Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Rusko dodává Sýrii zbraně a munici

Svět

  20:18
MOSKVA/ISTANBUL - Rusko dál dodává zbraně a munici režimu syrského prezidenta Bašára Asada, který se ocitl pod mezinárodním tlakem kvůli represím vůči svým oponentům.
Muž se zbraní (ilustrační foto)

Muž se zbraní (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Podle ruského listu Vedomosti to vyplývá z incidentu s nákladní lodí krátce zadrženou v kyperském přístavu Limassol. Podle tureckých médií citujících informaci ministerstva zahraničí v Ankaře míří plavidlo se 60 tunami munice z Ruska do syrského přístavu Tartús, kde má Rusko svou jedinou námořní základnu ve Středomoří.

Situace v Sýrii:

Přístavní úřady v Limassolu v úterý zkontrolovaly nákladní loď MV Chariot, plující pod vlajkou karibského státu Svatý Vincenc a Grenadiny z Petrohradu do Sýrie s nákladem zbraní a munice. Loď vypravilo 9. prosince petrohradské rejdařství Westberg Ltd., do Limassolu se uchýlila před nepříznivým počasím.

Rusko varuje před vojenskou hrozbou mezi Íránem a USA

Tajemník vlivné ruské bezpečnostní rady Nikolaj Patrušev varoval před rizikem "vojenské eskalace" mezi Íránem a Spojenými státy. "Existuje pravděpodobnost vojenské eskalace konfliktu, ke které Američany postrkuje Izrael."

"Spojené státy považují Írán za svůj hlavní problém. Snaží se jej přeměnit z nepřítele v loajálního partnera a kvůli tomu změnit jakýmikoliv prostředky vládnoucí režim. Uplatňují jak ekonomickou blokádu, tak masivní pomoc opozici, která by mohla provést 'barevnou revoluci'," poznamenal Patrušev, který už vystupoval jako ruský vyjednávač v Teheránu a dříve stál v čele tajné služby FSB.

Američtí spojenci z NATO podle ruského představitele o íránské jaderné hrozbě hovoří jako o dokonaném faktu, ale své přesvědčení nejsou s to doložit. "Řeči o tom, že Íránci sestaví jadernou bombu div ne příští týden, už slýcháme mnoho let, ale dosud se existence vojenské složky v jaderném programu Teheránu neprokázala," poznamenal.

Vůči Sýrii některé země NATO a Perského zálivu podle Patruševa chystají "libyjský scénář" s přímou vojenskou intervencí, i když tentokráte by hlavní síly neměly poskytnout Francie, Británie a Itálie, ale zřejmě sousední země a Turecko, které se ještě nedávno s Damaškem přátelilo, ale soupeří s Íránem a má obrovské ambice. Prý Washington a Ankara už vypracovávají varianty "bezletové zóny", kde by se mohly soustřeďovat ozbrojené jednotky syrských povstalců. Damašek má být podle Patruševa potrestán ani ne tak za represe proti opozici, ale hlavně za neochotu skoncovat se spojenectvím s Teheránem.

Úřady prý prověřovaly, zda nebezpečný náklad nespadá pod dubnové rozhodnutí Evropské komise o omezení dodávek zbraní použitelných k potlačení opozičních demonstrací v Sýrii, ale pak plavidlu umožnily doplnit palivo a odplout.

Rozhodnutí EK se zřejmě nevztahuje na plavidla třetích zemí, které během plavby do Sýrie zavítají do unijních přístavů. Podle kyperského ministra financí Kikise Kazamiase Kypr lodi umožnil odplout až po dohodě, že náklad nebude vyložen v Sýrii. Posádka prý souhlasila se změnou destinace a podle kyperských zdrojů prý míří "k Turecku", což ale Ankara nepotvrdila. Turecké ministerstvo zahraničí naopak podle dnešní informace agentury DPA uvedlo, že plavidlo Chariot nabralo kurz k syrskému Tartúsu a jeho plavbu sleduje turecké námořnictvo.

Rejdařství Westberg potvrdilo agentuře Interfax, že přepravovaný náklad patří ruské státní agentuře pro export zbraní Rosoboronexport, ale podrobností se zdrželo, podobně jako Rosoboronexport. Jeho zástupce jen potvrdil, že vojenská spolupráce se Sýrií na základě rozhodnutí ruských úřadů pokračuje a že na Sýrii se nevztahují sankce OSN. Podle nejmenovaného zdroje z jedné zbrojovky MV Chariot přepravoval munici pro pozemní vojska.

Ale vzhledem k tomu, že Turecko loni v říjnu zakázalo plavby lodí se zbraněmi pro Sýrii přes své úžiny, bylo nutné dodávku uskutečnit oklikou. Podle vojenského experta Konstantina Makijenka prý skandál s lodí nejspíše zosnovaly západní země, které se snaží Moskvu dotlačit k tomu, aby přestala blokovat uvalení sankcí Rady bezpečnosti OSN na Sýrii, včetně zákazu dodávek zbraní.

Ve zprávě předložené v úterý večer Radě bezpečnosti OSN, se konstatuje, že Damašek po přijetí arabských pozorovatelů zabíjení civilistů ještě znásobil. Podle stálé zástupkyně USA při OSN Susan Riceové od příjezdu pozorovatelů přišlo o život 400 lidí, což znamená, že každý den umírá 40 syrských civilistů.

Sám Kypr nemá se zabavováním munice pro Sýrii dobré zkušenosti. V roce 2009 americké námořnictvo zadrželo kyperskou loď přepravující výbušniny z Íránu do Sýrie; zkonfiskovaný náklad byl vyložen na Kypru, kde loni v červenci explodoval. Výbuch zabil 13 lidí, včetně velitele kyperského vojenského námořnictva, a těžce poškodil hlavní elektrárnu země.

Syřané opět vyšli do ulic, aby dali najevo nesouhlas s vládou prezidenta Bašára Asada.
Autoři: ,