7. prosince 2009 23:21 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Rumunský prezidentský kandidát odmítá uznat prohru, obrátí se na soud

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Šéf rumunských sociálních demokratů Mircea Geoana | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šéf rumunských sociálních demokratů Mircea Geoana | foto: Reuters

BUKUREŠŤ Sociálnědemokratická strana rumunského prezidentského kandidáta Mircey Geoany odmítá akceptovat jeho velmi těsnou prohru v nedělním druhém kole voleb hlavy státu. Prohlašuje, že má důkazy o volebních podvodech, které mohly rozdíl ve výsledcích o necelé jedno procento zvrátit, proto chce výsledek volby napadnout u ústavního soudu.

"Závazek respektovat důvěru svěřenou pěti miliony Rumunů nás vede k přirozenému, demokratickému a nezbytnému závěru napadnout výsledky těchto voleb u ústavního soudu," prohlásil Geoana podle agentury AFP ve svém prvním veřejném prohlášení po oznámení volebních výsledků. "Nemůžeme zůstat nečinní, když existují četné indicie ohledně finančních částek vynaložených ke skupování hlasů a také ohledně volební turistiky a rovněž o tom, že lidé hlasovali vícekrát," upozornil.

O volebních podvodech dnes již dříve hovořil místopředseda sociální demokracie Liviu Dragnea na tiskové konferenci v Bukurešti. "Průzkumy při odchodu z volebních místností, velký počet neplatných hlasů, dodatečně měněné protokoly místních volebních komisí, masivní volební turistika a další věci nás nutí ke zpochybnění výsledků," dodal.

Ústavní soud může výsledky anulovat, pokud shledá volbu za podvrženou. Náhradní kolo prezidentské volby by se v takovém případě mělo podle rumunských zákonů uskutečnit druhou neděli po rozhodnutí ústavního soudu.

Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) ve stejné době vydala prohlášení, v němž oceňuje, že "volby proběhly v souladu se závazky stanovenými OBSE". "Zprávy o nesrovnalostech musejí být vyšetřeny bez prodlení," dodává prohlášení organizace.

Podle předběžných konečných výsledků vyhlášených ústřední volební komisí obhájil prezidentský úřad dosavadní pravicový šéf státu Traian Basescu. Získal podporu 50,33 procenta voličů, zatímco Geoana 49,66 procenta. Rozdíl mezi oběma kandidáty tak činí těsných 70 tisíc hlasů.

ČTK
Najdete na Lidovky.cz