Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Rozsudek Benešová vs. justice ve čtvrtek

Česko

  18:38aktualizováno  22:50
PRAHA - Přednesem závěrečných návrhů skončilo pozdě večer dnešní více než sedmihodinové jednání Krajského soudu v Praze ve sporu stínové ministryně spravedlnosti ČSSD Marie Benešové a vysokých justičních představitelů v čele s nejvyšší státní zástupkyní Renatou Veseckou. Žalobci trvají na tom, aby se jim Benešová omluvila za výroky, kterými je v souvislosti s kauzou vicepremiéra a lidoveckého předsedy Jiřího Čunka označila za justiční mafii. Soudce Vojtěch Cepl chce spor rozhodnout ve čtvrtek.

Renata Vesecká. foto: Michal KrumphanzlČTK

Podle právníka žalobců Petra Tomana se Benešové nepodařilo prokázat, že justiční funkcionáři ovlivňovali kauzy. Advokát stínové ministryně a bývalé nejvyšší státní zástupkyně Petr Hála prohlásil, že její tvrzení bylo pouze hodnotící. Benešová podle žalobců nejen neuvedla více případů snahy o ovlivňování kauz, nepovedlo se jí prý ani prokázat, že by se snažili změnit výsledek vyšetřování vicepremiéra Čunka. Podle Tomana nebyl Čunek zločinec a justice
nebyla mafií. Soudní moci se prý naopak podařilo v této kauze zabránit řízenému "honu na člověka".

Vesecká označila spor s Benešovou za absurdní, stínová ministryně ji prýnapadá od doby, kdy nastoupila do úřadu.

Hála se nesnažil prokázat slova Benešové o ovlivňování kauz představiteli justice. Poukazoval na to, že výroky stínové ministryně byly hodnotící, na což má podle ústavy právo. Dokázat její tvrzení je tedy z principu nemožné, uvedl. Jako členka stínové vlády má podle něj Benešová v popisu práce vládu kritizovat. Označení justiční mafie navíc prý dříve použily již jiné osoby, například premiér Mirek Topolánek.

Výpověďmi svědků a čtením důkazů pokračovalo dnes u středočeského krajského soudu projednávání sporu mezi stínovou ministryní spravedlnosti ČSSD a někdejší nejvyšší státní zástupkyní Marií Benešovou a vysokými představiteli justice. I dnes se hovoří o pozadí kauzy vicepremiéra a předsedy KDU-ČSL Jiřího Čunka.

Českobudějovický žalobce Petr Dušek například vypověděl, že se s ním na přelomu loňského května a června sešel v Táboře náměstek nejvyšší státní zástupkyně Karel Černovský a náměstek pražského vrchního žalobce Libor Grygárek. Údajně s ním projednávali případné předání kauzy Čunek do jižních Čech. Dušek uvedl, že případná delegace vyšetřování lidoveckého předsedy se měla
uskutečnit kvůli podnětu Čunkova obhájce pro podjatost.

Podle žalobce se tato situace často nestává. Většinou se podle něho rozhodne o podjatosti a teprve pak se hledá okres, kam kauzu přidělit. Uvedl také, že Grygárek sdílel jeho stanovisko, že by se kauza měla vyřešit na Moravě.

Vesecká i Němec se dnes vyjádřili k předchozí výpovědi ostravské krajské státní zástupkyně Zlatuše Andělové. Ta mimo jiné uvedla, že po ní místopředseda Nejvyššího soudu (NS) Pavel Kučera požadoval, aby protahovala trestní řízení v Čunkově případu.

Popsala schůzky, kterých se kormě Kučery většinou účastnili i Vesecká a bývalý ministr spravedlnosti Pavel Němec a na kterých se o kauze lidoveckého předsedy mluvilo. Označila je za
nestandardní. Na jedné z nich jí podle jejích slov Kučera řekl, že
"nezávislost justice musí ustoupit politickým zájmům".

Vesecká s Němcem řekli, že ke schůzkám docházelo kvůli přátelským vztahům mezi všemi účastníky. Setkání podle nich nebyla nestandardní, ani utajovaná. Důvodem jejich konání prý nebyla Čunkova kauza. Ta byla podle nich jedním z více témat, o kterých se hovořilo. Vesecká popřela, že by Kučera požadoval po Andělové, aby kauzu Čunek protahovala. Andělová podle ní k tomu ani neměla prostředky.

Vesecká i Němec také shodně odmítli, že by Kučera na poslední schůzce prohlásil, že justice musí ustoupit politickým zájmům. Exministr navíc poslední schůzku označil za "hospodské tlachání".

Spor Benešové s vysokými představiteli justice v čele s Veseckou vyvolaly výroky, které Benešová pronesla v souvislosti s údajným korupčním případem lidoveckého předsedy. V rozhovoru pro Český rozhlas loni v prosinci označila justiční představitele za "zákulisní justiční mafii" a tvrdila, že se snaží ovlivňovat kauzy. Sedm představitelů justice kvůli tomu podalo na stínovou ministryni žalobu na ochranu osobnosti.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!