19. srpna 2013 15:14, aktualizováno  15:31 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Žádná Gruzie či Filipíny. 'Rozpuštění' poslanci už nemohou cestovat

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 5Diskuse
Hlasování v poslanecké sněmovně – ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hlasování v poslanecké sněmovně – ilustrační foto. | foto:  Jan Zatorsky, Lidové noviny

PRAHA Rozpuštěním Sněmovny přijdou poslanci nejen o své platy a náhrady, ale i o schválené zahraniční cesty, které se měly uskutečnit po termínu rozpuštění. "Nemohou cestovat ti, kteří už nemají mandát poslance, jako reprezentanti Sněmovny," řekl místopředseda Sněmovny Lubomír Zaorálek (ČSSD). Poslanci tak zřejmě přijdou o cesty do Gruzie, Polska, Francie, Španělska a na Filipíny.

O svém rozpuštění má Sněmovna jednat v úterý. Pokud návrh schválí, rozpustí ji následně podle ústavy prezident.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle Zaorálka se rozpuštěním Sněmovny poslanci stávají soukromými osobami. "Jakmile prezident rozpustí Sněmovnu, tak automaticky ti lidé přestávají být poslanci a jsou jim odebrány všechny zahraniční cesty," doplnil člen školského výboru Walter Bartoš (ODS), který měl s výborem vycestovat do Gruzie od 9. do 13. září. Výbor tuto cestu schvaloval začátkem srpna.

Zahraniční výbor pro zbytek letošního roku plánoval cestu na Filipíny, řekl ČTK jeho místopředseda David Šeich (ODS). I tato cesta se v případě rozpuštění konat nebude. Dana Váhalová (ČSSD) měla podle schváleného usnesení organizačního výboru v září zamířit do Madridu na zasedání Výboru pro rovné příležitosti žen a mužů. Delegace deseti poslanců by měla na přelomu září a října zamířit do Štrasburku na zasedání Parlamentního shromáždění Rady Evropy. Předsedovi zahraničního výboru Davidu Vodrážkovi (ODS) schválil organizační výbor cestu do Litvy na meziparlamentní konferenci o společné zahraniční a bezpečnostní politice. Uskutečnit se má od 4. září. Výbor pro evropské záležitosti měl navštívit v září Polsko.

Neuskuteční se ani akce, které se měly konat ve Sněmovně. Například na půlku října je svoláno třídenní jednání podvýboru pro heraldiku a vexilologii, který měl projednávat návrhy obcí na udělení vlajek a znaků.

Začátkem října se měl školský výbor zabývat vládní novelou autorského zákona, začátkem září měl organizační výbor a jednat o programu zářijové schůze Sněmovny.

Lidovky.cz, ČTK
  • 5Diskuse