15. ledna 2015 10:31 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Navalnyj si navzdory vězení vyšel do ulic, ruská policie ho zadržela

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 8Diskuse
Ruská policie v noci kvůli porušení podmínek domácího vězení zadržela... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ruská policie v noci kvůli porušení podmínek domácího vězení zadržela... | foto: ČTK

MOSKVA Ruská policie kvůli porušení podmínek domácího vězení zadržela v noci na čtvrtek opozičního předáka a populárního blogera Alexeje Navalného. Informovala o tom agentura Interfax s tím, že hlasitý kritik Kremlu byl po výslechu převezen domů.

Navalnyj odmítá respektovat domácí vězení, které považuje za nelegální. Již dříve si například sejmul elektronický náramek, s jehož pomocí úřady sledovaly jeho pohyb.

„Občan Navalnyj, který porušil podmínky domácího vězení, byl zadržen a převezen na policejní stanici, následně bude vydán vězeňské správě,“ citoval TASS mluvčí ministerstva vnitra. Později Navalného přátelé na Twitteru uvedli, že ho policisté po výslechu eskortovali domů.

K TÉMATU:

Navalnyj byl zadržen krátce poté, co opustil nezávislou rozhlasovou stanici Echo Moskvy. Zde mimo jiné prohlásil, že vězeňské správě již zaplatil 670 rublů (244 korun) za to, že poškodil sledovací náramek.

„Když mi nasazovali náramek, podepsal jsem stvrzenku,“ vysvětlil. Sledovací zařízení si odstranil počátkem ledna.

Alexej Navalnyj vychází ze sídla rozhlasové stanice Echo Moskvy.

Alexej Navalnyj vychází ze sídla rozhlasové stanice Echo Moskvy.

Navalnyj (vlevo) hovoří s policistou krátce před svým zadržením.

Navalnyj (vlevo) hovoří s policistou krátce před svým zadržením.

Domácí vězení

Moskevský soud uložil Navalnému koncem loňského prosince trest 3,5 roku vězení podmíněně za údajnou zpronevěru peněz francouzské kosmetické firmy Yves Rocher, zároveň ale až do konce odvolacího procesu odmítl zrušit domácí vězení uvalené dříve. Opozičník takový postup považuje za nelegální a jasně prohlásil, že domácí vězení nehodlá dodržovat.

Alexej Navalnyj (vlevo) a jeho bratr Oleg u soudu.

Alexej Navalnyj (vlevo) a jeho bratr Oleg u soudu.

Podmínky domácí vězení porušil již v den vynesení rozsudku, když se rozhodl zúčastnit nedovoleného protestu. Při cestě na demonstraci byl zadržen a odveden domů. Navalnyj s podmíněným trestem nesouhlasí a tvrdí, že jde o politický proces. Také údajně poškozená firma ujistila, že neutrpěla žádnou škodu. Navalného bratr Oleg by ve stejné věci odsouzen na 3,5 roku k nepodmíněnému vězení.

Alexej Navalnyj patřil k hlavním vůdcům masových demonstrací proti Putinovu režimu na přelomu let 2011 a 2012. Je pokládán za nejcharismatičtějšího a nejvlivnějšího prezidentova odpůrce, přestože jeho popularita a vliv jsou oproti hlavě státu mnohem omezenější, vzhledem k téměř zanedbatelné roli opozice a nezávislých médií v Rusku.

Už loni byl Navalnyj odsouzen k pětiletému trestu, později změněnému na podmínku, za údajný podvod a zpronevěru 16 milionů rublů (asi šest milionů korun) v jedné dřevařské firmě; proces tehdy odpůrci režimu označili za vykonstruovaný. Navzdory tehdy ještě nepravomocnému rozsudku Navalnyj loni v září ve volbách moskevského starosty skončil na druhém místě s 27 procenty hlasů.

Pravomocné odsouzení je v Rusku překážkou případné kandidatury v prezidentských volbách, které by se měly konat v roce 2018.

PŘÍPAD NAVALNYJ

Alexej Navalnyj
Lidovky.cz, ČTK
  • 8Diskuse
Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!