Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Rozvědka prověřuje, zda její agenti stáli za útoky na Babiše přes twitterový účet Julius Šuman

Česko

  10:32aktualizováno  12:13
PRAHA - Úřad pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) - prověřuje, zda její agenti stáli za útoky na premiéra v demisi Andreje Babiše (ANO) přes twitterový účet Julius Šuman. Účet od loňska zveřejnil několik dokumentů či nahrávek souvisejících s Babišovými kauzami. Na jedné z nahrávek například Babiš údajně domlouval s redaktorem deníku Mladá fronta Dnes zveřejnění článků, které by poškodily ČSSD a ODS. Babiš záznamy označil za zmanipulované a podal kvůli nim trestní oznámení.

Andrej Babiš foto: ČTK

„Vyšetřují se jednak majetkové věci, a pak se vyšetřuje to, že ÚZSI mohla být zneužita proti Babišovi. V médiích se psalo o majetkových věcech, ale šetří se obojí,“ řekl serveru iRozhlas.cz, který s informací přišel, předseda sněmovní komise pro kontrolu činnosti ÚZSI Pavel Blažek (ODS). Hospodaření ÚZSI i možný podíl na útocích na Babiše podle něj prověřuje inspekce ÚZSI pod dozorem Vrchního státního zastupitelství v Praze. Rozvědka ani státní zastupitelství se podle serveru k věci nevyjádřily.

ÚZSI - Úřad pro zahraniční styky a informace

ÚZSI je civilní rozvědka, zabývá se informacemi, které pocházejí ze zahraničí. Může je ale sbírat i na českém území. Úkolem služby je chránit ČR proti hrozbám, kterými jsou mezinárodní terorismus, šíření zbraní hromadného ničení, ekonomická zločinnost, různé formy politického extremismu a podobně.

Podle zákona jmenuje a odvolává ředitele ÚZSI ministr vnitra se souhlasem vlády. Z výkonu své funkce je ředitel civilní rozvědky odpovědný ministru vnitra.

Ministr vnitra v demisi Lubomír Metnar (za ANO) postavil v květnu kvůli vyšetřování hospodaření rozvědky mimo službu ředitele ÚZSI Jiřího Šaška. Metnar už dříve uvedl, že ÚZSI prováděla nákupy materiálu za nepřiměřené ceny. Ministr má také podezření, že rozvědka prováděla činnost, která jí podle zákona nepřísluší, což by mohlo být sledování osob na českém území. Spekulace o spojení rozvědky s účtem Julius Šuman se objevily už loni, ale Šašek to popíral.

Jméno Šuman si internetová skupina zvolila podle skutečné osoby Julia Šumana, příslušníka komunistické tajné policie (StB), který podle archivních dokumentů s Babišem podepsal vázací akt. Nahrávky se na účtu Julius Šuman začaly objevovat začátkem loňského května.

Babiš podává trestní oznámení kvůli ‚Šumanovi‘. Ať policie prověří pravdivost dokumentů, říká

Na jedné nahrávce se třeba šéf hnutí ANO a tehdejší ministr financí Babiš vulgárně vyjadřuje o ministrech z ČSSD, na dalších údajně diskutuje s redaktorem Mladé fronty Dnes Markem Přibilem o zveřejnění kompromitujících informací na představitele ostatních stran a na jiné zase hovoří o opavské firmě FAU, která skončila po zásahu finanční správy v konkurzu. FAU má sklad v areálu Prechezy, která patří do holdingu Agrofert, který dříve Babišovi patřil. „Ty naši klekli na tu FAU Přerov, takže ta je v insolvenci, obstavené účty, vagony,“ řekl na nahrávce Babiš.

Skupina Šuman

- Twitterový účet Šuman je anonymní účet, na kterém se loni začaly zveřejňovat nahrávky, dokumenty či analýzy související s Babišovými kauzami. Politik autenticitu svých výroků nepopřel, později ale záznamy označil za zmanipulované. Podle Babiše jsou součástí kampaně proti němu. Nahrávky byly jedním z impulsů pro vznik sněmovní komise k únikům informací z vyšetřovacích spisů.

- Jméno Šuman si internetová skupina zvolila podle skutečné osoby Julia Šumana, příslušníka komunistické tajné policie (StB), který měl podle archivních dokumentů s Babišem podepsat vázací akt. Šuman však před soudem prohlásil, že to není pravda.

- Nahrávky se na účtu Šuman začaly objevovat začátkem května 2017. Propojené servery Svobodné fórum a Forum 24 zveřejnily 1. května dvouminutovou nahrávku s Babišem, na které se vulgárně vyjadřuje o tehdejších ministrech z ČSSD, zejména o ministru zahraničí Lubomíru Zaorálkovi a ministryni práce Michaele Marksové. Bývalého premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD) mimo jiné označuje za "největší svini, kterou jsem poznal" a za "blbečka".

- O dva dny později se objevila další, asi pětiminutová nahrávka, na které Babiš mluví s mužem, kterého Svobodné fórum označilo za redaktora deníku Mladá fronta Dnes (následně vyšlo najevo, že s Babišem hovořil redaktor MfD Marek Přibil). Novinář mu říká, že má materiály o tehdejším ministru zdravotnictví Miloslavu Ludvíkovi (ČSSD), Babiš se ale vyjádřil proti jejich uveřejnění. Babiš s mužem diskutovali také o informacích, které se týkaly minulosti Sobotky a obchodních zájmů exministra vnitra Milana Chovance (ČSSD).

- Třetí nahrávka, která zřejmě zachycuje Babiše s Přibilem, se na internetu objevila 8. května. Zveřejněna byla opět na účtu Skupina Šuman. Na schůzce Babišovi novinář předává dokumenty, které podle něj pocházejí z policejního vyšetřování případu Beretta, tedy vynášení informací z trestního spisu. Podle Přibila by informace poškodily ČSSD a ODS. Babiš se s novinářem domlouval na nejvhodnějším termínu zveřejnění. Přibil navrhoval, že zařídí zveřejnění v deníku Právo, aby článek nevyšel v MfD, ve které Přibil pracoval a kterou vlastnil Babiš.

- Společnost Mafra 3. května oznámila, že i když nahrávku považuje za pochybnou, redaktora propustí. Lidové noviny uvedly, že nahrávky byly pořízeny zhruba v závěru roku 2016. Babiš přesunul své firmy, tedy i společnost Mafra ovládající MfD a Lidové noviny, pod svěřenské fondy loni v únoru. Na Přibilově facebookovém profilu se posléze objevilo vyjádření, že žádný živý spis Babišovi nepředal.

- Na twitterovém účtu Skupina Šuman byla koncem května 2017 vydána auditorská zpráva ministerstva financí o farmě Čapí hnízdo. Dokument analyzoval skutečnosti kolem projektu, na který byla čerpána dotace 50 milionů korun, a dochází k závěru, že nelze prokázat ani vyloučit propojení Čapího hnízda s holdingem Agrofert v době žádosti o dotace. Pokud by propojení existovalo, farma by neměla šanci dotaci určenou pro malé a střední podniky získat.

- Na účtu Šuman se 4. června 2017 objevila analýza firmy Imoba. Materiál, který podle skupiny vznikl na základě dat z otevřených zdrojů, došel k závěru, že transakcemi kolem společnosti si Babiš vyplatil během svého působení v čele ministerstva financí víc než dvě miliardy korun a stát při tom připravil o 300 milionů na daních. Babiš sdělil, že nesmysly twitterového účtu je zbytečné komentovat.

- Další nahrávka se na Twitteru Skupina Šuman objevila loni 29. června. Babiš na ní hovořil o událostech kolem listopadu 1989, Václava Havla dával do souvislosti s tehdejší StB a o bývalé političce ANO Radmile Kleslové mluvil jako o ambiciózní ženě, kterou rozvědka cvičila na nejlepšího špiona na světě. Babiš nahrávku odmítl komentovat, Kleslová odmítla, že byla před revolucí v rozvědce.

- Na nahrávce zveřejněné 27. května 2017 Babiš hovořil o opavské firmě FAU, která skončila po zásahu finanční správy v konkurzu. FAU má sklad v areálu Prechezy, která patří do Agrofertu, který dříve Babiš vlastnil. Hospodářské noviny tehdy napsaly, že soud postup daňové správy označil za nezákonný. "Ty naši klekli na tu FAU Přerov, takže ta je v insolvenci, obstavené účty, vagony," řekl Babiš.

- Ten se loni v říjnu kvůli aktivitám twitterového účtu Šuman rozhodl podat trestní oznámení. Reagoval tak na zveřejnění dokumentů o Farmě Čapí hnízdo. Mají prokazovat, že banka si byla vědoma, že farma patří pod tehdejší Babišovu firmu Agrofert. Babiš tehdy také uvedl, že on ani Agrofert farmu nikdy nevlastnili.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!