16. května 2009 11:09, aktualizováno  13:31 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Ruská policie rozehnala průvod gayů

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Ruská policie násilně rozehnala průvod homosexuálů. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ruská policie násilně rozehnala průvod homosexuálů. | foto: ČTK

MOSKVA Ruská policie násilně rozehnala nepovolený pochod homosexuálů v Moskvě. Podle agentury AP natlačila asi 30 účastníků protestu do připravených policejních vozidel. Ruští gayové a lesbičky chtěli takzvaným slovanským pochodem homosexuálů upozornit na práva této menšiny v den, kdy se v Moskvě koná finále písňové soutěže Eurovision Song Contest.

Aktivisté se shromáždili poblíž univerzity na jihozápadě Moskvy, aby protestovali proti diskriminaci gayů a lesbiček v Rusku. Mávali duhovými prapory, symbolem homosexuálů, a provolávali hesla jako "Homofobie je hanbou této země!" a "Požadujeme stejná práva!". Někteří měli v rukou i běloruské vlajky. Mezi účastníky byli britský obhájce práv gayů Peter Tatchell a předák ruských homosexuálů Nikolaj Alexejev.

Krátce po začátku manifestace proti třicítce demonstrantů zasáhli příslušníci speciální jednotky Omon a odvlekli je do policejních aut a přistaveného autobusu. Tatchella zadrželi ve chvíli, když mluvil s novináři. "Tohle ukazuje, že Rusové nejsou svobodní," prohlásil aktivista.

Moskevská radnice akci nepovolila. Moskevský starosta Jurij Lužkov již dříve označil homosexualitu za "satanistickou" a jeho mluvčí Sergej Coj dnes pochod odmítl slovy, že "nejen ničí morální základy naší společnosti, ale také záměrně vyvolává nepokoje, které ohrožují životy a bezpečnost obyvatel Moskvy a jejích návštěvníků".

Nedaleko centra Moskvy dnes také demonstrovalo asi 50 lidí z řad ruských nacionalistů a pravoslavných křesťanů, kteří odsuzovali homosexualitu. Policie zatkla jednoho účastníka, který nařknul z homosexuality představitele Kremlu.

Dnes se mají konat pochody za práva homosexuálů i v Krakově a v Rize. V lotyšské metropoli si gayové a lesbičky povolení manifestace vymohli v pátek u soudu.

ČTK
Najdete na Lidovky.cz