Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Rusko hlásí konec nevolnictví

Česko

Ruským občanům od začátku příštího roku odpadne povinnost žádat úřady o povolení stěhovat se

MOSKVA/PRAHA Ruská vláda zcela uvolňuje režim povolování pohybu občanů. Nechvalně proslavená ruská „propiska“ (tj. povolení stěhovat se) je zrušena, řada přijde i na odstranění domácích pasů.

Od 1. ledna příštího roku bude zrušena takzvaná dočasná registrace ruských občanů. Pobyt kratší než šest měsíců se nebude muset hlásit vůbec. Pokud by se někdo chtěl stěhovat na půl roku až tři roky, měl by to sice nahlásit, ale už není povinen žádat úřady, aby mu jeho rozhodnutí schválily. Navíc informaci o místě dočasného pobytu bude možné zaslat příslušné kanceláři elektronickou poštou nebo se lehce a rychle nahlásit na nejbližší poště. Ruská Federální migrační služba přišla navíc se senzačním oznámením - v budoucnu hodlá zcela zrušit takzvané ruské domácí pasy, které musí mít každý Rus neustále při sobě. I v Rusku pak zřejmě nastane éra identifikačních karet. Administrativní převrat Konec propisky v Rusku v podobě, jakou zavedl komunistický diktátor Josif Stalin, znamená podle některých politologů administrativní převrat. Stát doposud nejen plně kontroloval jakýkoliv pohyb svých občanů, ale dokonce měl i právo jim nedovolit stěhovat se dle svého uvážení tam, kam chtějí. Člověk bez propisky je v Rusku dodnes pokládán za méněcennou existenci a historici srovnávají tento stav s nevolnictvím.

Oficiálně bylo vydávání propisky státními institucemi zrušeno už v roce 1993, kdy Výbor pro dohled na ústavou uznal, že nucená registrace omezuje právo občanů na svobodu volby místa, kde chtějí žít. Přesto byla dodnes propiska státními institucemi považována za velmi důležitou a řada úřadů ji vyžadovala. Například získat povolení k nastěhování se do Moskvy nebo Petrohradu bylo téměř nemožné. Povinná registrace ztěžovala život například obyvatelům ruského severního Kavkazu, kteří museli za právo žít ve svém hlavním městě platit obrovské úplatky, i občanům nových republik bývalého SSSR a cizincům ze Západu.

Nutná svoboda migrace Podle politologa Leonida Poljakova byla nakonec státní správa donucena realitou fakticky zrušit veškerá omezení, která bránila svobodnému pohybu lidí. „Nebylo už možné se chovat, jako bychom žili v 19. století,“ prohlásil. Jiní experti ale upozorňují na to, že v praxi mohou ještě nějakou dobu „nevolnické“ zvyky státu doznívat.

Podle ředitelky Centra migračních výzkumů Žany Zajončkovské se teprve teď ověří hypotéza, že 3 milióny Rusů pracují jinde, než podle pasu bydlí. „Liberalizace vnitřních migračních zákonů je nutností - od roku 2007 totiž v zemi pozorujeme prudký pokles počtu práceschopných obyvatel,“ uvedla Zajončkovska. Z oblastí, kde je velká nezaměstnanost, tak budou lidé nuceni přesouvat se tam, kde naopak nemá kdo pracovat. „V budoucích pěti letech každý rok ubude 1 a půl milionu lidí v produktivním věku,“ tvrdí specialistka a zdůrazňuje, že bez svobody migrace by se ruský pracovní trh a následně celá ekonomika mohly zhroutit.

O autorovi| PETRA PROCHÁZKOVÁ, Autorka je spolupracovnicí LN