4. července 2010 21:16 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Ruská nákladní loď se po pátečním neúspěchu spojila s ISS

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Progress | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Progress | foto: Reuters

MOSKVA Ruská nákladní vesmírná loď Progress, jíž se v pátek nepodařilo přistát na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS), se dnes s orbitálním komplexem úspěšně spojila. Informovalo o tom ruské Středisko pro řízení kosmických letů (CUP).

Progress odstartoval z Bajkonuru ve středu a šestičlenné posádce ISS dopravil 2,6 tuny zásob potravin a vody a rovněž palivo a technické zařízení. V zásilce jsou ale také čokoládové bonbóny a několik krajinomaleb ruských autorů, kterými si šestičlenná rusko-americká posádka chce vyzdobit interiér stanice.

"Ve 20:17 moskevského času (18:17 SELČ) se Progress M-06M spojil s modulem Zvezda," upřesnil CUP na svých internetových stránkách. Autopilot podle střediska fungoval bezproblémově. První manévr přitom v pátek selhal kvůli tomu, že krátce před přistáním se loď ocitla mimo kontrolu.

Čtěte více

Progress v pátek stanici minul. Agentura RIA Novosti tehdy napsala, že selhal systém automatického přibližování a zvládnout operaci ručně se posádce ISS nezdařilo. Loď poté obíhala kolem Země.

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) upřesnil, že fungování autopilota rušil televizní signál a ruský koráb ISS minul zhruba o tři kilometry. Autopilot prý půl hodiny před přistáním náhle selhal a na převzetí manuálního navádění posádkou ISS už bylo pozdě.

Během dnešního druhého pokusu byl pro jistotu vypnut televizní systém Toru, který přitom za normálních okolností umožňuje kontrolu přistávacího manévru.

Ruská kosmická agentura Roskosmos tvrdí, že pro posádku ISS páteční selhání nebylo nebezpečné. Ruští technici ujišťují, že autopilot i všechny systémy na palubě Progressu bez problémů fungují.

Na orbitálním komplexu, který se nachází zhruba ve výšce 350 kilometrů nad Zemí, nyní působí tři ruští a tři američtí kosmonauti.

NASA v únoru příštího roku ukončí svůj program raketoplánů. Až do uvedení nových vesmírných lodí do provozu budou ruští i američtí astronauti na ISS létat v ruských Sojuzech.

ČTK
Najdete na Lidovky.cz