23. prosince 2008 15:37 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Rusko hrozí raketami v případě radaru v ČR

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 134Diskuse
Běloruský prezident Alexandr Lukašenko a ruská hlava státu Dmitrij Medveděv. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Běloruský prezident Alexandr Lukašenko a ruská hlava státu Dmitrij Medveděv. | foto: AFP

MOSKVA Rusko by údajně v případě vybudování radaru na českém území a umístění protiraketových střel v Polsku rozmístilo mobilní strategické rakety Topol v Bělorusku. Informaci přinesla agentura Interfax s odvoláním na nejmenovaný zdroj z ruských vojenských kruhů.

Rusko od počátku protestuje proti americkému plánu vybudovat protiraketovou obranu ve střední Evropě, který vnímá jako bezprostřední ohrožení, jakkoli USA tvrdí, že radar a antirakety by měly jen chránit Ameriku a její spojence před případným úderem ze států, jako je Írán.

"Jestli USA budou pokračovat v přibližování prvků svých strategických sil k hranicím Ruska, zejména objektů protiraketové obrany v Polsku a Česku, které jsou zaměřeny na omezení našeho jaderného potenciálu, pak by v Bělorusku mohly být rozmístěny mobilní komplety Topol," uvedl zmíněný zdroj. "Předpokládám, že úroveň strategického partnerství svazového státu Ruska a Běloruska umožní rozhodnout tuto otázku kladně," dodal.

Lukašenko odsoudil protiraketovou obranu
Běloruský prezident Alexandr Lukašenko již americké plány na zřízení protiraketové obrany v Česku a Polsku odsoudil jako hrozbu pro bezpečnost země, "protože je to u našich hranic a protože je to proti našemu spojenci, Rusku". Bělorusko se však prý zatím nechystá přijmout žádná odvetná opatření, protože americké základny ještě nevznikly, ani o nich není definitivně rozhodnuto, a protože Minsk bohužel na protiopatření zatím nemá peníze. Avšak v případě vzniku "reálného nebezpečí" by se peníze na nové zbraně našly.

Lukašenko nicméně podpořil chystané ruské protiopatření v podobě rozmístění raket Iskander u Kaliningradu, pokud by se USA za nového prezidenta Baracka Obamy nezřekly plánů na protiraketovou obranu ve střední Evropě.

Rozmístění raket by nebylo nákladné
Podle zmíněného zdroje by rozmístění raket Topol v Bělorusku nebylo ani příliš nákladné, protože infrastruktura pro dislokaci raketových vojsk, pocházející ještě ze sovětských dob, zůstala v Bělorusku dobře zachovalá. Nebylo by tedy nutné znovu budovat silniční síť a chráněná velitelská stanoviště v oblasti rozmístění raket.

Za dob SSSR byly raketové jednotky v Bělorusku vyzbrojeny právě "raketami Topol". Posílat do Běloruska modernizovanou verzi Topol-M by prý nebylo zapotřebí. Raketa Topol je ve výzbroji již 21 let, ale její životnost byla prodloužena. Ruská armáda disponuje podle Interfaxu přibližně 300 raketami tohoto typu.
Lidovky.cz
  • 134Diskuse
honza bnhhjhj ahoj autore sem novej 14:12 14.5.2009
petr chci prispět na auoto 14:59 24.3.2009
petr auto ahoj 14:58 24.3.2009
petr chci přspět ahoj 14:55 24.3.2009

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz