31. července 2009 9:29 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Rumunští Romové se v Husinci utábořili na obecním pozemku

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Romové utáboření u Vltavy u obce Husinec | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Romové utáboření u Vltavy u obce Husinec | foto: ČTK

HUSINEC/PRAHA Rumunští Romové, kteří přijeli do Česka za svým nemocným příbuzným, se utábořili ve čtvrtek večer v Husinci severně od hlavního města na obecním pozemku.

Na tamním soukromém pozemku u Vltavy, který jim nabídl k užívání jeho vlastník, se totiž nedá tábořit, protože je od povodní v roce 2002 neudržovaný, informovala starostka Marie Těthalová. S Romy prý přes noc nebyly žádné problémy, situaci monitoruje policie.

"Momentálně kempují na našem pozemku, protože tam, kde chtěli být, je spousta náletových dřevin, je tam špatné podloží a vysoká tráva. Samozřejmě tam chybí i jakékoliv zázemí," řekla starostka.

Během noci však prý nezaznamenala žádné stížnosti obyvatel. "Večer bylo na tom místě 11 aut, zhruba 30 lidí. Říkali mi, že by mělo dalších asi 70 lidí dorazit," podotkla.

Romové slíbili, že se o pozemek postarají
Romové prý slíbili, že si sousední pozemek sami posekají a uvedou ho do obyvatelného stavu. Obec jim v tom však prý nemůže nijak pomoci.

"Je to soukromý pozemek a my nemáme ani potřebnou techniku. Sice mi večer slibovali, že si dojedou koupit kosu, ale vzhledem ke stavu toho pozemku to asi nebude stačit," řekla Těthalová. O situaci se chystá hovořit i s majitelem pozemku.

"Upozorním ho, že je jeho povinností zajistit, aby ta oblast byla obyvatelná," řekla.

Starostka na místo pozvala i pražské hygieniky, aby místo prohlédli. "Oni (Romové) tam už od včerejška samozřejmě vaří a podobně, takže je potřeba zjistit, zda tam nedošlo k nějakému znečištění," dodala Těthalová.

Mladík ve Vinohradské nemocnici už částečně dýchá sám
Romové se do Prahy sjeli před týdnem, aby podpořili sedmnáctiletého mladíka, který se téměř utopil při koupání ve Staré Boleslavi. Nyní leží ve vinohradské nemocnici a jeho stav je stále vážný.

"Lékaři mu z části odpojili dýchací podporu. Částečně tedy dýchá sám, ale zatím se z toho nedá nic usuzovat," řekla ve čtvrtek mluvčí nemocnice Jana Jelínková.

Jeho příbuzní do pondělního večera tábořili v žižkovském kempu Pražačka. Zajistila jim ho Praha 3, aby předešla možným výtržnostem před nemocnicí, kde se Romové původně utábořili. Pobyt v kempu zaplatila sbírka uspořádaná mezi pražskými Romy a jejich příznivci. Od pondělí si ho měli platit Romové sami, večer se proto přestěhovali k Počernickému rybníku, kde přenocovali zdarma. Ve čtvrtek večer se pak odtamtud odebrali do Husince.

Ministr pro lidská práva a menšiny Michael Kocáb Romy v minulých dnech vyzval, aby si našli placené bydlení v ubytovacích zařízeních. Podle Kocába tito Romové nejsou nemajetní, mají "mercedesy a zlaté prsteny", a tak by si měli pobyt v kempu či hotelu zaplatit.

Omluva slušným čtenářům

Lidovky.cz kvůli nevhodným příspěvkům zrušily diskusi pod tímto článkem.

ČTK, Lidovky.cz
Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz