17. května 2010 10:09, aktualizováno  22:28 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Rozvodněné řeky ohrožují střední Evropu, nejméně pět mrtvých

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Záplavy postihly i Maďarsko. Obyvatelé Felsohamoru chytali kapry v zatopených ulicích.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Záplavy postihly i Maďarsko. Obyvatelé Felsohamoru chytali kapry v zatopených ulicích. | foto: ČTK

Varšava Prudké záplavy vyvolané několikadenními vydatnými lijáky si v několika středoevropských zemích vyžádaly nejméně čtyři lidské životy. Záplavy často doprovázené vichřicí zasáhly kromě severovýchodního Česka v silné míře východní Slovensko, jižní Polsko a Maďarsko, odkud jsou hlášeny evakuace tisíců osob. Ve slabší podobě pak potíže hlásí Rakousko a čeká je východ Německa.

Oběti jsou hlášeny tři z Polska a po jedné z Česka a Maďarska. Meteorologové varují před dalšími dešti, uvolnění se čeká až koncem týdne.

Na východním Slovensku voda v řadě míst zaplavila ulice a sklepy domů. Strhla most v obci Bukovce a protrhla hráze u Košic. Nesjízdných je několik silnic, voda komplikuje železniční dopravu. Vážná je situace v Trebišově, kde byly probourány tři hráze na říčce Roňava ve snaze dosáhnout poklesu hladiny. Vláda poslala do ohrožených míst vojáky.

Tři mrtví v Polsku
V Polsku jsou zasaženy především východní Slezsko a oblast Krakova, kde se vodní toky vylily z břehů. V říčce Koszarawa se utopil muž, kterého strhl silný proud. Na venkově zahynula 60letá žena. Jako třetí oběť byl večer ohlášen osmiletý chlapec z Krakova. Jezdil sám na kole a spadl do rozvodněného proudu; po převozu do nemocnice zemřel, uvedly polské servery.

Další muž se pohřešuje - skočil do rozvodněné řeky, aby zachránil tonoucího syna. Na 500 lidí v regionu již bylo evakuováno a odsun 1500 dalších je v běhu. Na jih země se večer vydal premiér Donald Tusk.

Voda ohrožuje i památník v bývalém nacistickém vyhlazovacím táboře Osvětim-Březinka. Zaměstnanci muzea stěhují dokumentaci a exponáty do vyšších pater budov, aby je ochránili před rozvodněnou řekou Sola. Ohroženo je také město Zabrze, protože hráze v jeho okolí prosakují. Vláda poslala do ohrožených oblastí na pomoc 8000 vojáků.

Kritická situaci i v Maďarsku
V Maďarsku muselo být dosud kvůli záplavám evakuováno 2100 lidí, z toho 1900 na severovýchodě země. Někteří unikali v nafukovacích člunech. Z toho v Sátoraljaújhely poblíž hranice se Slovenskem bylo evakuováno 400 lidí a počet evakuovaných by mohl dosáhnout 700.

V historickém maďarském městě Diósgyőr na severovýchodě země se voda z řeky Slané (Sajó) vylila do ulic, kde dosahuje hloubky 40 až 50 centimetrů. V druhém největším maďarském městě Miškolci bylo zaplaveno několik ulic, situace zůstává kritická. V neděli tu zemřel muž poté, co se na jeho dům zřítila podmáčená zeď. Bouře trápí také Budapešť, kde silný vítr vyvracel stromy, které pak blokovaly provoz.

Silné bouřky a vítr v Rakousku
Silné bouřky zažilo také Rakousko a jeho metropole Vídeň. V centru města napršelo až 110 litrů na metr čtvereční, což je devítileté maximum. Deště provázel mimořádně silný vítr, který v Alpách dosahoval rychlosti až 170 kilometrů za hodinu. Řádil hlavně ve Štýrsku, kde vyvracel stromy a přetrhával elektrické vedení. Bez proudu se ocitlo na 3000 domácností, železniční tah přes průsmyk Semmering musel být dočasně uzavřen kvůli stromům napadaným na trať. Dráhy zavedly náhradní dopravu.

Rakouské orgány vyhlásily povodňovou pohotovost na řece Moravě, kde počítají až s desetiletou vodou. Protipovodňové hráze na této řece tvořící hranici se Slovenskem jsou však dimenzované na stoletou vodu, proto obyvatelstvo zatím není bezprostředně ohroženo.

Po vytrvalých deštích v Polsku na horních tocích Visly a Odry očekává velkou vodu v nejbližších dnech i pohraniční německá spolková země Braniborsko. "Nevíme ještě, jak vysoko hladina vystoupá a jak dlouho to potrvá. Velká voda ale s jistotou přijde," řekl šéf zemského úřadu ochrany přírody Matthias Freude. Vyvrcholení velké vody očekává do čtyř dnů, nevylučuje srovnání s katastrofálními povodněmi z roku 1997, uvedla agentura DPA.

ČTK
Najdete na Lidovky.cz