Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Rusko chce po USA plány protiraketové obrany v Rumunsku

Svět

  16:32
BERLÍN - Rusko čeká, že od Spojených států dostane informace o jejich záměru umístit v Rumunsku prvky protiraketové obrany. Při své návštěvě Berlína to podle agentury Reuters dnes řekl ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.

Šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov na setkání se svým německým protějškem Guido Westerwellem v Berlíně foto: ČTK

Rumunská nejvyšší rada obrany státu ve čtvrtek souhlasila s tím, aby v zemi americké protiraketová zařízení stálo. Lavrov se chce v Německu na bezpečnostní konferenci v Mnichově podle agentur setkat i se svým íránským protějškem. Jednat s ním chce o íránském jaderném programu.

V Rumunsku by mělo podle tamního prezidenta Traiana Baseska vzniknout "pozemní zařízení pro průzkum". S plánem musí souhlasit rumunský parlament, potíže se však neočekávají. Bílý dům americký záměr potvrdil. USA loni odstoupily od svého plánu vybudovat protiraketový deštník ve střední Evropě. Původně se jednalo o tom, že by v Česku stál radar a v Polsku raketová základna.

Americký plán vyvolal v Rusku zatím rozporné reakce. Zatímco někteří experti ho považují za ohrožení ruské bezpečnosti, podle jiných spíš představuje snahu o odvrácení hrozby z Íránu. Zamýšlené rakety pro Rumunsko prý mají mnohem menší dosah, než rakety pro původní systém v Česku a Polsku. Mluvčí Bílého domu Robert Gibbs ve středu řekl, že nový štít poskytne ochranu "těm, kdo by mohli být ohroženi tam, nebo tady".

USA a Rusko jednají nyní navíc už několik měsíců o nové odzbrojovací smlouvě. Tento dokument o omezení strategických zbraní má nahradit smlouvu START 1 z roku 1991, jejíž platnost vypršela loni 5. prosince. Obě strany se dohodly starou smlouvu dodržovat do přijetí nové dohody.

Jednání s Ahmadínežádem

Lavrov z Berlína míří na bezpečnostní konferenci do Mnichova, která dnes začíná. Chce se na ní sejít s íránským ministrem zahraničí Manúčehrem Mottakím, aby s ním jednal o íránském jaderném programu. Podle Lavrova by Írán měl doložit, že jeho záměry jsou mírové. "Nyní máme reálnou šanci dosáhnout dohody o praktických opatřeních," uvedl.

Íránský jaderný program vzbuzuje obavy, že by země mohla chystat nukleární bombu. Mocnosti proto navrhovaly, aby se uran z Íránu posílal k obohacení do ciziny. Zpátky by se vozilo palivo pro reaktory.

Prezident Mahmúd Ahmadínežád v úterý řekl, že Teherán je připraven část svého uranu v zahraničí obohacovat. Západní země se na to ale dívají skepticky. Tento návrh šesti mocností loni na podzim totiž Írán odmítl.

Pokud podle Lavrova nebude země jednat konstruktivně, měla by se tím zabývat Rada bezpečnosti OSN. Ahmadínežádovu režimu hrozí další sankce.

Autor: