4. srpna 2009 8:40, aktualizováno  19:06 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Rumunští Romové po 11 dnech opustili Prahu

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Pohřební auto odveze zesnulého romského prince do Rumunska | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pohřební auto odveze zesnulého romského prince do Rumunska | foto: ČTK

PRAHA Příbuzní rumunského mladíka, který zemřel v pondělí ve vinohradské nemocnici, odjeli auty z Prahy a vezou zpět do vlasti rakev s jeho ostatky. Kolona aut a vůz pohřební služby vyrazily od nemocnice před 17:30. Odjezd byl rychlý, rodina opustila prostor před nemocnicí za velkého troubení okamžitě po příjezdu pohřebního vozu s rakví.

Cílem cesty je Rumunsko, první zastávku má kolona naplánovanou v Brně.

Romové předpokládají, že do Rumunska dorazí ve středu. Jeden z příbuzných řekl, že nejprve bude tělo vystaveno v kostele, poté bude podle tradice uloženo tři dny doma. Pohřbeno bude tedy teprve zhruba za čtyři dny.

Příbuzní zemřelého romského prince nakonec našli peníze na převoz jeho ostatků do vlasti. Náklady na transport těla činí asi 90 tisíc korun. Rodina ráno tvrdila, že nemá dost peněz. Pražský magistrát jim proto nabídl finanční pomoc, Romové ji ale nakonec odmítli. Peníze částečně měli, další získali z darů.

"Humanitární gesto oceňují, ale žádná pomoc od hlavního města není nutná, vše nezbytné je již zajištěno a vyřešeno," uvedl magistrát. Rumunský diplomat Ion Cindea také řekl, že rodina již za pohřební služby a odvoz zaplatila zhruba 90.000 korun.
O zajištění pomoci s rodinou před nemocnicí vyjednávala mimo jiné romská koordinátorka magistrátu Božena Filová. "Zjistili jsme, že k převozu těla chybí zhruba třetina potřebné částky. Tyto peníze je ochoten poskytnout magistrát," řekla dopoledne serveru Lidovky.cz. Romové ale nakonec finančí pomoci nevyužili.

Převoz těla do Rumunska má stát zhruba 90 tisíc korun. Příbuzní ráno tvrdili, že mají k dispozici jen 1000 eur, tedy zhruba jen třetinu potřebné částky. Rumunské ambasádě však Romové nahlásili, že žádnou finanční pomoc nepotřebují. Část chybějících peněz nakonec získali z darů.

"Příbuzní zesnulého nás kontaktovali, abychom jim pomohli vyřídit dokumenty spojené s převozem těla. Potvrdili nám také že nepotřebují žádnou finanční pomoc," řekl ráno serveru Lidovky.cz chargé d'affaires rumunského velvyslanectví Ion Cindea.
Pro převoz je nutné, aby rumunské velvyslanectví vydalo nezbytné cestovní potvrzení. Bude se je snažit vyřídit co nejrychleji, pokud obdrží všechny požadované dokumenty, řekl chargé dúaffaires Ion Cindea. Odmítl původní informace od příbuzných, že celá procedura zabere až 15 dní.

Rodina zemřelého se může obrátit na pohřební službu, která jim vyřídí potřebné doklady k převozu těla, řekl pracovník pražského pohřebního ústavu. K převozu je nutná rakev se zinkovou vložkou, kterou pohřební služba poskytne. Bez dopravy taková služba stojí 15 až 20 tisíc korun. 

Příbuzní z Rumunska i odjinud přijeli do Česka mladíka podpořit poté, co se předminulý týden těžce zranil při koupání ve Staré Boleslavi. Romský mladík přes veškerou snahu lékařů v pondělí zemřel.Na 50 Romů si původně postavilo stany v parku před vinohradskou nemocnicí, městská část je ale raději nastěhovala do kempu Pražačka, aby předešla možným výtržnostem. Poté se několikrát stěhovali, v neděli tábořili na pozemku v Husinci u Prahy.

Obec Husinec začala uklízet tábořiště
Husinec u Prahy už začal s úklidem místa kde od čtvrtka do pondělí tábořili rumunští Romové. Platí ho obec a náklady na něj bude zřejmě zpětně vymáhat po majiteli pozemku.

Majitel pozemku je ovšem hradit nehodlá. "Nic platit nebudu, chtěl jsem to uklidit v sobotu a v neděli. O dnešní akci starostky nic nevím, dozvídám se to až od vás," řekla majitel serveru iDnes.cz.

K pozemku u Vltavy, kolem něhož vede využívaná cyklostezka, nechala obec ráno přistavit kontejner určený na odpad, jenž po Romech na místě zůstal. Došlo také k dezinfekci míst v okolí, která používali jako záchod.

Chlapec byl pro rumunské Romy důležitý, měl se stát nástupcem svého otce a údajně se mohl ucházet o královský titul.

Přečtěte si souhrnný článek o pobytu rumunských Romů

Diskuze

Omlouváme se všem slušným čtenářům, ale vzhledem k vysokému počtu nevhodných příspěvků, Lidovky.cz diskuzi po tímto článkem zrušily.

Lidovky.cz, ČTK, Lucie Vadlejchová
Najdete na Lidovky.cz