami se svými kolegy, kteří daný čas využívali k osobním útokům. Po půl šesté večer poslanci rozhodli, že si dopřejí čas na přečtení všech pronesených pozměňovacích návrhů. Jednání o státním rozpočtu bude pokračovat v pátek od 9:00.

Vládní balíček úsporných opatření má reálnou šanci, že ve sněmovně v pátek uspěje, a to v podobě, kterou mu chce dát ČSSD.

Místopředseda ODS Petr Nečas po čtvrtečním jednání o souboru úsporných opatření novinářům řekl, že ODS sice balíček s úpravami socialistů nepodpoří, mohla by ale umožnit jeho přijetí tím, že by se poslanci ODS hlasování nezúčastnili.

Pokud by prošly pozměňovací návrhy ČSSD, ODS by pro zákon jako celek nehlasovala, řekl Nečas.

"Jaká by byla ta forma, zda odejít ze sálu, zda se zdržet hlasování nebo zda hlasovat proti, se ještě budeme radit. Já osobně prosazuji to, abychom se nezúčastnili," řekl Nečas. Občanští demokraté by svou neúčastí mohli snížit kvorum při konečném hlasování o balíčku. Většina z přítomných poslanců by pak balíček mohla schválit i bez ODS.

Ministr financí Eduard Janota po jednání naznačil, že by pro něj byla přijatelná i varianta, kterou prosazuje ČSSD. Podle jeho výpočtu by pak úsporný balíček snížil schodek rozpočtu z 230 miliard korun na asi 166 miliard korun. Vládní návrh balíčku měl schodek srazit na zhruba 155 miliard korun. Janota ale připustil, že se smíří i s deficitem 166 miliard korun.

"To je pro mě věc, která je zásadně odlišná od 230," reagoval na otázku, zda je pro něj 166 miliard korun přijatelné číslo.

----------------------------------------------------------------------------------------

19:10 Poslanecká sněmovna čtvrteční jednání již ukončila.

18:44 Pokračuje debata o dalších úsporných opatřeních, která nejsou součástí Janotova balíčku. Hovoří ministr práce a sociálních věcí Petr Šimečka a představuje návrh na snížení platu státních zaměstanců.

18:38 Končí podrobná rozprava. Poslanecká sněmovna odhlasovala přerušení schůze k státnímu rozpočtu a její odklad na 9:00 v pátek. Kalousek navrhl, aby sněmovna pokračovala v jednání o rozpočtu i po 19:00 bez možnosti hlasování. Návrh byl zamítnut.

18:20 Na galerii rozdává letáky a vykřikuje občanský aktivista Jan Šinágl. "Prosím službu na galerii, aby se tam situace uklidnila," říká místopředseda sněmovny Lubomír Zaorálek. Ochranka Šinágla následně z galerie odvede.Občanský aktivista Jan Šinágl rozhazoval 24. září na sněmovní galerii létáky během jednání o Janotově balíčku.

18:12 Končí obecná rozprava. Lidovecký předseda Cyril Svoboda začíná podrobnou rozpravu, v které poslanci představují své pozměňovací návrhy.

18:03 Jako poslední přihlášený řečník mluví Pavel Němec. Chce znovu projednávat návrh novely zákona o hazardních hrách. Ministr Janota mu odpověděl, že návrh legislativní vládní rady "nebyl dobrý" a ministerstvo chce pracovat na jiném. Podle Janoty by obce měly mít větší podíl v rozhodování o umístění výherních automatů a větší příjmy z výnosů provozovatelů.

17:55 Hovoří bývalá zelená poslankyně Věra Jakoubková. Vadí ji, že Státní fond dopravní infraktustury (SFDI) získá ze státního rozpočtu 100 miliard korun, přičemž podle ní ministerstvo dopravy staví silnice "bez koncepce, předraženě". Také vyzvala Poslaneckou sněmovnu, aby zvolila zbývající členy dozorčí rady SFDI, protože ji chybí dva z celkových pěti.

17:43 U slova je František Laudát. Zastává se zvýšení spotřební daně a kritizuje investiční pobídky nadnárodním firmám.

17:28 Hovoří poslanec ODS Michal Doktor. Obviňuje bývalou vládu Jiřího Paroubka ze zvyšování deficitu státního rozpočtu před rokem 2006. "Bohuslav Sobotka: absolutně nejdražší ministr financí všech dob," řekl Doktor. Bohuslav Sobotka se mu brání a protiřečí tím, že za Topolánkovy vlády deficit opět stoupá.

17:14 Hovoří místopředseda ODS Petr Gandalovič. "To je důkaz toho, že tento pan poslanec vůbec nepochopil, jak takový deficit vzniká," reagoval Gandalovič na výtku Davida Ratha, že by sněmovna neměla schvalovat zvýšení daňových sazeb, protože prý zhoršují deficit státního rozpočtu.

17:04 Slova se chopil lidovecký poslanec Ludvík Hovorka. Hovorka povinné očkování proti pneumokoku považuje za "nadstandard" pro státní rozpočet a peníze na očkování podle něj nejsou.

Vybrané výroky ze schůze Poslanecké sněmovny

"Myslím si, že šílenství dosáhlo vrcholu. Já navrhuji, aby každý týden byl popraven jeden poslanec. Děkuji," vykřikoval ze sněmovního plénu Vítězslav Jandák, bývalý ministr kultury, při jednání o platech státních zaměstnanců.

"Pokud jsem hovořil o balíčku, hovořil jsem o tom, že je to mix na straně příjmů a výdajů a že se nikomu nebude líbit. V jednom vláda mix přinést nemůže, protože neumí kvadraturu kruhu," řekl premiér Jan Fischer v odpovědi Bohuslavu Sobotkovi, že vláda nemůže dělat prorůstový rozpočet a zároveň snižovat deficit.

"Přijměte morální apel můj na vás a vzdejte se prosím mandátu vy, kteří se hlásíte ke straně TOP 09, která nemá mandát z voleb. Pojďte do voleb a jak získáte mandát, tak můžete předkládat jakýkoliv balíček," vyzval poslanec sociální demokracie Antonín Seďa poslance z nové strany TOP 09, aby složili své mandáty.

"Přišel jste sem s podvodným rozpočtem, pane Kalousku a vy jste to věděl. Tento deficit je váš deficit, ten jste způsobil vy. Máte tolik drzosti, že říkáte že jste strana (TOP 09 - pozn.), která chrání před dluhy," řekl David Rath Kalouskovi, který kolem něj v tu chvíli procházel a mávl na něj holí.

"Já se občas napiji, vy se chováte jako debil. Rozdíl mezi námi je v tom, že já se z toho vyspím," odpověděl Rathovi exlidovec Miroslav Kalousek.

16:28 Do rozpravy se přihlásilo dalších 7 poslanců. Větišnou se pouštějí do kritiky Topolánkovy vlády. Poslanecká sněmovna je poloprázdná.

16:19
Jiří Dolejš stále hovoří. Poslanci si mezi sebou povídají nebo odcházejí ze sálu.

16:07
Rozprava se uklidnila. Poslanci se vrátili k tématu rozpočtových opatření. K poslancům hovoří poslanec KSČM Jiří Dolejš.

Kalousek Rathovi: "Já se občas napiji, vy se chováte jako debil."
15:58 Vzájemné urážení poslanců pokračuje. Ke slovu se znovu dostal Miroslav Kalousek, který emotivně reagoval na projev Davida Ratha. "Já se občas napiji, vy se chováte jako debil. Rozdíl mezi námi je v tom, že já se z toho vyspím," řekl Kalousek. Poté přišel k řečnickému pultu předseda Strany zelených Ondřej Liška, který vyzval, aby se poslanci vrátili k tématu státního rozpočtu.

15:45
Rozprava pokračuje projevem Davida Ratha (ČSSD). Ten připomíná věci, které zavedla Topolánkova vláda. Mluví o progresivní dani, která nebyla zavedena lidem s vyššími příjmy. Podle něj za to může hlavně vláda Mirka Topolánka s tehdejším ministrem financí Miroslavem Kalouskem. Kolem Ratha ve chvíli jeho řečnění prošel Miroslav Kalousek a mávl na něj holí. "Přišel jste sem s podvodným rozpočtem, pane Kalousku a vy jste to věděl. Tento deficit je váš deficit, ten jste způsobil vy. Máte tolik drzosti, že říkáte že jste strana (TOP 09), která chrání před dluhy," řekl emotivně David Rath.

Česká poslanecká sněmovna dnes projednává návrh státního rozpočtu, podaný vládou Jana Fischera. Na snímku Miroslav Kalousek s holí.

15:35
O slovo se přihlásil poslanec ČSSD Antonín Šeda, který vyzval Kalouska a poslance za stranu TOP 09, aby se vzdali svých mandátů. Kalousek zareagoval, že se "dostal do sněmovny za KDU-ČSL, jejichž programu se nezpronevěřil ani o slovo."

15:30 Kalousek také vyzvidhl odvahu zástupců zaměstnavatelů - především Milana Štěcha a Jaroslava Hanáka - kteří přistoupili k ústupkům v zájmu České republiky.

15:29 Miroslav Kalousek, který přišel k řečnickému pultu s hůlkou, rozjel velmi vyostřený projev. Zdůraznil veletoče ČSSD od vyslovení nedůvěry Topolánkové vládě, přes přesvědčování o nutnosti předčasných voleb přes přesně opačné stanovisko.

15:09 Jestli se bude dnes o Janotově úsporném balíčku hlasovat, je v tuto chvíli stále nejisté. V rozpravě se střídá jeden politik za druhým. V sále je oproti dopolednímu jednání podstatně méně poslanců.

Anketa

Má parlament přijmout Janotův úsporný balíček?

Ano 5141
Ne 326
Jen s velkými úpravami 482
Je mi to jedno 219


Paroubek se opřel do Topolánkovy vlády
15:00
U řečnického pultu se postupně vystřídali poslanci sociální demokracie Zdeněk Škromach, Milan Urban a také předseda sociálních demokratů Jiří Paroubek. Ten ve svém emotivním výstupu řekl, že ČSSD neeskaluje své požadavky. Zároveň se opřel do Topolánkovy vlády s tím, že nepředložila pravdivý rozpočet.

14:53 Místopředseda ODS Petr Nečas zopakoval, že občanští demokraté podpoří "Janotův balíček" v té podobě, na které se včera dohodli lídři parlamentních stran. Zároveň dodal: "ODS nepodá jiné pozměňovací návrhy, ani jiné nepodpoří. Pokud se do balíčku dostanou jiné pozměňovací návrhy, než se dohodlo včera, bude mít ODS problém balíček podpořit."

Česká poslanecká sněmovna dnes projednává návrh státního rozpočtu, podaný vládou Jana Fischera. Na snímku premiér Jan Fischer

14:38
O slovo požádal premiér Jan Fischer. "Tento balíček nemá nastartoval růst ekonomiky, má však nastartovat tvrdou cestu, kterou se musíme vydat," řekl předseda vlády.

14:34 Předseda KDU-ČSL Cyril Svoboda řekl, že se chce vyhnout slovu balíček. "Je to něco milého, malého, co potěší, to se ale nedá říct o opatřeních, která navrhuje vláda.

"Od Sobotky to pro mě byla facka," řekl Janota
14:30
K řečnickému pultu přišel ministr financí Eduard Janota, který ihned reaguje na Sobotkova slova. "Byla to pro mě facka," řekl Janota a dodal, že mu Sobotka mohl říci do očí slova o tricích této vlády.

Česká poslanecká sněmovna dnes projednává návrh státního rozpočtu, podaný vládou Jana Fischera (vlevo), vpravo ministr financí Eduard Janota

14:22
Sobotka opakuje požadavky sociální demokracie v rozpočtovém balíčku. Připomněl, že ČSSD má výhrady ke zdražení pohonných hmot a nesouhlasí také se zdvojnásobením daně z nemovitostí. Kritizuje také opatření, kvůli němuž by lidé bez práce přišli o vyšší podporu v nezaměstanosti. Sobotka si také rýpnul do vlády premiéra Fischera: "Bylo by dobré, kdyby změny vláda projednávala včas a se sociální demokracií," řekl místopředseda ČSSD.

Sobotka: Vláda by neměla pracovat s triky a falešnými údaji
14:18 Sobotka dále uvádí, že "pokud by bylo důsledkem balíčku zastavení růstu, požádám vládu, aby předložila pravdivý státní rozpočet, aby nepracovala s triky a falešnými údaji," uvedl.

14:03 Poslanci se pomalu vracejí do svých lavic. Jako první po přestávce řeční místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Sál je zatím poloprázdný.

13:29 Poslankyně ODS Miroslava Němcová ČT sdělila, že ODS se bude držet včerejší dohody.

13:28 Lubomír Zaorálek (ČSSD) v České televizi řekl, že sociální demokraté nebudou stupňovat své požadavky. Připustil však, že vznesou v samotné rozpravě o pozměňovacích návrzích své požadavky.

13:04 Předseda poslanecké sněmovny Miloslav Vlček vyhlásil do 14 hodin přestávku na oběd.

12:31 ČSSD dál prosazuje sociální opatření ze svého protikrizového zákona. Jiří Paroubek novinářům řekl, že sociální demokracie trvá na zvýšení podpor pro nezaměstnané. Jak budou poslanci sociální demokracie hlasovat, není jisté.

"Z našich návrhů nebylo v balíčku akceptováno téměř nic," vyjádřil se Paroubek ve svém projevu ve sněmovně.

11:59 Premiér Jan Fischer nazval baliček úsporných opatření ministra financí Eduarda Janoty "Krabičkou poslední záchrany." Řekl, že pokud poslanci vládní návrh úspor odmítnou nebo razantně změní, bude to pokládat za signál, že vláda nemá ve sněmovně podporu.

11:34
Sněmovna zahájila svou schůzi. Předseda sněmovny Miloslav Vlček nejdříve oznámil, že dnem 15. září zaniknul poslanecký mandát Mirku Topolánkovi, Rudolfovi Kufovi a Karlovi Sehořovi. Na jejich mandáty nastoupí náhradníci Velebný, Novák a Hašková. Noví poslanci učinili poslanecký slib.

11: 00 Procedura ve sněmovně bude zřejmě taková, že vedle společného balíčku sociální demokraté předloží svůj pozměňovací návrh. Pokud neprojde, nechtěl Paroubek říct, jak budou poslanci ČSSD hlasovat v závěrečném schvalování celého souboru opatření. Podle zpravodajky LN v Poslanecké sněmovně se čas  začátku schůze posunul na 11:30.

Předseda Strany zelených Ondřej Liška řekl, že kdyby prošly samostatné návrhy ČSSD a KDU-ČSL, znamenalo by to navýšení schodku o zhruba 1,5 miliardy korun. Zelení nebudou souhlasit s těmito úpravami, pro balíček jako celek ale ruku zvednou.

Lídr TOP 09 Miroslav Kalousek zopakoval, že jeho strana nepodá žádný pozměňovací návrh. Balíček jako celkem ale podpoří.

Poslanec ODS Petr Tluchoř kritizuje šéfa sociálních demokratů Jiřího Paroubka za jeho postoj k balíčku. "Měl jsem za to, že se strany včera dohodly. Nyní se mi však potvrdilo, že tradičně Jiří Paroubek žádnou dohodu nedodrží," řekl LN Tluchoř.

10:30
Paroubek: ČSSD trvá na tom, aby se se v rámci vládou navrhovaných rozpočtových úspor nesnižovaly dávky rodinám s dětmi i podporan ezaměstnaným.

10:20 Lídři sněmovních stran nyní jednají s premiérem Janem Fischerem o dohodě nad vládním úsporným balíčkem. Podle zdroje ČTK z jednání vlády dnes ráno kabinet nic konkrétního neschválil. Premiér Fischer se chce s lídry stran domluvit na tom, v jakém pořadí se budou na plénu předkládat jednotlivé pozměňovací návrhy a kolik jich bude.Na čem se včera politici dohodli

Rodičovský příspěvek - Janota ho chtěl snížit o 10%, politici se nakonec dohodli, že se snižovat nebude
Porodné - Janota ho chtěl snížit z 13 na 10 tisíc korun, nakonec zůstane v původní výši
"Milionářská daň" - Janota navrhoval speciální sazbu daně 23% pro lidi s přijmem nad 145 tisíc korun měsíčně, zavedena nakonec nebude
Zvýšení DPH u léků a potravin - v Janotově balíčku opatření nakonec zůstalo zvyšení této DPH z 9 na 10%
Snížení platů zaměstnancům ve veřejném sektoru - platy by měly klesnout o 4%
Důchody - Janota důchodcům přidat nechce, ČSSD s tím měla velký problém, nakonec od svého stanoviska upustila

Lidovky.cz, Lidové noviny, ČTK
  • 1461Diskuse
REGISTRACE NA SERVERU LIDOVKY.CZ, NEVIDITELNÉM PSU A ČESKÉ POZICI

SMS Registrace

Diskuse LN jsou pouze pro diskutéry, kteří se vyjadřují slušně a neporušují zákon ani dobré mravy. Registrace je platná i pro servery Neviditelný pes a Česká pozice. více Přestupek znamená vyřazení Vašeho telefonního čísla z registrace a vyřazený diskutér se již nemůže přihlásit ani registrovat pod stejným tel. číslem. Chráníme tak naše čtenáře a otevíráme prostor pro kultivovanou diskusi.
Viz Pravidla diskusí. schovat

Jak postupovat

1. Zašlete SMS ve tvaru LIDOVKY REG na číslo 900 11 07. Cena SMS za registraci je 7 Kč. Přijde Vám potvrzující SMS s heslem.

2. Vyplňte fomulář, po odeslání registrace můžete ihned diskutovat

Tel. číslo = login,
formát "+420 xxx xxx xxx"
Kód ze SMS je rovněž heslo
Vaše příspěvky budou označeny Vaším jménem, např. K. Novák.
* Nepovinný.
Odesláním souhlasíte s Pravidly diskusí.