Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Německo bude mít rudého premiéra. 25 let od pádu Berlínské zdi

Svět

  6:00
BERLÍN/PRAHA - Do čela vlády v Durynsku, jedné ze 16 spolkových zemí Německa, míří schopný i charismatický premiér za postkomunisty Bodo Ramelow. A co tomu Němci říkají?

Nepřehlédnutelný šéf durynských postkomunistů Bodo Ramelow, neúnavný strážce práv odborářů i věřící protestant. Na snímku s rudou soškou Karla Marxe. foto: TwitterReprofoto

Nepřehlédnutelný šéf durynských postkomunistů Bodo Ramelow, neúnavný strážce práv odborářů i věřící protestant, už je blízko cíle. Postaví se do čela vlády ve dvoumilionovém Durynsku, takže bude historicky prvním zemským premiérem z postkomunistické strany Die Linke (Levice).

A shodou okolností právě 25 let od chvíle, kdy se východní Němci vypořádali s komunismem, jehož závěrečnou kapitolu odstartovala demontáž berlínské zdi 9. listopadu 1989.

Symbolika je zřejmá. Mají se tedy Němci cítit znepokojeni?

Důvod k obavám?

Většina lidí v Německu se posílení krajní levice spíše neobává. Postkomunistická Die Linke je prostě jinou formací, než byla před 25 lety se svým neostalinským slovníkem i orientací zkostnatělá Jednotná socialistická strana Německa (SED).

Stalinští komunisté Honeckerova střihu a technokratičtí postkomunisté Ramelowova typu se prostě hodně liší. Německé voliče zajímá u politiků spíše nasazení a manažerské schopnosti.

„Ať ukáže, že dovede i něco víc než jenom kritizovat,“ vzkázal na adresu Ramelowa šestačtyřicetiletý erfurtský učitel Uwe Lieberknecht. Základy politické stability jsou podle něj příliš pevné, než aby jimi mohla otřást přítomnost jednoho „rudého premiéra“ v čele jednoho ze 16 zemských kabinetů.

S tím souhlasí i většina komentátorů. „Strana Die Linke je už dlouho součástí Spolkové republiky, její zástupci přebírají mnoho úřadů a nesou politickou odpovědnost,“ shrnul to na svém webu týdeník Der Spiegel.
Mnozí komentátoři spíše varují, že koalice, kterou v Durynsku uzavřeli postkomunisté se sociálními demokraty (SPD) a stranou Zelených, bude značně křehká a nestabilní.

Úspěch postkomunistické Die Linke:

To ale příští rudý durynský premiér vehementně vyvrací. „Už v sondážních rozhovorech mezi námi vznikla naprostá důvěra,“ prohlásil Ramelow, citovaný podnikatelským listem Handelsblatt.

Urputný vyjednavač

Ramelow, bývalý zaměstnanec ztrátového dolu, který nakonec skončil na dlažbě, je značně populární postavou. Byl urputným vyjednavačem a organizátorem peticí, když se rušila ztrátová místa. V žádné ze 16 spolkových zemí nejsou postkomunisté tak silní.

Někteří Němci nový model v Durynsku dokonce oceňují. Přináší podle nich neopotřebovaný model povolební koalice: Německu tak nehrozí opakování neustále stejných vlád, tak jako to znají v sousedním Rakousku.

To vše ale neznamená, že by Německo mohlo nad komunistickou minulostí jen tak mávnout rukou. Politik za křesťanské demokraty (CDU) Wolfgang Bosbach odmítá zprávu o „rudém premiérovi“ strávit úplně lehce. „Je to pro nás připomínka, že jsme něco zanedbali,“ řekl listu Neue Osnabrücker Zeitung. „Vláda komunistů pro nás stále zůstává hořkým momentem v dějinách.“

ČTĚTE TAKÉ:

Patrnou památkou na staré časy je přetrvávající rozdělení. Většina obyvatel někdejší NDR je stále přesvědčena, že ani čtvrtstoletí po pádu berlínské zdi se nepodařilo překonat rozdíly mezi východem a západem země. Podle studie sociologů z univerzity v Drážďanech se Němci z východu země obávají, že toto rozdělení přetrvá i dalších pětadvacet let. Pět ze šesti dotázaných se stále cítí být předevšímvýchodními Němci. Mají dojem, že na uplynulé dekády v komunistické NDR nemohou zapomenout.

Před 25 lety byla přitom očekávání docela jiná. Většina Němců si myslela, že rozdíly mezi východem a západem země zmizí nejpozději do deseti let.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!