20. května 2011 14:05 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Rushdieho si všiml film. Ajatolláhům navzdory

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Salman Rushdie se svým nejznámější románem Satanské verše | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Salman Rushdie se svým nejznámější románem Satanské verše | foto: Reprofoto

KOLOMBO Tajně natáčená filmová adaptace románu britského spisovatele Salmana Rushdieho Děti půlnoci, který v roce 1981 získal Bookerovu cenu, byla dokončena na Srí Lance. Jak informoval zpravodajský server BBC News, produkci dočasně pozastavily stížnosti Íránu, který proti natáčení protestoval, ale srílanský prezident Mahinda Radžapakse natáčení povolil.

Režie filmu se ujala v Indii narozená režisérka Deepa Mehtaová, která si jako místo natáčení vybrala raději Srí Lanku než Indii nebo Pákistán, kde se děj odehrává, aby se vyhnula protestům náboženských skupin.

Rozsudek smrti stále platí

V platnosti je stále fatva (náboženský rozsudek smrti), kterou v únoru 1989 na Rushdieho uvalil íránský duchovní vůdce ajatolláh Chomejní za knihu Satanské verše; označil ji za pomlouvačnou, urážlivou a rouhačskou.

Hněv a nevoli hinduistů naopak vyvolal film Mehtaové Fire z roku 1996, který se točí kolem lesbické lásky. A natáčení dalšího snímku Voda v roce 2005 zkomplikovali protestující v severovýchodní Indii, kteří spálili kulisy a hrozili, že znásilní všechny ženy v natáčecím štábu.

Film Deepy Mehtaové Fire

Román Děti půlnoci se zabývá indickou historií před a po získání nezávislosti na Velké Británii v roce 1947. V roce 1997 chtěla na Srí Lance jeho adaptaci natáčet britská BBC, ale srílanská vláda jí to nedovolila.

Přísně tajný film

Před nynějším natáčením museli všichni herci i celý štáb podepsat smlouvu o mlčenlivosti, aby se zabránilo protestům. "Opravdu jsme chtěli tenhle film natočit, a cenou za to je mlčenlivost," řekla Mehtaová kanadskému listu Globe and Mail. "Rushdie (proti sobě) má muslimy. A já hinduisty."

Když ale informace o místě natáčení prosákla do Íránu, podal Teherán stížnost, která přesvědčila místní úřady, aby produkci zastavily. Mehtaová se musela odvolat k prezidentovi Radžapaksemu, který se zrušením zákazu souhlasil.

Film podle románu Děti půlnoci má mít premiéru v příštím roce pod názvem Winds of Change.

ČTK
  • 0Diskuse