Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Rusko chce zase zavřít plyn

Svět

  9:15
MOSKVA/PRAHA - Rusko opět, jako každý rok, vyhrožuje Ukrajině utažením kohoutů na plynovodu. Novoroční noc proto opět může být pro spotřebitele plynu na Ukrajině, ale i v dalších evropských státech, dramatická. Hrozí totiž, že ruský plynařský gigant Gazprom uzavře plynovod vedoucí přes Ukrajinu do Evropy.

Logo plynárenského gigantu Gazprom před budovou ruské vlády. foto: Alexander NěmenovAFP

 Nebylo by to poprvé. Zadluženost Ukrajinců za již dodaný plyn a politické šarvátky mezi oběma zeměmi doléhají i na evropského spotřebitele. V sobotu na přímou otázku, zda bude první minuty následujícího roku uzavřen tranzitní plynovod kvůli nesplněným závazkům Ukrajiny, odpověděl mluvčí Gazpromu Sergej Kuprjanov se sklopeným zrakem:„Chtěli bychom se tomu vyhnout. Ještě je čas, abychom se domluvili.“

 Dvacátého listopadu ruský prezident Dmitrij Medveděv pověřil Gazprom, aby od Ukrajiny vymohl miliardový dluh za plyn, a to ať už po dobrém, nebo s pomocí donucovacích prostředků. Takový prostředek je ale jediný – uzavření kohoutů na plynovodu, který dodává surovinu i do České republiky.

Výhrůžky Kremlu tentokrát ukrajinského prezidenta Viktora Juščenka vyděsily. Přikázal své vládě do pěti dnů zlikvidovat dluh a zároveň jí vytkl, že za surovinu neplatila. „Taková praxe vede ke kolonizaci Ukrajiny,“ zdůraznil prezident.

Znamená to, že se ve státní kase musí ihned najít 2,4 miliardy dolarů. Takovou astronomickou částku alespoň uvádí ruská strana. Naopak ukrajinská firma Naftogaz se domnívá, že nedluží Gazpromu, ale prostředníkovi, společnosti RosUkrEnergo. A to mnohem méně – 1,3 miliardy dolarů.

Gazprom zdražuje
Nicméně důležité je, co si myslí v Moskvě, kde tvrdí, že Ukrajinci zapomínají přičíst penále. Jen to činí 250 milionů dolarů. Pokud z Kyjeva nepřijdou včas peníze, nebude podepsán kontrakt na dodávky plynu na příští rok.

Zatím tedy není jasné, kolik bude Ukrajina za plyn v roce 2009 platit a zda vůbec dokáže požadavky Gazpromu splnit. Vedení ruského gigantu požaduje ceny 400 dolarů za tisíc metrů krychlových, což by bylo pro Ukrajinu smrtelné. Nyní platí přibližně dvakrát méně: 179,5 dolarů.