5. července 2010 21:40 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Ruské televize se pustily do běloruského vůdce Lukašenka

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Alexandr Lukašenko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Alexandr Lukašenko | foto: Lidové noviny

MOSKVA Běloruští činitelé dnes pobouřeně zareagovali na nebývalou kritiku prezidenta Alexandra Lukašenka, která zazněla na obrazovkách ruských televizí v předchozích dnech. Lukašenko bývá často považován za problematického spojence Moskvy, ale ruské televize ho tentokráte vykreslily jako diktátora zapleteného do zmizení politických protivníků.

 

Kritika předcházela Lukašenkově "kapitulaci" v podobě běloruského přistoupení k celní unii s Ruskem a Kazachstánem bez dalších ruských ústupků.

Televize NTV pod titulem, který by se dal přeložit jako "Kmotrovský tatíček", připomněla, že za Lukašenkovy vlády beze stopy zmizeli jeho někdejší spolupracovníci, kteří přešli na stranu opozice. Například bývalý náměstek předsedy vlády Viktor Gončar a někdejší ministr vnitra Jurij Zacharenko byli uneseni v roce 1999 a od té doby o jejich osudu nejsou žádné informace. NTV rovněž připomněla ruské miliardy na podporu běloruského režimu, Lukašenkovu chválu poměrů v Hitlerově Německu v 30. letech i nemanželského syna.

Současně se v neděli do "posledního diktátora v Evropě", který prý zaprodal svého ruského spojence kvůli "flirtování se Západem", pustil i státní kanál Russia Today, vysílající v angličtině.

Oba snímky se sice na běloruské obrazovky nedostaly, ale k vidění jsou na internetu.

Bělorusko se 'pomluvám' brání
Skandál nicméně nezabránil běloruskému prezidentovi v příjezdu do kazašské Astany, kde bylo spuštění další fáze celní unie dnes slavnostně vyhlášeno. Lukašenko s přistoupením k tomuto svazku s Ruskem a Kazachstánem dlouho váhal, nakonec však ustoupil; běloruský export z více než 90 procent totiž směřuje do Ruska.

Nicméně běloruská delegace po příjezdu do Astany vyjádřila pobouření nad "pomluvami", představujícími prý organizovaný "nátlak" Moskvy.

"Některé ruské televizní kanály se jen tváří jako nezávislé, ale v podstatě všichni vědí, kdo je řídí. Vylily kbelíky špíny na hlavu státu a na Bělorusko ve snaze vyvinout bezprecedentní informační nátlak," řekl zdroj z delegace běloruské agentuře Belta.

Moskva se od spojence neodvrací
"Hlásat bohapustá nařčení proti šéfovi státu je nepřijatelné a zločinné," prohlásil mluvčí běloruského velvyslanectví v Moskvě v rozhlasové stanici Echo Moskvy. Film byl podle něj sestaven z výmyslů a vyjádření, vytržených z kontextu. Mluvčí nicméně vyjádřil naději, že snímky nevyjadřují oficiální ruskou pozici.

Ruští komentátoři nicméně spekulují, zda odvysílání bezprecedentní kritiky na Lukašenkovu adresu nepředstavuje signál, že Moskva se od svého dlouholetého spojence v předvečer prezidentských voleb odvrací. Po nedávných sporech o ruskou ropu a po červnové krizi o tranzit plynu už média věští další spor mezi Moskvou a Minskem, tentokráte prý o dovoz potravinářských výrobků.

ČTK, Lidovky.cz
Najdete na Lidovky.cz