Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Rubly chybí, Rusové šetří na vodce i na mase. Pijí už méně než Češi

Kazachstán

  6:00
MOSKVA/PRAHA - Země, kde je vodka národním nápojem, hlásí, že jeho obliba klesá. Nejen to. Rusové prý po vzoru prezidenta Vladimira Putina, abstinenta a sportovce, začínají žít zdravěji. Svědčí o tom přinejmenším statistiky a sociologické výzkumy.

Alkoholismus v Rusku (ilustrační snímek), foto: Shutterstock

Podle ruského ministerstva zdravotnictví se za posledních pět let o třetinu snížila nejen spotřeba alkoholu, ale i počet otrav, které nekvalitní nápoje, zvláště doma vyrobená samohonka, způsobují. Na vině není ovšem ani tak osvěta a Putinův příklad, ale peníze. Rusové jich mají stále méně. Jak potvrdil ředitel Moskevského vědeckého centra narkologie Jevgenij Brjun, každý dospělý Rus dnes průměrně spotřebuje za rok 12,8 litru čistého alkoholu. Před šesti lety to bylo až 18 litrů na duši.

Skvělí paliči samohonky

To by znamenalo, že Rusové přišli o světové prvenství a že pijí méně než například Češi.

Podle ruských odborníků za úspěch v boji s proslulým ruským alkoholismem může důmyslná regulace trhu spolu s ekonomickou krizí, která tak přinesla alespoň něco dobrého.

V minulosti se ovšem zákazy, zdražování i osvěta míjely účinkem a jakákoliv prohibice, včetně té, kterou v 80. letech zavedl tehdejší sovětský vůdce Michail Gorbačov, se obrátila proti svým autorům. Způsobovala alkoholický boom a rozkvět nelegálního trhu.

Rusové jsou skvělí paliči tzv. samohonky, kterou si za Gorbačovovy prohibice vyráběla každá „slušná“ ruská domácnost. Rostl pak prudce počet otrav, nyní ale klesá. Za tři roky o 30 procent.

Brjun je přesvědčen, že spotřebitelé jsou donuceni měnit své návyky kvůli ekonomické krizi. „Lidé mají teď méně peněz a první reakce je – ušetřit na alkoholu,“ prohlašuje spokojeně Brjun.

Šetří ale i na jídle. Podle Finanční univerzity při ruské vládě běžný Rus utratí nyní za potraviny přes 44 procent svých příjmů. Rusové také začali jíst ještě více chleba, brambor, makaronů a krup, naopak šetří na mase, sýrech, rybách, zelenině a zmíněném alkoholu. Brjun varuje před přílišným optimismem. Jakmile by se životní úroveň lidí ještě více snižovala, nastoupil by stav kolektivní hluboké deprese. A tu Rusové léčívají sklenicí vodky.

Rusové a vodka.

Střízlivění se nekoná

Ruští novináři varují před optimismem už teď a tvrdí, že střízlivění Rusů se nekoná. Jak uvedla ve své reportáži Komsomolskaja pravda, ve vesnických prodejnách jasně zaznamenali úpadek prodeje drahé vodky a naopak veliký zájem o voňavky, v lékárnách zase o volně dostupné léky s obsahem alkoholu.

Statistika je ovlivněna i podvody výrobců alkoholu, kteří ve snaze uniknout daním ne všechnu produkci deklarují. Ta pak nemůže figurovat ani jako spotřebovaná. Druhým matoucím faktorem je Kazachstán, velkopěstitel obilí, z něhož se vyrábí alkohol. Nelegálně přes hranice proudí vodka do Ruska. Tady je vypita mimo jakékoliv statistiky.