Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

‚Rusko nemělo motiv.‘ Lavrov očekává britskou reakci na otravu exšpióna Skripala, zvažuje odvetu

Svět

  11:39
MOSKVA - Ruská média spekulují nad možnou reakcí Londýna na odmítavé stanovisko Moskvy vůči britskému ultimátu v kauze dvojího agenta Sergeje Skripala. Britská premiérka Theresa Mayová dala Rusku čas do úterní půlnoci, aby vysvětlilo, jak se do Skripalova těla dostala nervová látka vyrobená údajně v bývalém SSSR. Moskva ultimátum ignorovala.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. foto: Reuters

Ruský tisk za pravděpodobné varianty britské reakce označuje vyhoštění ruských diplomatů, blokování účtů ruských podnikatelů v britských bankách nebo odejmutí licence ruskému televiznímu kanálu Russia Today (RT). Spekuluje se i o odpojení Ruska od globální bankovní transakční sítě SWIFT.

Smrtící látka, exšpion v kómatu, armáda v ulicích. Lidé z maloměsta u Stonehenge drama neřeší

„Rusko nemělo motiv z zabití Skripala,“ uvedl na tiskové konferenci v Ankaře ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. 

„Motiv měli ti, kteří se snaží rozehrát protiruskou kampaň. Británie se otevřeně snaží mystifikovat mezinárodní komunitu. To Rusko nedovolí,“ dodal Lavrov. Jakoukoli souvislost Ruska se Skripalovou otravou popřel opět ve středu v Moskvě kremelský mluvčí Dmitrij Peskov. 

„Moskva nepřijme absolutně prázdná a neprokázaná obvinění, odmítá jazyk ultimát,“ řekl mluvčí. Hovořit o formě ruské odpovědi na britskou odvetu je předčasné, nicméně po jakýchkoli „nezákonných“ britských akcích proti ruským médiím přijde ruská odpověď, řekl Peskov. Doufá, že „ostatní evropské státy neopodstatněnost obvinění proti Rusku pochopí“.

Už v úterý mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová varovala, že pokud Londýn odebere licenci televizi RT, pak Rusko znemožní všem britským médiím včetně BBC působit v Rusku.

Podle ruského analytika Fjodora Lukjanova rozsah britské reakce závisí na tom, zda kroky Londýna podpoří jeho evropští spojenci. Evropa ale nebude ochotna Rusko izolovat, řekl politolog agentuře Interfax.

„Arzenál odvetných kroků se podstatně rozšíří, pokud se Londýnu podaří přesvědčit spojence o nezbytnosti jednotné konsolidované reakce. Kontinentální Evropa není proti tomu, aby se ruský faktor využíval jako prostředek jejího sjednocení, nicméně nehodlá dopustit faktickou roztržku s Moskvou,“ soudí Lukjanov.

Autor: